E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK KESENEK

SGK Kesenek Nedir?

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin maaşlarından bazı kesintiler yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı çalışan kişilerin maaşlarından yapılan bu kesintileri takip etmeleri için SGK kesenek sistemini geliştirmiştir. SGK kesenek bilgi sistemi ile sigortalı çalışanlar maaşlarından ne kadar kesinti yapıldığını ve ödedikleri vergi miktarını kolayca takip edebilirler. Bu uygulamanın ilgili kanuna göre işyeri tescilli ve aylık prim ve hizmet belgelerinin internet ortamına yüklenebilmesi için gereken programın çalışmalarını tamamlamak için SGK kesenek bilgi sistemini kullanıma açmış bulunmaktadır. İlgili kanun 5510 sayılı kanundur. Bu kanunun 4. Maddesinin c bendi oldukça önemlidir. Bu bentte yazanlar şunlardır 5510 numaralı kanundaki 4üncü maddenin ilk fıkrasının c bendi dahilinde sigortalanmış çalışanı olan kimse kamu idarelerince adı işyeri bildirgesi olarak adlandırılmış www.sgk.gov.tr adresinde Kesenek Bilgi Sisteminden işyeri tescili bölümünü elektronik ortamda doldurmak suretiyle edinilecek çıktıyı merkeze göndermek zorundadır ve buna ek olarak aylık prim ve hizmet belgeleri ve görevliye ait kullanıcı adı ve şifreleri yazılı olarak bu belgeye eklenecektir. Buna göre sigortalı olarak çalıştırılan kamu iradelerine ait olan tahsilat-tahakkuk-borç ve diğer bilgilerin sorgulanabilmesi için kullanıcı adı ve şifrenin oluşturularak ilgililere verilmesi ve ilgililerin bu yolla sisteme giriş yapabilmesinin gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Yani anlaşılacağı üzere kesenek bilgi sistemi elektronik bir bilgi giriş sistemidir. Bunun için yapılması gereken birçok adım vardır bunlara da şimdi değineceğiz.

SGK Kesenek Bilgi Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

SGK kesenek bilgi sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada kullanıcı adı ve şifre bilgilerine gerek duyulmaktadır. Bu şifreyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan temin edebilirsiniz. Gerekli olan bu bilgileri girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Ayrıca SGK kesenek bilgi sistemine giriş yapabilmek için bilgisayarınızda Java programının yüklü olması gerekmektedir.

Sigortalı çalışan tüm herkesin prim belgelerinin her ay elektronik ortamda düzenli bir şekilde gönderilmesi zorunludur. Bu prim belgelerini göndermekle görevli olan kişiler belgeleri göndermemeleri halinde ceza uygulaması yapılmaktadır. Prim belgeleri kesenek bilgi sistemi aracılığıyla en geç maaşın alındığı tarihten itibaren 10 gün içinde gönderilmesi gerekir. Peki, emekli kesenekleri nasıl yapılır. Şimdi gelin bunu inceleyelim.

SGK Kesenek Bilgi Sistemine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Kesenekleri Nasıl Yapılır?

Emekli keseneği devlet memurları olan kişilerin aylık ücretlerinden yapılmış olan kesintilerden birisidir. Bu emekli keseneğinin diğer adı sosyal güvenlik kesintisidir. Emekli keseneği uygulaması memuriyete 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlayanlar ve sonrasında başlayanlar için farklılık göstermektedir. Bu farklılık emeklilik keseneklerinin hesaplanması ve oranları üzerinedir. Buna ek olarak memur maaşlarına uygulanan emekli keseneği miktarı memur kimselerin emekli oldukları zaman emekli ikramiyelerinin ve emekli aylıklarının miktarlarını belirlerken esas alınmaktadır. Peki, bu emeklilik keseneklerinin unsurları nelerdir ve kesinti oranları nasıl hesaplanır?

Emekli Keseneklerinin Unsurları ve Kesinti Oranları Nelerdir?

Biraz önce anlattığımız gibi emeklilik kesenekleri miktarı 1 Ekim 2008’den öncesi ve sonrası için değiştiğinden biz de anlatacaklarımızı 2008 öncesi ve sonrası olarak ikiye bölerek anlatacağız. 1 Ekim 2008 öncesinde ilk kez memuriyete başlamış olanlar için; emeklilik kesenekleri aylık derece yani kademelerine göre ve bunlara ek olarak ek göstergelerine ve hizmet sürelerine göre belirlenmektedir. Ancak. 1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez memuriyete başlamış olanlar için; emeklilik kesenekleri aylık derecelerine, ek göstergelerine ve hizmet sürelerine; varsa özel hizmet ve benzer nitelikteki tazminatlarına ve mevcutsa makam ve tescil, görev tazminatlarına göre hesaplanmaktadır. Kesinti oranları ise 2008 öncesi %16 iken 2008 sonrası %14’tür. Peki, bu kesenekler nasıl hesaplanır?

Emeklilik Keseneklerinin Hesaplanması

1 Ekim 2008 öncesinde ilk kez memuriyete başlamış bir memurun maaşında kesintiye tabi unsurları şunlardır: O ayki alınan esas aylığı, varsa ek göstergeleri, kıdem aylığı ve taban aylıktır. Emeklilik keseneğini hesaplanırken verilere ait değerler kendi içerisinde toplanır. Daha sonra en yüksek devlet memuru aylığı ek göstergeye bağlı oranın yüze bölümüyle çarpılır. Elde edilmiş bu iki değer daha sonra toplanarak emeklilik keseneği hesaplanmış olur.

1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez memuriyete başlamış bir memurun maaşında kesintiye tabi unsurları şunlardır: O ayki alınan esas aylığı, varsa ek göstergeleri, kıdem aylığı, taban aylığı, varsa özel hizmet niteliğindeki tazminatları, makam tazminatı ve görev tazminatıdır. Emeklilik keseneğini hesaplanırken verilere ait değerler kendi içerisinde toplanır. Elde edilen bu toplam ile beraber emeklilik keseneği hesaplanmış olur.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.