SGK RAPOR SORGULAMA | E-Devlet

SGK RAPOR SORGULAMA

Çalışan bireyin fiziksel olarak belirli bir süre çalışma yetisini kaybedip, işe davam sağlayamaz ise işyeri tarafından çalışmadığı sürelerin ücreti ödenmez. Çalıştığı süre içerisinde vatandaşların başına gelebilecek ve çalışmasını sekteye uğratacak herhangi bir kaza ve hastalık durumunda mağduriyetin önüne geçilmesi amacıyla raporlu olduğu günlerde elde edemediği kazanç SGK tarafından karşılanır. Bu ödemeye iş göremezlik ödeneği denir. Böylece çalışanın ve ailesinin ekonomik olarak zor durma düşmesinin önüne geçilir. Daha önce işyerleri tarafından ödenen iş göremezlik ödeneği, sistemin değişmesi ile birlikte Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden alınmaktadır.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Hangi Durumlarda Alınır?

Geçici iş göremezlik ödeneği almak için ilk şart SGK’ya bağlı çalışmaktır. Sosyal güvencesi olmadan çalışanlar rapor parası alamazlar. İkinci şart ise verilen raporun SGK tarafından kabul edilen sağlık kurumlarından alınmış olmasıdır. Rapor eksizsiz doldurulmuş olmalıdır ve mutlaka hekim tarafından imzalanmalıdır. İş kazası, hastalık, hamilelik veya meslek hastalığı durumlarında iş göremezlik ödeneğine hak kazanılır. Hamilelik ve hastalık için ödenek almanın şartı ise sigortalı adına rapor tarihinden önce en az doksan gün prim ödemesi yapılmış olmasıdır.

Sigortalı olarak çalışmakta olan kişi almış olduğu iş göremezlik raporunu kuruma gönderir. Kurum gönderilen tüm raporları değerlendirir ve raporu gönderen kişinin ne kadar para alması gerektiğine karar verir. Karar verilen parayı kişinin Ziraat Bankası hesabına yatırırlar. SGK rapor sorgulama işlemini çağımızın getirdiği kolaylıklar sayesinde internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile E-Devlet sistemi üzerinden SGK rapor sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemin sadece bu site üzerinden yapılmasının nedeni E-SGM internet sitesinin kapatılmış olmasıdır. Kapatılma kararı alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu bilgilendirmeye göre E-SGM sitesinin insanlar tarafından artık kullanılmıyor olmasıdır. TC ile rapor parası sorgulama sadece E-Devlet portalı aracılığıyla yapılabilir. Birçok insan E-Devlet şifresi ile neredeyse bütün işlemlerini E-Devlet üzerinden yapmaktadır ve bu yoğun kullanım E-SGM sitesinin az tıklanmasına sebebiyet verdiğinden süresiz olarak site kapatılmıştır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Hastalık veya kaza sonucu rapor alan kişiler rapor parası ne zaman yatar konusu hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği her ayın 8. ve 14. Günleri arasında Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden alınabilir. Rapor iş yerine ulaştığı andan itibaren SGK rapor girişi yapılmalıdır. Rapor bitiminden itibaren 20 ile 45 gün içerisinde ise geçici iş göremezlik ödeneği hesaplanarak sisteme yansır.

Rapor parası Ziraat Bankasında hesap sahibi olanların hesaplarına direk yatarken, bu bankada hesabı olmayanlar ise şubelerden paralarını alabilirler. Ziraat bankası rapor parası sorgulama, banka şubelerinden TC kimlik numarası ile yapılır.

Rapor parasını alabilmek için, bilgilerin sisteme eksiksiz olarak girilmesi zorunludur. Aksi halde SGK raporu işleme koymayabilir. Bu da raporlu kişi için hak kaybı yaratır. Raporu bulunan ve süreci takip etmek isteyenler e rapor sorgulama yaparak daha sonra yaşayabilecekleri sıkıntıların önüne geçebilir.

SGK’ya rapor bildirimi yapmanın işveren açısından da yükümlülüğü bulunur. Çalışanın aldığı rapor süresi içerisinde SGK’ya bildirilmez ise işveren suçlu duruma düşer ve idari para cezasına çarptırılır. Yasa meslek hastalığı, iş kazası ve doğum durumlarında çalışanın bir gün bile raporu olsa sisteme girişini zorunlu kılmıştır.

E-Devlet Şifresi İle SGK Rapor Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile SGK rapor sorgulama işlemi için yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girmiş olduğunuz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. E-Devlet şifresi ile SSK rapor sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Sisteme girdikten sonra rapor parası yattı mı ve hangi ödeme kanalı ile ödenileceği öğrenilir. Rapor süresi içerisinde hak edilen net ödeme tutarı Alo 170 hattı aranarak hesaplatılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu belirli durumlarda geliri azalan vatandaşların başkalarına ihtiyacı olmadan yaşamını sürdürebilmesi için kurulmuş olan bir sistemdir. Bunlar içerisinde kişilerin hastalık ve kaza gibi durumlarında hastanelerden faydalanabilmeleri, ucuz ilaç alabilmelerini ve kişiye maaş bağlama gibi durumlar bulunmaktadır. SGK’yı üç ana başlık oluşturmaktadır. Bunlardan ilki SSK olup işverene bağlı olarak yapılan sigorta türüdür. İkinci olarak BAĞ-KUR’u görmekteyiz ve bu sigorta türü de kişinin kendi adına veya kendi hesabına bağlı olarak yaptırmış olduğu sigortadır. Son olarak Emekliği Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yer almaktadır ve kamu kurumunda çalışan kişilere yapılan bir sigortadır. Gerek emeklilik döneminde gerekse çalışma yaşamına devam ederken sigorta primlerinin ödenmesinin amacı bireyi korumaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu her türlü hak ihlali durumunda her zaman çalışanın yanında yer alarak, yaşanılan ihlal durumlarının önüne geçilmesi için çalışmaktadır.

E-Devlet Şifresi İle SGK Rapor Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. adem dedi ki:

    slm ben 2007 yilinda isk kazasi sonucu sol elimin isaret orta parmagimi kaybettim o donemdeki aldigim rapor ve heyet raporlarima nasil ulasabilirim yardim lutfen.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.