reklam
Kamu HaberEmeklilik

SGK Girişi 2008 Yılından Önce Olanlar Çok Şanslı! İşte 2008 Öncesinde SGK’ya Giriş Yaptıranlara Sağlanan Fırsatlar…

SGK Girişi 2008 Yılından Önce Olanlar Çok Şanslı! İşte 2008 Öncesinde SGK’ya Giriş Yaptıranlara Sağlanan Fırsatlar… Son günlerin en çok konuşulan ve sürekli haberlerle gündeme gelen konusu emekliliktir. 2008 yılından önce sigorta girişi olan vatandaşlar maaş ve emeklilik detayları hakkında merak edebileceğiniz bilgileri sizlere derledik… Öncelikle daha sonraki yıllarda sigortalı olanlara göre daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü bu grupta emeklilik kriterleri belirlenirken normalden farklı bir işleyiş devreye giriyor. Kişinin emekli olacağı kurum farklı bir şekilde belirleniyor.

Peki, bu SGK girişi 2008 yılından önce olanlara nasıl bir avantaj sağlıyor? İşte sizler için bir araya getirdiğimiz önemli detaylar…

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir? Şartları ve Maaşı

Sigorta Girişi 2008 Yılından Önce Olan Vatandaşların Emeklilik Avantajları Neler?

Sigorta girişi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan vatandaşların emeklilik hesaplamaları son 7 yıl boyunca bağlı bulundukları kuruma göre yapılıyor. Ayrıca daha farklı avantajlar da var. Şöyle ki:

  • SGK girişi belirtilen tarihten önce olan vatandaşların son 7 yıllık prim ödemesi süresinden toplamda 3.5 yılında prim ödemesinin yapıldığı kurum dikkate alınıyor.
  • 2008 yılından önce sigorta girişi olan kişiler emekli olduktan sonra maaşından kesinti olmadan çalışabiliyor. Bu kişiler Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek sigortalı olarak çalışmaya devam edebiliyor. Primin tutarı gelirin %32’si olarak belirlenmiştir.
  • 1 Ekim 2008 öncesinde sigorta girişi olanlar 7000 gün prim ödeyerek emekli olabiliyorlar.
  • Sigorta başlangıcı 2008 ve öncesinde olan Bağ-Kur’lular son 7 yılık sigorta süresinden 3.5 yılını SSK prim ödemesi ile geçirdiklerinde SSK kapsamında emekliliğe olabiliyorlar. Bu da emekli maaşlarının ortalama biraz daha fazla olacağı anlamına geliyor.
  • Sigorta girişi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan engelli vatandaşlar, diğer şartlara uymaları halinde, 4400 gün prim ödeyerek erken emekli olmaya hak kazanıyor.

Sizin sigorta girişiniz ne zaman? Bu avantajlardan yararlanabiliyor musunuz? Konuyla alakalı tecrübe ve fikirlerinizi yazının altındaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

Konut Kredisi Faizleri Nasıl? En Uygun Krediyi Hangi Banka Veriyor? İşte Bankaların Güncel Faiz Oranları

Doğal Gaz Faturası Nasıl Daha Az Gelir? Az Miktarla Çok Isınmak Mümkün mü? İşte Doğal Gazdan Tasarruf İpuçları

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Emeklilik Hesaplama ve Emeklilik Yaşı Tablosu

Sigorta Girişi Ne Demektir?

Bir çalışanın sigorta primleri ödemeye başladığı tarih olarak ifade edilmektedir.

Sigortasız İşçiyi Nereye Şikayet Edebilirim?

ALO 170 üzerinden ihbarda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 01.01.1997 bagkur girisliyim tam gün yatirdim eksigim yok ne zaman emekli olurum ne kadar maas alirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu