Kargo Takip

PTT Torba Kapandı Ne Demek? 2024 PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir?

PTT Torba Kapandı Ne Demek? PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir? PTT Kargo Torbayı Açtı Ne Demek? PTT Kargo Ne Zaman Teslim Edilir? Kargo Torba Açıldı Ne Demek? PTT Kargo Almaya Gelir mi? PTT Gönderi Takip İşlemi Nasıl Yapılır? gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda...

PTT Torba Kapandı Ne Demek? PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir? Ülkemizde köklü bir kurum olarak uzun yıllardır hizmet veren PTT, özellikle uygun kargo hizmeti ile oldukça fazla tercih edilmektedir. PTT Gönderi Takip İşlemi Nasıl Yapılır gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

PTT Kargo, uygun fiyatları ve geniş tedarik ağı sayesinde hem yurt içine hem de yurt dışına kargo gönderme noktasında akla gelen ilk tercihlerden biridir. PTT gönderi takip ise gönderi numarası sayesinde PTT internet sitesinden kolayca yapılabilir. Yine de kargo takibi sırasında kafa karıştırıcı PTT kargo terimleri ile karşılaşabilirsiniz.

Örneğin, müşterilerin en çok sorduğu sorulardan biri “PTT Kargo torba kapandı ne demek” tir. Sizin için PTT kargo kapandı ne demek, PTT kargo torba açıldı ne demek gibi PTT kargo terimleri ile ilgili en çok merak edilen soruların cevaplarını bulduk ve takip işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattık.

PTT İş Yerine Sevk Edildi Ne Demek? Kargom Nerede?

PTT Torba Kapandı Ne Demek? PTT Torba Kapandı Ne Zaman Gelir?

PTT Gönderi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Hem standart gönderi hem de APS takip işlemleri benzer şekilde yapılır. APS, “Acil Posta Servisi” anlamına gelir. Mektup, doküman, evrak, eşya, koli vb. gönderilerinizi acil olarak göndermek istediğinizde PTT APS servisine başvurmalısınız. Servisin kullanım bedeli normal kargoya göre daha yüksektir ve kilo bazında hesaplanır. PTT APS takip işlemi de standart PTT gönderi takip işlemi ile aynı şekilde gerçekleştirilir.

1. PTT Sitesinden Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak PTT gönderi takip sistemini açın.

  • Açılan sorgulama ekranına size verilen 13 haneli gönderi barkod numarasını girin ve “Sorgula” yazısına basın. Bir defada her satıra ayrı ayrı barkod numaraları yazarak en fazla beş kargoyu sorgulayabilirsiniz.
  • Açılan ekranda kargonuzun durumu, hakkında yapılan en son işlem vb. durumlar hakkında bilgiler yer alır. 

PTT gönderi takip işlemi için TIKLAYINIZ!

2. e-Devlet Posta Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir devlet firması olan PTT’yle yurt içine ya da yurt dışına gönderdiğiniz kargoların durumunu e-Devlet üzerinden öğrenme imkanınız da var. e-Devlet posta takip işlemi için şu adımları izleyin:

  • Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak “PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” sayfasını açın. 
  • Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifresi girmenize gerek yok. Doğrudan sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

  • Takip sayfasını açtıktan sonra kargonuza ait barkod numarasını girin ve güvenlik resmi işlemini tamamlayın. “Sorgula” yazısına bastığınızda kargonuzla ilgili tüm bilgileri göreceksiniz.

e-Devlet üzerinden PTT gönderi takip işlemi için TIKLAYINIZ!

PTT Kargo Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

PTT kargo adres değişikliği işlemi sadece gönderen kişinin talebi doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Alıcı isteği sonucunda adres değişikliği yapılamaz. PTT kargo adres değişikliği için göndericinin PTT kargo müşteri hizmetlerini (444 1 788) ya da PTT Genel Müdürlüğü’nü (0312 509 50 00)  arayarak alıcı adres değişikliği yapmak istediğini beyan etmesi gerekir. Kargonuz henüz yola ya da dağıtıma çıkmamışsa bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir. Ancak aksi halde biraz zorlu bir süreçtir, epey dil dökmeniz gerekebilir.

