SGK DOĞUM PARASI | E-Devlet

SGK DOĞUM PARASI

SGK bu uygulaması ile doğum yapacak olan bayan çalışanlarına kolaylık sağlamayı hedeflemiştir. SGK doğum yapacak olan bayan çalışanlarına bazı şartlar altında belirli bir miktar ücret ödemektedir. Bu yazımızda sizlere SGK doğum parasını nasıl ve hangi şartlarda alacağınızı anlatacağız. SGK doğum parasına ayrıca analık geçici iş göremezliği adı da verilmektedir. Sigortalı bayan çalışanlara doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonra doğum izni verilmektedir. Bayan çalışanların bu sürelerde çalışmaları yasaktır. 

SGK Doğum Parası İle İlgili Özel Durumlar

  • Çoklu olmayan doğumlarda 8’er hafta olan doğum izni çoklu doğumlarda 10’ar hafta olmaktadır. Ancak doğum yapacak olan bayan çalışanlar işlerine devam etmek isterlerse doktorlarda alacakları rapor sayesinde doğumdan 3 hafta önceye kadar çalışabilmektedirler. Bu aralıkta kullanmadıkları izin haklarını da doğumdan sonraki 8 haftaya ekleyerek 13 hafta izin kullanabilirler.
  • Eğer hamile bayan çalışanlar için bu süre de yeterli değilse doğumdan önce veya doğumdan sonra 6 aylık ücretsiz izne ayrılabilirler. Fakat bu izni kullanmaları halinde işlerine devam edip etmeyeceklerine işverenleri karar vermektedir.

SGK doğum parasını alabilmeniz için yerine getirilmesi gereken şartlar;

  • Doğum yapacak olan bayan çalışanın 1 yıllık süre içerisinde 90 günlük sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğum yapacak olan bayan çalışanın doğum öncesinde kullanılacak olan doğum izninin başladığı tarihte sigortalılık durumunun sona ermiş olması,
  • Kullanılan izin sürelerinde işyerinde çalışmamış olması ,
  • Son olarak doğumun henüz gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.

Doğumdan önce 8 haftalık izin hakkını kullanan bayan çalışanların erken doğum yapmaları halinde geriye kalan izin günlerini doğumdan sonraki izinlerine ilave edebilmektedirler. Doğum iznini kullanan bayan çalışanların herhangi bir nedenden dolayı görevlerine son verilmesi halinde SGK doğum parasının ödenmesi zorunludur.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Eğer sigortalı olarak çalışan erkek çalışanların sigortasız olan eşleri SGK doğum parası haklarından yararlanmak istiyorlarsa eşinin doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 günlük sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Sigortalı bayan çalışanlar ise SGK doğum parası alabilmek için doğum raporu ve vizite kağıdıyla birlikte SGK’ya giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

SGK Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı olan çalışan bayan çalışanların günlük olarak aldıkları maaşın 2/3’ü nü SGK doğum parası olarak vermektedir.

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Yazımızın bu kısmında SGK doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız. Aşağıdaki adımları takip ederek SGK doğum parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size yakın olan bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında sadece size ait olan E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz.

  • Öncelikle yazının sonunda sizlerle paylaşacağımız SGK doğum parası adlı bağlantı adresine tıklamalısınız.
  • Açılan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

4A-4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

  • SSK doğum parası için karşınıza gelen kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı ikincisine ise E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir.
  • Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra ise kutucukların altında bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak SGK doğum parası sorgulama işleminizi bitirebilirsiniz.

a

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.