E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK HİZMET DÖKÜMÜ

Sosyal güvenlik Kurumu’nu üst kurul olarak kabul eden sağlık kurumları ile ilgili öğrenmek istediklerinizi gerekli internet siteleri aracılığıyla çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi resmi sitesi üzerinden SGK hizmet dökümü ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yeni bir kuruluş olarak E-Devlet internet sitesi üzerinden E-Devlet şifrenizle SGK hizmet dökümü başta olmak üzere daha birçok konuda merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz. Size bu yazımızda SGK’nın kendi sitesi olan E-Devlet sitesinden nasıl SGK hizmet sorgulama yapabileceğinizi anlatacağız. Kısa bir süre önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapılan çoğu işlemi SGK’nın resmi sitesi üzerinden E-SGM sistemi ile online olarak gerçekleştirmeniz mümkündü. İşlemlerinizi birkaç bilgi ile şifreye ihtiyacınız olmadan rahatlıkla gerçekleştirebilmekteydik. Fakat E-SGM sisteminin kapatılması ile SGK ile ilgili işlemleriniz E-SGM sistemi üzerinden değil E-Devlet sistemi ile daha geniş kapsamda pek çok sorgulamayı bünyesinde bulunduran bir platform üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi tek bir şifre ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

SGK hizmet dökümü işlemi ile size pek çok bilgi edinme imkanı sunulmuştur. Bu işlem ile SGK’nın çatısı altında bulunan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kurumlara bağlı olarak hangi tarihte işe başladığınız, işe giriş bilgileri, çalıştığınız süre boyunca yatırılmış olan primler ya da yatırılıp yatırılmadığı gibi sigortanız ile ilgili detaylı pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz. SGK hizmet dökümü sorgulama işleminizi gerçekleştirerek eğer sigortanız ile ilgili bir problem var ise önceden tespit edebilirsiniz. Bu şekilde hizmette hiçbir aksama yaşanmadan işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Yazımızın devamında sorgulama işleminin nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

sgk hizmet dökümü

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

1 Kasım 2014 tarihi itibarı ile SGK borç sorgulama, ssk emeklilik sorgulama, ssk hizmet dökümü isimden sorgulama ve buna benzer tüm sorgulama işlemleri E Devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlandı. E Devlet sistemi sayesinde artık uzun kuyruklar oluşan SGK merkezlerine gitmenize gerek kalmadan, ödemelerinizi, sorgulamalarınızı, doğrulamalarınızı ve diğer tüm işlemlerinizi oldukça güvenilir bir ortamın içerisinde kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle hem zaman hem de paradan tasarruf etmiş oldunuz.

Artık bu sistem sayesinde tek ihtiyacınız olan şey T. C. kimlik numaranız ve E Devlet şifresidir. E Devlet şifresini bilmeyen kişilerin en yakın PTT merkez şubesine kimlikleri ile birlikte giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi temin etmesi mümkündür. Daha sonra Tc kimlik no ile ssk sorgulama işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SGK hizmet dökümü ile SGK giriş ve SGK çıkış tarihlerini öğrenme, sigortanızın yatıp yatmadığını ve yattıysa ne kadar yattığını görebilme, bugüne dek adınıza ne kadar sigorta primi yatırıldığını görebilme, yatırılan prim tutarlarını inceleme, ne zaman emekli olacağınızı hesaplama gibi bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu sayede de işverenler tarafından çalışan kişilere karşı yapılan haksızlıkların önüne geçilebilmesi mümkündür. Zira çalışılan iş yerine ait bilgiler de yine burada mevcuttur.

SGK Hizmet Dökümü sayesinde firmanın sizin adınıza ne kadar prim ödediğini tespit edebilir ve buna göre işe giriş ve çıkış dönemlerinizin gasp edilip edilmediğini de görebilirsiniz. Bu sebeple bizim size önerimiz, arada sırada SGK hizmet dökümünü kontrol etmeniz ve kendi haklarınıza bir başkasına ihtiyaç duymadan sahip çıkmanızdır. Böylelikle kendi haklarınızı güvence altına almak adına gerekli önlemleri almış olacak ve olası bir hak ihlali söz konusu olduğu zaman önceden önlem aldığınızın altını çizebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümünü Nasıl Alabilirim?

