E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK CENAZE YARDIMI

Devlet vefat eden sigortalının ailesine aylık bağlama, çeyiz yardımı gibi yardımların dışında cenaze için de yardımda bulunmaktadır.

SGK Cenaze Yardımı Nedir?

Kişi, sigortalı olarak çalışırken iş kazası, meslek hastalığı ya da sigortalı olarak çalışmalarının sonucunda emekli olduktan sonra vefat eden sigortalının hak sahiplerine, cenaze için ödenen ödenektir. SGK cenaze yardımı hakkındaki bilgileri yazımızdan takip edebilirsiniz.

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

SGK cenaze yardımı alabilmek için vefat eden kişinin hak sahiplerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlükleri’ne vefat eden kişinin ölüm tarihini belirten bir dilekçe yazması ve yazdıkları dilekçe ekindeki ölümle ilgili diğer belgelerle SSK cenaze yardımı başvurusu yapması gerekmektedir.

SGK cenaze yardımı, sırasıyla vefat eden kişinin eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları da yoksa ana babasına, eğer onlarda yoksa kardeşlerine verilmektedir. SGK cenaze yardımı alabilmek için yukarıdaki şartların yanı sıra, ölümünden önce en az 360 günlük sigortalılık malul, yaşlılık, ölüm prim sigortası ödemiş olması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.