PTT Kargo Terimleri Ne Anlama Geliyor?

PTT Kargo Kapandı Ne Demek?

“PTT Kargo torba kapandı ne demek” en çok sorulan sorulardandır. PTT, kargoları çuvallar ve kafesler yardımıyla bir arada taşır ve bunlara torba denir. Kargonuzla birlikte yüzlerce kargo bu torbalara aktarılır, torba kapanır ve sonraki işlem merkezine taşınır. Yani “torba kapandı” demek kargonuzun gönderileceği adresteki PTT merkezlerine doğru yola çıktığı ve PTT kargo iptal işleminin gerçekleşemeyeceği anlamına gelir. PTT devlet bünyesinde bir kargo firması olduğu için önemli devlet evrakları da bu torbalara konur ve mühürlenir, torbalar geri dönüp iptal edilemez. Torba kapandıktan sonra işlem iptal olmasa da PTT kargo adres değişikliği yapabilirsiniz.

PTT Torbaya Eklendi Ne Demek?

PTT gönderi takip sırasında “torbaya eklendi” ibaresini görürseniz kargo yakında ulaştırılacak demektir. Bu ifade, dağıtım merkezlerine gönderilmek üzere olan kargoları tanımlar. Torba kapandıktan sonra kargolar adreslerine göre diğer PTT işlem merkezlerine taşınır.

PTT İş Yerine Sevk Edildi Ne Demek?

“Torbaya eklendi” ve “Torba kapandı” ifadesinden sonra, “PTT iş yerine sevk edildi” ifadesiyle de karşılaşabilirsiniz. Bu ifade kargonun bulunduğunuz şehirdeki PTT işlem merkezine sevk edildiğini belirtir ancak kargo henüz bölge dağıtım merkezine ulaşmamıştır. Kargo, gönderilmek istenen PTT şubesine ulaşmadan önce birkaç aktarım merkezine uğrayabilir. Sevk işleminden bir iki gün sonra kargo, gönderilmek istenen PTT şubesine ulaşır. En sonunda alıcıya bir bilgi mesajı gönderilerek kargonun dağıtıma çıkacağı gün bildirilir.

ptt torba kapandı
ptt torba kapandı

PTT Kargo Torba Açıldı Ne Demek?

PTT gönderi takip sırasında son işlem olarak “torba açıldı” ifadesiyle karşılaşıyorsanız kargo yakında alıcıya ulaşacak demektir. Bu ifade, torbanın kargonun alıcısının bulunduğu PTT dağıtım merkezine geldiğini ve dağıtıma hazırlandığını belirtir. Bu ifadeden kısa bir süre sonra da “Alıcı merkez torbayı açtı” ifadesini göreceksiniz. Bu, torbanın şehirdeki ana işlem merkezine geldiğini ve adreslerine göre ara dağıtım bölgelerine gönderilmek için tekrar düzenlendiğini gösterir. Bu işlem adının aksine kargoların açılmasıyla değil, barkodlarının okutulmasıyla yapılır. 

PTT Kargo Torba Geliş Kaydı Yapıldı Ne Demek?

Yurt dışından gelecek kargolarla ilgili yapılan PTT gönderi takip işleminde “torba geliş kaydı yapıldı” ibaresine sıklıkla rastlanır. Anlam vermekte sıkıntı yaşanan PTT kargo terimleri arasındaki bu ifade, torbanın ve dolayısıyla kargonuzun hedef ülkeye ulaştığını belirtir. Ancak torba ve kargolar hakkında henüz bir işlem yapılmadığını, sadece kargoların güvenli bir şekilde ulaştırılması için kayıt altına alındığını ve bekleme sürecinin devam edeceğini gösterir.

PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

 

PTT Kargo Hangi Günler Çalışmaktadır?

Hafta içi ve hafta sonu da cumartesi günleri olmak üzere hizmet vermektedir.

PTT Kargo Müşteri Temsilcisi İletişim Numarası Nedir?

PTT Kargo için müşteri temsilcisine 444 1 788 numarası ile bağlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu