E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK ÖZEL HASTANEDE DOĞUMU KARŞILIYOR MU?

SGK özel hastanede doğumu karşılıyor mu sorusunun cevabını sizlere bu yazımızda aktarmaya çalışacağız. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kanunu’nda yapılan düzenlemelerle birlikte özel hastanelerde doğumun ücretsiz yapılabilineceğini belirtti.

Pek çok kadın vatandaşımızın SGK özel hastanede doğumu karşılıyor mu konusunda bilgilerinin olmadığını aktaran yetkililer “Hamile kadınlar sigorta borcu dahi olsa ‘analık sigortası’ kapsamında değerlendirilip sağlık hizmetinden yararlanabilir” dedi.

Mevzuata göre doğum süreçleri acil hasta kapsamında değerlendiriliyor. Hamile bir bayanın sigortalı olup olmaması önem arz etmeden en yakınında bulunan özel hastaneye gittiğinde, hastanenin hamile bayanı ‘acil hasta’ statüsünde kabul etmesi doğumu gerçekleştirmesi ve hiçbir fark ücreti almaması gerekmektedir. SGK özel hastanede doğumu karşılıyor mu sorusunda verdiğimiz cevaptan farklı bir şekilde işlem yapan özel hastaneler vatandaşlarımızın ihbarı ile söz konusu hastaneye yıl bazında 1 milyon liraya varan para cezaları verilebilir. Ancak doğumdan sonraki dönemde bebeklerin küvözde durmalarıyla ilgili olarak özel hastaneler, normal tedavi süreci kabul ederek ücret talep edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.