E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK AFFI

2013 yılı içerisinde torba yasası ile söz konusu olan SGK affı konusu çoğu vatandaşın dikkatini üzerine çeken bir konu olmuştur. İşverenler, BAĞ-KUR ve GSS kapsamında yer alan birçok vatandaşımız da bu yasa ile olacak yeniliklerin bekleyicisi durumundadır. Söz konusu olan ve sık sık akıllara sorular getiren bu yasa ile hem mevcut olan borçların faizinin silinmesi hem de mevcut olan borcun ödeme kolaylığı sağlanması amacı ile taksitlendirilmesi amacıyla oluşturulduğunu rahatlık ile söyleyebiliriz.

SGK Affı Kimleri Kapsar ?

SGK affından fayda sağlayacak olan BAĞ-KUR, GSS ya da 4A işverenlerden bu af dolayısı ile;

  1. SGK affından emeklilik ya da yaşlılık aylığı alması gereken 5335 sayılı kanun,
  2. 6385 sayılı kanun kapsamında bulunan 4B’ li ve kendisine borç çıkarılan BAĞ-KUR’lular yararlanabilir.

SGK’ya Borcu Olan Emekli Vatandaşlar

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile diğer bazı kanun ve Kanun Hükmünden Kararnamelerde değişiklik yapılması ile emekli olan vatandaşlar söz konusu olan SGK affından yararlanabilirler.

SGK Affı Nasıl Uygulanır ?

SGK affı konusu akıllarda en çok nasıl uygulanacağı konusunda sorulara neden oluyor. Bu başlık altında SGK affından ne şekilde yararlanacağınızı sizlere ne gibi faydalar sunacağına değineceğiz. SGK affı uygulamaya girerken anaparaya yani borçlanmış olduğunuz para miktarına dokunulmayacak lakin ödemediğiniz için birikmiş olan mevcut faizlerden kurtulmuş olacaksınız.

  • TEFE/ÜFE artış oranına göre belirlenmiş olan yeni faiz ile %25′ e kadar faiz indirimi yapılabilinecek hale gelinmiştir.
  • SSK işveren ve BAĞ-KUR kapsamında oluşan faizler silinecektir.
  • Yıllık %5 faiz ile 18 ay vade ile 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilecektir.

SGK affı ile anapara silinmez fakat anapara ile beraber çıkan borç 36 ay ani 3 yıla kadar taksit avantajı ile sizlere sunulmuş oluyor.

SGK Affı Konusunda Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Genel Sağlık Sigortası veya bakmak ile yükümlü olunan kişilerce 31 Ocak 2012 senesine kadar verilmiş olan sağlık hizmetlerine belirlenmiş bir süre şartı konulmamıştır.

  • Eğer mevcut olan borçlar dahilinde SGK’ya açılmış olan davalardan vazgeçen vatandaşlarda SGK affına erişebilirler.
  • Eğer SGK’ ya dava açılmışsa, vatandaşlarımızın bu davalarından vazgeçmeleri halinde bu aftan yararlanarak faiz borçları silinecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.