E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK VERGİ BORCU SORGULAMA

SGK vergi borcu sorgulama işlemi sayesinde vergi dairelerine gitmeye gerek kalmadan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde vergi sorgulamalarınızı ve şahsınıza ait mülklerin yıllık vergi oranlarını tespit edebilirsiniz. Yazımızın devamında SGK vergi borcu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. SGK vergi borcu sorgulama işlemi için herhangi bir şifreye ihtiyacınız yoktur. 

SGK Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK vergi borcu sorgulama işlemini başarıyla tamamlamak için aşağıda sizlerle paylaşacağımız adımları sırasıyla uygulayınız.

  • SSK vergi borcu sorgulama için öncelikle aşağıda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklayınız.
  • Açılan sayfada bulunan kutucuklarda sizden bazı bilgiler isteyecekler. Bu bilgileri kutucuklara eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir.
  • İlk kutucuğa T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir.
  • İkinci kutucuğa ise nüfus cüzdanı seri numaranızı girmelisiniz.
  • Daha sonra ise annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun TC kimlik numarasını veya annenizin kızlık soyadının ilk ve ikinci harflerini girmelisiniz.
  • Son olarak sizlere verilen güvenlik kodunu ilgili kutucuğa girerek “TAMAM” butonuna basmalısınız.

SGK Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Yoktur Yazısı

SGK Borç yoktur yazısı Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilecek olan E Borcu Yoktur uygulaması ile birlikte alınabilen bir yazıdır. Bireyler SGK üzerinden herhangi bir borcu olmadığını kanıtlayabilmek adına bu belgeye ihtiyaç duyar. Dilediğiniz takdirde bu belgeyi alabilmek için kurumlara gitmeniz mümkündür. Fakat gelişen teknoloji sayesinde bu belgeyi alabilmek için artık internet üzerinden işlem yapmanız mümkündür. Böylelikle SGK şubelerinde oluşan uzun kuyruklardan kurtulmuş olursunuz. Bu belgeye sahip olmak için ise kullanabileceğiniz iki farklı yol bulunuyor.

Bu yollardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden Borcu Yoktur Yazısı Alma Dilekçesini doldurmak ile mümkün olacaktır. Bunun için ise ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekecektir.

Karşınıza gelecek olan bu dilekçeyi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bunun için ilk olarak o güne ait tarih bilgisini doğru bir şekilde girmeli, şehir ve vergi dairesi ismini doğru bir şekilde belirlemeli ve daha sonra gerçek kişi olmanız halinde T. C. Kimlik numarası, tüzel kişi olmanız halinde ise Vergi kimlik numarası girmelisiniz.

Devamında dilekçenin gönderileceği kurum ile ad ve soyad ya da unvan bilgilerinin girilmesi gerekiyor.

Dilekçenin son bölümünde adres bilgilerinizi mahalle, cadde, sokak, site, blok, bina no, daire no, posta kodu, ilçe ve şehir şeklinde girmeli ve iletişim bilgileriniz olan iş telefonu, cep telefonu ve e posta adresi bilgilerinizi doldurmalısınız. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “Göster” seçeneğine basabilirsiniz.

E Borcu Yoktur yazısını alabilmek için dilerseniz SGK üzerinden de işlem yapmanız mümkündür. Fakat bunun için işveren olmanız gerekir. Bu nokta aşağıda yer alan ilgili linke tıkladıktan sonra kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresini girmenizin ardından güvenlik anahtarında yer alan rakamları ilgili kutucuğa girebilir ve Giriş butonuna basabilirsiniz.

Son olarak da dilerseniz E Borcu Yoktur belgesinin doğrulamasını yapabilirsiniz. Bunun için de aşağıda yer alan ilgili linke tıklamanız ve ardından karşınıza gelecek olan sayfa üzerinden barkod numarasını girmeniz ve Listele seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. Böylelikle ilgili belgeyi doğrulayabilirsiniz.

Bu belgelerin internet üzerinden alınıyor olması, evrak üzerinde yapılabilecek olan değişiklik ihtimalini de arttırdığı için belgelerin kontrol edilmesi gerekir. Bu sistem de bu yüzden vardır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Borcu Yoktur Yazısı Almak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Üzerinden Borcu Yoktur Yazısı Almak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Üzerinden Borcu Yoktur Yazısını Doğrulamak İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası GSS Borç Sorgulama

Ziraat Bankası GSS borç sorgulama işlemlerini yapmak istediğiniz takdirde bu site sizleri doğrudan SGK’nın online tahsilat sitesine yönlendirecektir. Bu siteye ulaşmak için ise aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekir. Daha sonra karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

Bu noktada Sorgu Türü olarak “Diğer Tahsilatlar”ı, Sorgu Tipi olarak “GSS Prim”i seçmelisiniz. Ardından sicil numarasını girmeli ve son olarak da güvenlik kodu bilgilerini girerek Borç Sorgula seçeneğine basmalısınız.

Dilerseniz Ziraat Bankası üzerinden geçmişe yönelik makbuz almak için aşağıda yer alan linke tıklayabilir ve Sanal POS makbuz gösterimleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu noktada T. C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası ya da sicil numarasının ardından başlangıç ve bitiş zamanı seçmeli ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapmalısınız. Böylelikle belirlemiş olduğunuz tarihler arasında yapmış olduğunuz ödemelere ait olan makbuzları görebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Sanal POS Makbuz Gösterimleri Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

SGK İşveren Borç Sorgulama

Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda yer alan linke tıklamalısınız. Böylelikle TC kimlik no ile sgk borç sorgulama işlemlerini de gerçekleştirmiş olursunuz. Karşınıza gelen sayfa üzerinden T. C. kimlik numarası ve şifre bilgilerini girmeniz borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Kamu İdarelerince Türkiye Geneli İşveren Borç Sorgu Ekranı İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Sorgulama

E Devlet sistemi üzerinden TC Kimlik no ile SGK borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz de mümkündür. Aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK ve GSS prim borçlarınıza ait borç dökümlerine ulaşabilirsiniz. Fakat bunun için bir adet E Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreye sahip değilseniz kendinize en yakın PTT merkez şubesine kimliğinizi de yanınızda götürerek gidebilir ve 2 TL karşılığında bir şifre alabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine basmalı, T. C. kimlik numarası ile birlikte E Devlet şifresini girmelisiniz. Böylelikle borcunuz olması halinde karşınıza tüm borç dökümü çıkacaktır. Buna göre dilerseniz SGK borç yapılandırma işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

SGK ve GSS Borç Dökümü Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.