Edevlet.net

Sınavla Öğrenci Alacak Liseler 2018

11.04.2018

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf öğrencilerinin isteğe bağlı olarak 2 Haziran’da girecekleri sınav sonucunda öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı. Sınav için başvuru işlemleri 11 Nisan’da başlayacak ve 18 Nisan’a kadar yapılabilecek. Sınav için gerekli olan kılavuza ve kontenjan listesine, MEB resmi internet sitesinden ulaşılabilir.

Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merkezi sınav isteğe bağlı olacak ve sınava girmek isteyen öğrenciler, 11 Nisan’dan itibaren elektronik ortamdan öğrenim görülen okula yapılacak. Açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin başvurularını, Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek. Yurt dışında öğrenim gören ve e-Okul sistemine kayıtlı olmayanlar ise MEB Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak, denklikleri yapıldıktan sonra T.C. büyükelçilikleri ve konsoloslukları üzerinden başvuru yapabilecek.

Merkezi sınav için başvurular ve sonuç işlemleri, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecek. Öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamaması için sistemde bulunan bilgilerinin de güncel olması gerekiyor.

Sınav Nasıl Yapılacak?

Sınav 2 Haziran 2018 tarihinde iki bölüm halinde uygulanacak ve öğrencilere çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Sınavda iki bölüm arası, öğrencileri ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi amacı ile kullanılacak. Bu süre zarfında öğrencilerin okuldan ayrılmasına izin verilmeyecek.

Sınav için öğrencilerin en geç saat 09.00’da hazır olarak bulunması gerekiyor. Gerekli kimlik kontrolleri ve sınav salonlarına yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgeleri ile en geç 09.00’a kadar hazır olarak beklemelidir.

Sınavda Öğrencinin Yanında Bulundurması Gerekenler

 • Fotoğraflı sınav giriş  belgesi
 • Geçerli kimlik belgesi
 • En az 2 adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem
 • Kalemtıraş
 • Leke bırakmayan yumuşak silgi

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesini yanında bulundurmayan öğrencilerin sınava girmesine izin verilmeyecek.

Hangi Derslerden Kaç Soru Sorulacak?

Sınav iki bölümden oluşacak. Birinci bölüm saat 09.30’da, ikinci bölüm ise saat 11.30’da başlayacak. Birinci bölümde sözel alandan 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölümde sayısal alandan 40 soru sorulacak ve 60 dakika süre verilecek.

Sözel bölümde;

 • Türkçe dersinden 20
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10
 • Yabancı dil dersinden de 10 tane soru sorulacak.

Sayısal bölümde;

 • Matematik dersinden 20
 • Fen Bilimleri dersinden de 20 soru sorulacak.

Her sorunun dört seçeneği olacak. Seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap olarak işaretlenebilecek. Öğrencilerin doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak, her ders için ham puan oluşturulacak.

Sınav soruları, cevap anahtarı ve sonuçları için yapılacak itirazlar; soruların, cevap anahtarının ve sonuçların Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yayınlandığı günden itibaren 5 iş günü içerisinde elektronik ortamda yapılabilecek.

Sınav sonucunda; İstanbul 225, Ankara 82, İzmir 62 olmak üzere Türkiye geneli toplam 369 orta öğretim kurumu merkezi sınav ile öğrenci alacak. Sınavların sonuçları ise 22 Haziran’da MEB internet sitesinde ilan edilecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.