E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştirilen prim ödemeleri ve borç takibi için belirli hizmetler sunar. Sunulan bu hizmetlerin kimisi e-Devlet üzerinden sağlanırken kimisi de Sosyal Güvenlik Kurumunun kurmuş olduğu internet sayfaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayfalar üzerinden borç sorgulaması, borç ödemesi veya yapılandırması büyük merak konusudur. Biz de sizlere bu yazımızda SGK borç işlemleri ve ayrıca 6552 ödeme SGK ödemeleri sorgulamasının nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

SGK Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK sorgulama

SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bazı internet sayfaları vardır. Bunların en başında e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen sorgulama gelir. E-Devlet SGK borç sorgu sayfasına alt tarafta bulunan bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

 • Sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza e-Devlet kimlik sorgulama gelecektir.
 • Buradaki kimlik doğrulamasını geçtikten sonra karşınıza “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfası gelecektir.
 • Gelen bu kısım üzerinde genel sağlık sigortası tescil tarih aralıkları ve prim borcu yer almaktadır.
 • Tesciller başlangıç tarihi ve bitiş tarihi ile beraber gelir seviyesini de göstermektedir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borcu Yoktur Hizmeti Nasıl Kullanılır?

SGK borcu yoktur hizmeti SGK tarafından borç sorgulaması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda kullanılan bu hizmet “e-Borcu Yoktur” olarak da bilinmektedir. E-Devlet sisteminden ayrı bir hizmet olup SGK resmi internet sayfaları üzerinden erişilmektedir.

Borç Yok

 • Bu sayfaya erişmek için aşağıda verilmiş olan bağlantıya tıklamanz yeterli olacaktır.
 • Sayfaya ulaştıktan sonra karşınıza bir kullanıcı giriş paneli gelecektir. Bu panel üzerinde kullanıcı adınız, sistem şifreniz, iş yeri şifreniz, ekranda verilen güvenlik anahtarı yer almaktadır.
 • Bunları kendi bilgileriniz ile doldurarak “Giriş” butonuna basınız. Böylelikle SGK borcu yoktur sorgu sayfasına ulaşacaksınız.

SGK Borcu Yoktur Hizmetine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Ödemesi Nasıl Gerçekleştirilir?

SGK borç sorgulamasını gerçekleştirdikten sonra ödemeniz gereken tutarı belirleyiniz. Daha sonrasında isterseniz bunu herhangi bir kurumuna giderek ödeyebilirsiniz. Kimliğinizi teslim ederek ödeme işlemini başlatabilirsiniz. Ancak bu işlemi online bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için dilerseniz e-Devlet sisteminin yönlendirmesiyle ulaşacağınız borç sorgulama sayfasını veya SGK borç ödeme sayfasını kullanabilirsiniz. Bunların dışında SGK yapılandırma ödeme işlemlerini de SGK ana sayfası üzerinde belirtilen bölümde gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden ödeme uygulaması ile ödemenizi gerçekleştirmek için aşağıda yer alan e-Devlet ödeme bağlantısına tıklayınız. Daha sonrasında kimlik doğrulamasını yaparak ödeme uygulamasının olduğu sayfaya gidin. Böylelikle ödeme uygulamasına ulaşarak ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama ve Ödeme İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

SGK online ödeme hizmeti ile ödemeleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için alt kısımda yer alan bağlantı aracılığı ile SGK online tahsilat sayfasına ulaşınız. Karşınıza T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girmeniz gerektiği bir kısım gelecek. Bu TC ile SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi sağlayacak olan bir kimlik doğrulama sayfasıdır. Bundan sonra otomatik olarak borç sorgulama ve ödeme sayfasına ulaşacaksınız. Burada doldurmanız gereken bazı bilgiler bulunmaktadır.

Bunları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “Borç Sorgula” butonuna tıklayarak sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında karşınıza gelecek olan ekran üzerinden SGK prim ödeme miktarını belirleyiniz. Buradan da ekranda belirtilen online ödeme işlemlerine geçerek SGK borcunuzu rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Ayrıca üst kısımda bulunan SGK dekont görüntüleme sayfasına giderek SGK dekontlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken gelen ekran üzerinde yer alan sicil numarası kısmını doldurmanız.

SGK Web Tahsilat İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

6552 Sorgulama ve Ödemesi Nasıl Gerçekleştirilir?

6552

6552 ödeme ve SGK ödemeleri sorgulama, İnternet Vergi Dairesi üzerinden kontrol edilmektedir. Bu sayfaya ulaşmak için alt bölümde yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan ekranda 3 farklı işlem bulunur. Bunlar sırasıyla;

 • 6552 Bilgilendirme,
 • Borç Sorgulama,
 • 6552 Ödemedir.

Bu kısımda;

1

 • 6552 Bilgilendirme seçeneğini seçmeniz durumunda ilgili kanunun olduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

2

 • Sorgulama seçeneğini seçmeniz durumunda karşınıza T.C. kimlik bilgileri ile sorgulamayı gerçekleştirebileceğiniz sayfa gelecektir.

3

 • Son olarakta 6552 ödeme sayfasına tıklamanız ile birlikte karşınıza birçok farklı sorgulama yolu ile ödemenizi gerçekleştirebileceğiniz bir sorgulama sayfası gelecektir. İstediğiniz yolla ödeme sayfasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6552 Sorgulama ve Ödeme İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.