SGK VERGİ BORCU YOKTUR | E-Devlet

SGK VERGİ BORCU YOKTUR

Resmi işlemlerin çoğunda istenilen SGK vergi borcu yoktur belgesi ile vergi toplama işlemleri daha sağlıklı bir şekilde işlediği gibi, uygulamanın geliştirilmesiyle vergi dairelerinde oluşan yığılmaların da önüne geçmek amaçlanmaktadır. Vatandaşlar bu uygulamalar ile işlemlerini sıra beklemeden kolaylıkla yapabilmektedir. SGK vergi borcu yoktur bildirgesi SGK’nın sitesinden alınabilen bir belgedir. SGK’nın sunduğu bu belge ile ilgili kişinin herhangi bir vergi borcu olup olmadığı sorusunun cevabı bulunur. Bu belge resmi bir nitelik taşıdığı için yasal olarak da vergi borcu olmadığına dair bir kanıt olarak kabul edilir. Bu belgeyi almak içinse eskiden bireysel başvurularla SGK müdürlüklerinde sıra bekleyerek ömür tüketilirdi. Ancak e-Devlet sistemine geçilmesi ve elektronik diğer araçların kullanılmasıyla SGK Vergi Borcu Yoktur Belgesi almak isteyen kişiler internet üzerinden kolaylıklar belgelerini alabilmektedir.

SGK Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır ?

SGK vergi borcu yoktur yazısını GİB’in yani Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sayfasından alabileceğiniz gibi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak da alabilirsiniz.

Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfaya;

  • Belirtilen yerlere vergi dairesinin adres ve bilgilerini,
  • Nüfus kayıt bilgilerinizi,
  • Adres ve iletişim bilgilerinizi yazarak kuruma gönderiniz.

Yapılan bu kısa işlem ile vergi bilgilerinize ulaşabileceğiniz gibi SGK vergi borcu yoktur yazısını da alabilirsiniz. Bilgilerin tek merkezde toplanması sebebiyle işlemlerin bu şekilde yapılması doğru bilgilendirilme ve pratik hizmet almayı sağlamıştır.

SGK Vergi Borcu Yoktur Belgesi İçin TIKLAYINIZ!

Peki, internet üzerinden değil de bir dilekçe yoluyla SGK vergi borcu yoktur belgesi almak istersek ne yapmamız gerekir. Bunun için SGK’ya borcu yoktur dilekçesiyle ile başvurmamız gerekmektedir. SGK borcu yoktur dilekçesi nasıl yazılır diye merak edenler aşağıdaki bağlantıdan dilekçenin bir örneğine ulaşabilirler. Dilekçedeki bilgileri doldurduktan sonra SGK müdürlüklerine yapacağımız başvuruyla beraber SGK vergi borcu yoktur belgesi alabiliriz.

SGK borcu yoktur dilekçe örneği için TIKLAYINIZ!

Peki, tüm bu belgeleri aslında borcumuzun olup olmadığını bildiğimizde alabiliriz. Çünkü borcu yoktur belgesi ancak borcu olmayanlar için tahsis edilebilir. Bu sebeple şimdi sizlere SGK borcu sorgulama nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-Devlet’e giriş içinse T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden almış olduğunuz e-Devlet şifreniz gerekmektedir. Daha sonrasında açılan ekranda sağlık statünüz ve prim borcunuz gözükecektir. Böylelikle e borç sorgulaması yapmış olacaksınız.

SGK borcu sorgulama için TIKLAYINIZ!

Peki, SGK borcu yoktur başvuru formu taahhütnamesine ihtiyacımız olursa ne yapmamız gerekmektedir. Bu taahhütname sayesinde SGK borcumuzun olmadığını ilgili makamlara bildirebiliriz. Peki, bunu nasıl yapacağız. SGK borcu yoktur başvuru formu taahhütnamesi için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız ve sunulan dosyayı indirmeniz yeterlidir.

