E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK İŞ GÖREMEZLİK

Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı sebeplerden dolayı çalışamayan, rapor alan kişiler için SGK iş göremezlik ödeneğini sağlamaktadır. SGK işgöremezlik ödeneğinin alınabilmesi için bazı durumların oluşması gerekmektedir. Bu durumları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  1. Sigortalı olarak çalışan kişinin iş yeri kazası geçirmesi veya meslek hastalığına yakalanması durumunda,
  2. Sigortalı olarak çalışanın herhangi bir sebepten dolayı geçici olarak işgöremez raporu alması durumunda, raporu aldığı tarihten 3 ay öncesi prim ödemesi durumunda,
  3. Sigortalı çalışan bayanın doğum yapması durumunda, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta(çoğul gebelikte 10 haftaya çıkabilir) süre boyunca, doğumdan önceki 3 ay boyunca prim ödemesi halinde SGK iş göremezlik raporu almaya hak kazanırlar.

SGK işgöremezlik raporu 3 gün öncesinden alınmalıdır. Bunun sebebi ise raporda 2 günlük bir kesintinin yapılmasıdır. Bundan bir süre önce SGK iş göremezlik ile ilgili işlemleri E-SGM sistemi üzerinden sizden istenen birkaç bilgiyi girdiğiniz takdirde hiçbir şifreye ihtiyacınız kalmadan dakikalar içerisinde yapabilmekteydiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun online hizmetlerinden biri olan E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte artık sorgulama işlemlerinizi çok geniş alanı bünyesinde bulunduran E-Devlet sistemi üzerinden tek bir şifreyle gerçekleştirmenize olanak sağlanmıştır. Gerçekleştireceğiniz SGK iş göremezlik ile ilgili işlemleriniz ile birlikte herhangi bir istenmeyen durumdan ötürü aldığınız rapor dahilinde durumunuzu değerlendirilip iş göremezlik ödeneği almanız mümkündür. SGK iş göremezlik ödeneği hakkındaki işlemler ile size raporlu olduğunuz ve yine kurum tarafından belirli sürelerde belli bir miktar ücret ödenmesini sağlamaktadır. SGK’nın vatandaşlara bünyesinde bulunulduğu süre sosyal hizmetler ve sağlık güvenceler gibi pek çok olanağı sağlamaktadır. Yazımızın devamında iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemleri hakkında yapılması gerekenler ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacağız.

SGK İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK iş göremezlik ödeneğini sorgulayabilmeniz için öncelikle yazımızın sonunda sizler için paylaştığımız linke tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulama işleminizi yapınız. Daha sonra E-Devlet şifrenizi alınız. E-Devlet şifresi için bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru sonucunda 2 lira ödedikten sonra şifrenizi alabiliyorsunuz. Daha sonra T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz. Son işlem dahilinde sisteme giriş yap butonuna tıklayınız ve sorgulamanızı tamamlayınız.

SGK İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.