E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SGK VİZİTE GİRİŞ SİSTEMİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin herhangi bir sebepten dolayı rapor alması durumunda SGK vizite giriş sistemi üzerinden bildirmeleri gerekmektedir. İşverenler raporu bitiş tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde SGK vizite giriş sistemine girerek işlemlerini yapmaları gerekmektedir. İşverenlerin giriş yapmamaları durumunda her bir rapor için işverene asgari ücretin yarısı kadar idari para cezası uygulanacaktır. Bu yazımızda SGK vizite giriş sisteminde nasıl işlem yapacağınızı anlatacağız. Daha sonrasında SGK’nın diğer giriş sistemleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

SGK Vizite Giriş Sistemi

SGK vizite giriş sistemine ulaşabilmek için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada kullanıcı kodunuzu giriniz. Ardından iş yeri şifresini girerek Giriş butonuna tıklayınız. Bu işlemlerden sonra SSK vizite giriş sistemine ulaşmış olursunuz. Bu sistemde çalışan ile ilgili sigorta bilgilerinin girilmesine rağmen çalışmıyor olarak görülmesi çalışan kişinin işe yeni başladığını göstermektedir. Bu durumda hesap pusulası veya işe girilen ayın bildirgesinin gönderilmesi gerekir. Peki, SGK işe giriş bildirgesi nasıl alınır dilerseniz onu inceleyelim.

SSK İşe Giriş Bildirgesi

Eski adıyla SSK sigortalıları yeni adıyla 4A grubu sigortalıları işe başladıkları zaman mutlaka SSK işe giriş bildirgesinde bulunmalıdırlar. Bunun için ise işverenlerin yapmaları gereken tek şey SGK’nın ilgili sistemi üzerinden bu işlemi yapmaktır. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan önce SGK sistemine girilmelidir. Bunun için kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresini bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra giriş butonuna tıklamanız halinde işe giriş bildirgesinde bulunabilirsiniz. Eğer bu mutlaka verilmesi gereken işe giriş bildirgesini vermediyseniz, idari para cezasına çarptırılabilirsiniz. Peki, SGK’nın diğer bir bildirim sistemi olan iş kazası bildirim sistemi nasıl işler dilerseniz gelin şimdi de ona göz atalım.

SSK İşe Giriş Bildirgesi için TIKLAYINIZ!

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimi için öncelikle olayın iş kazası sayılabilmesi gerekmektedir. Bir olayın ise iş kazası olabilmesi için kazayı geçiren kişi mutlaka sigortalı olmalıdır. Buna ek olarak sigortalı çalışanın iş yerinde veya işyeri olarak kabul edilebilecek yerlerde bulunması gerekmektedir. Buna da ek olarak olayın işverenin sağladığı bir iş nedeni sonucunda olması ve kaza ve ortaya çıkan sonuç arasında bir illiyet bağı olmalıdır. Son olarak ise kaza sonucu bedence veya ruhça bir özre uğraması gerekmektedir. Bütün bu sayılan sebeplerden birisi dahi eksik olursa kaza iş kazası sayılmaz. Peki, iş kazası oldu diyelim iş kazası bildirim süreleri nelerdir?

İş kazası bildirim süreleri

İş kazası bildirim süresi genelde en geç iş kazasından sonraki üç iş günü içinde yapılmalıdır. Aksi halde idari cezalar uygulanabilir. Ancak iş kazası kolluk kuvvetlerine ve sağlık ekiplerine derhal haber edilmelidir. Bu da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirlenmiş bir hükümdür.

İş Kazası Bildirimi Yapmak için TIKLAYINIZ!

SGK E-Borcu Yoktur

SGK e borcu yoktur sistemi internet üzerinden kullanılan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde SGK tarafında bir borcumuz var mı yok mu sorgulayabiliriz. Buna ek olarak SGK e borcumuz olmadığına dair belgelendirmede de bulunabiliriz. Peki, SGK e-borcu yoktur sistemi için gereken evraklar nelerdir? Bunu açıkladıktan sonra sizlere SGK e borcu yoktur uygulaması nasıl kullanılır onu anlatacağız.

SGK E-Borcu yoktur sistemini kullanabilmek için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Taahhüt belgesi
  • Aktivasyon onay formu
  • Çalışanlara özel başvuru formu
  • İşverene özel başvuru formu

SGK E-Borcu Yoktur Sistemi Nasıl İşler?

SGK E-Borcu yoktur sistemi için öncelikli olarak aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında iki kelimelik kullanıcı adınızı girmeniz gerekmektedir. Daha sonra sistem şifreniz ve işyeri şifrenizi de girmeniz gerekir. En son güvenlik kodunu girdikten sonra giriş butonuna tıklamalısınız. Şimdi SGK E-borcu yoktur sistemine girmiş bulunuyorsunuz. Böylelikle borcunuz olmadığına dair belge alabileceksiniz. Peki, SGK iş göremezlik ödeneği nasıl sorgulanır gelin şimdi onu inceleyelim.

SGK E-Borcu Yoktur Uygulaması İçin TIKLAYINIZ!

SGK İş göremezlik Ödeneği Nasıl Sorgulanır?

SGK iş göremezlik ödeneği sorgulamak için yapmamız gereken tek şey aşağıdaki bağlantıya tıklayarak SGK iş göremezlik ödeneği sorgulama sayfasına gitmemizdir. Daha sonrasında açılan sayfada e-devlet şifremizi ve T.C. kimlik numaramızı girerek sisteme giriş yapabiliriz. Daha sonrasında sorgulama işlemimizi bir tıkla gerçekleştirebiliriz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Peki, bir diğer sorgulama olan SGK ebildirge işlemi nasıl yapılır?

SGK iş göremezlik ödeneği sorgulamak için TIKLAYINIZ!

SGK E-Bildirge Nedir, Nasıl Yapılır?

SGK ebildirge sistemine giriş yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. SGK e-bildirge sistemi işverenlerin çalıştırmış oldukları işçilere dair sigorta prim belgelerini internet üzerinden bildirmeleri ve bu sigorta primlerini internet üzerinden otomatik ödeme talimatlarının verilmesini kapsar. Bu sayede işverenler sigorta primleri ödemek için il sigorta müdürlüklerine gitmek zorunda kalmazlar. SGK E-bildirge vermek için gereken şartlar şunlardır: İş yerinde en az 3 çalışan çalıştırılmalıdır. Ancak İşveren dilerse 3 kişiden az çalışan sayısı içinde e-bildirge sistemini kullanabilir.

SGK E-Bildirge İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.