E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK PRİM AFFI

Çalışma hayatını, memurları ve sosyal güvenlik sistemini etkileyecek olan yeni yasa tasarısında SGK prim affı ile ilgili merak ettiklerinize yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

SGK Prim Affından Kimler Yararlanır?

SGK’ya eski adıyla BAĞ-KUR yeni adıyla 4/1-B sigorta prim borcu bulunanlar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında GSS prim borcu bulunanlar yeni düzenlemeyle SGK prim affı kapsamındadır.

BAĞ-KUR prim borçları ise daha önceden yapılandırma kapsamına alınarak taksitlendirilen; 2 yıldan fazla prim borcu olan vatandaşları kapsamaktadır. Yani prim borcu 2 yılın altında olan işverenler SGK prim affından yararlanamayacak. SGK prim affı tasarısı yasalaşırsa, vatandaşlara 3 aylık süre verilecek ve SGK prim affı için başvuran vatandaşlara prim borçlarını taksitle ya da peşin ödeme fırsatı sunulacaktır.

Eğer vatandaşlar SGK prim affına başvuru yapmazlarsa 2 yıldan sonraki primleri silinecektir. Silinen borçlardan dolayı daha önce başlatılan icra işlemleri de durdurulacaktır.

6111 sayılı Kanun kapsamında ise birçok işveren BAĞ-KUR prim borçlarına yapılandırma yaptırmıştı ve işverenlerin borçlarını aksatması nedeniyle bu borçları ödemeleri gerekmektedir.

SGK prim affı ile silinen BAĞ-KUR primlerinin emekli olurken hizmet hesabına dahil edilip edilmeyeceği konusunda ise prim borçlarını ödeyemeyen işverenlerin ileride emeklilik hesabında saydırılamamaktadır.

SGK prim affı için tasarının yasalaşması halinde GSS prim borçlarından oluşan gecikme zamları silinecek. SGK tarafından tebligat gönderilmesine rağmen hala GSS gelir tespiti yaptırmamış kişilerin 2 ay içinde gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca yapılacak gelir testine göre belirlenecek GSS prim borcu için ise 1 yıllık taksitlendirme yapabilirsiniz.

Birçok kişi GSS prim borcu olması nedeniyle hastanelerde muayene olamamasından dolayı SGK prim affı ile beraber borç faizleri silinen ve GSS prim borçları taksitlendirilen kişiler GSS sistemine yeni giriş yapmış gibi prim borçlarını sıfırdan ödemeye başlayabilecektir. Borçlarını ödedikleri müddetçe hastanelerde Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.