SGK Hizmet dökümü almak isteyen kişilerin 4A, 4B ya da 4C adları verilmiş olan ve eski adları ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı olan bu SSK kolları aracılığı ile E devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde alınabilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey bu sistem üzerinden TC kimlik no ile ssk sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek olacaktır.

4A SGK Hizmet Dökümü

E-Devlet internet şifreniz ile de SGK hizmet dökümü sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet internet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. E-Devlet internet sitesi üzerinden de SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı hizmet dökümlerinize ulaşabilmeniz için sizlere vereceğimiz internet bağlantı adreslerini ve uygulamaları dikkatle inceleyiniz. Öncelikle hangi işlemi gerçekleştirecekseniz onunla ilgili paylaştığımız internet bağlantısına tıklayınız.

  • Açılan sitede ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

12

  • Karşınıza gelen sayfada T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • E-Devlet şifrenizi de girerek sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

1

  • Böylece SGK hizmet dökümünüze ulaşmış olacaksınız.

Bu bölüm üzerinden tescil bilgilerine ulaşabilir, 4A Detaylı Hizmet Dökümü ya da 4A Özet Hizmet Dökümü gibi bölümlerini kullanarak Hizmet Dökümü sayfanızı özet ya da detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sigorta kolu, sicil numarası, isim, sigorta statüsü, meslek kodu, ünite, iş yeri numarası, sigorta türü, dönem, prime esas kazanç, sigorta prim gün sayısı, eksik gün bildirimi, sigorta giriş tarihi ve sigorta çıkış tarihi gibi bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte dilerseniz yazımızın sonunda yer alan bir diğer link ile 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama işlemlerini de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bağlantıya ulaştıktan sonra tek yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası ve barkod numarası bilgilerini girmek olacaktır.

SGK 4B Ödeme Dökümü

SGK 4B Ödeme Dökümü, Bağ Kurlu bireylerin Hizmet Dökümüne ulaşmak için yapması gereken bir işlemdir. Bunun için yazımızın sonunda yer alan ilgili linke tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken şey yukarıdaki adımları aynı şekilde takip etmek olacaktır. Fakat Bağ kur kaydı olmayan kişilerin karşısına “TC Kimlik numarasına ait 4/b tescil kaydı bulunamadı.” şeklinde bir uyarı yazısı çıkar.

SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

Yazımızın sonunda yer alan ilgili linke tıkladıktan sonra SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü sayfasına ulaşırsınız. Ardından siteye giriş yapmadıysanız yukarıda yer alan benzer adımları takip etmelisiniz. Emekli Sandığı hizmet dökümü bilgilerine ulaşmak için bir kaydınız yoksa karşnıza “Sisteme kayıtlı 4C İsteğe Bağlı Ödeme bilginiz bulunmuyor.” şeklinde bir uyarı mesajı çıkar.

SGK Diğer Uygulamalar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulmuş olan birçok farklı uygulama vardır. Bu uygulamaların dışında kalan ve “Diğer Uygulamalar” bölümüne dahil edilmiş olan uygulamalar ise şu şekilde listelenebilir; mobil uygulamalar, özel sağlık hizmet sunucuları olan SHS, e hizmetler, e bildirge sistemi, hak sahipliği, evrak takip, kesenek bilgi sistemi, e optik, e eczane, e kesinti, e hastane, tıbbi malzeme, sms bilgilendirme servisi, kart ile prim ödeme şeklide sıralanmıştır.

E-Devlet SGK 4A Hizmet Dökümü İçin https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama İçin https://www.turkiye.gov.tr/barkod-dogrulama

E-Devlet SGK 4B Hizmet Dökümü İçin https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi

E-Devlet SGK 4C Hizmet Dökümü İçin https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.