SGK Borcu Yoktur Başvuru Formu Taahhütnamesi İçin TIKLAYINIZ!

Peki, eborcu yoktur belgesi almak için ne yapmamız gerekmektedir. Bilindiği gibi SGK E-borcu yoktur belgesi almak eskiden oldukça zamana alıcı ve yorucu bir evrak işiydi. Ancak e-Devletin kurulmasıyla artık bizler borçlarımızı SGK’ya gitmeden evimizden halledebiliyoruz. Eborcu yoktur belgesi almak içinse aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Daha sonrasında girmeniz gereken istenen bilgileri girdikten sonra eborcu yoktur sorgulaması yapmış olacaksınız. Ancak bunun için daha öncesinde SGK E-Borcu yoktur işlemini yapabilmek için SGK’dan E-Borcu Yoktur uygulaması için aktivasyon yapmış olmanız şarttır. Bu aktivasyon işlemini bir kez yapmanız yeterlidir. Bunu yapmak içinse SGK’ya bir form doldurup vermeniz gerekmektedir. Bu form işverenler ve çalışanlar için farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden doldurulması gereken formun sizin kategorinize ait olmasına dikkat ediniz.

E-Borcu Yoktur Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

Peki, e borç sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu borç sorgulama işlemimiz SGK borç sorgulama işlemimizden çok daha kapsamlı bir işlemdir. Bu sorgulama ile vergi borçlarımız, devlete dair diğer bütün borçlarımız, sigorta borçlarımız gibi birçok borcu tek bir alanda görebilmekteyiz. Bu e borç sorgulama işlemini yapabilmek içinse öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Daha sonrasında karşımıza gelecek ekranda borçlarımızı bir bütün olarak görebileceğiz.

E-Borç sorgulaması için TIKLAYINIZ!

Peki, vergi borcu yoktur dilekçe sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz? Bilindiği üzere vergi borcu yoktur dilekçe sorgulaması sonunda edineceğimiz dilekçemizle vergi borcumuzun olup olmadığını öğrenebiliriz. Aslında bu yöntem elektronik ortamda yapılan işlemin fiziki halidir. Ancak dileyenler için bundan da kısaca bahsetmek istedik. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak vergi borcu yoktur dilekçe sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi borcu yoktur dilekçe sorgulama için TIKLAYINIZ!

Dileyenler aşağıdaki bağlantıdan ulaşacakları dilekçematik üzerinden ilgili başvurularında kullanabilecekleri bütün dilekçelere ulaşabilirler.

Dilekçematik için lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. yaşar yelekin dedi ki:

    bir önceki aftan yararlanmak için ssk ve vergi dairelerine olan toplam ne kadar borcum varsa hepsini yapılandırdım. düzenli bir şekildede ödüyorum.ne yazıkki bugün 06/03/2017 pazartesi günü sgk ordu/ünye şubesine borcu yoktur kağıdı almaya gittim. karşıma çıkan ne biliyormusunuz. 10 yıl önce 177 tl borcumdan dolayı faizi ile birlikte 475 tl borç çıktı. peki dedim yapılandırma yapıldığında bu neden çıkmadı diye sordum . çıkması gerekirdi dediler. suç kimin sen ödiyeceksin. dediler. hepsi bu. kafayı yiyecem. 10 yıldır aklınız nerdeydide şimdik karşıma çıktınız. sayın bakanıma suç duyrusunda bulunuyorum.yeter artık. hep fatura neden vatandaşa çıkıyor.

  2. SAMİ CİLASUN dedi ki:

    sgk e borcu yoktur yazısı için 4 saattir uğraşıyorum daha önce 5 dakikada aldığım yazının sayfasına bile ulaşamadım alakasız yerlere yönlendiriliyorum. herzaman ulaştığım menüde browser sorunu yaşıyorum herkes bilgisayar yada internet uzmanı olmak zorunda mı zaten kalp hastasıyım sinirlerim laçka oldu kolaylıkmış hadi canım sende

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.