SGK PRİM SORGULAMA | E-Devlet

SGK PRİM SORGULAMA

Gelişen internet olanakları birçok alanda bize kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan biri ise E-Devlet uygulamasıdır. E-Devlet uygulaması sayesinde SGK ile ilgili işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. SGK işlemlerinden biri de SGK prim sorgulamasıdır. Bu konuda dilediğiniz işlemlerinizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Daha önceleri bu işlem E-SGM sitesi üzerinden yapılmaktaydı ancak bu sitenin yanlış bilgilendirme yapmasının yanında E-Devlet sitesinin yaygın olarak kullanılması da bu sitenin kapatılmasına neden olmuştur. Bu nedenle bu yazımızda SGK prim sorgulama işleminizin E-Devlet üzerinden nasıl yapılması gerektiğine dair ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden SGK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapacağınız işlemlerde E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki linke tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamanızı yapmanız gerekecek.

12

Daha sonra T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi ilgili alana giriniz. Sistem girişinizi gerçekleştirdikten sonra SGK prim sorgulamanızı yapabilirsiniz.

a

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt başlığı olarak bilinen SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapacak olursak eğer SSK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu şartların sağlanması durumunda kişilere sağladığı ucuz hizmet ve sağlık sigortasıdır. BAĞ-KUR ise SSK ile aynı kuruma bağlı olup kişilerin kendi adlarına ve kendi hesaplarına bağımsız olarak almaya hak kazandıkları sigorta çeşididir. Son olarak Emekli Sandığı’na bakacak olursak eğer kamu görevlilerine sağlanan bir sosyal güvenlik olduğunu söyleyebiliriz.

SSK Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.