reklam
Yardım Başvurusu

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

ŞOK Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ülkemizde yapılan sosyal yardımlar ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları gözetilerek farklılık göstermektedir. Bu yardımlardan biri de sosyal yardım kartlarıdır. Sosyal yardımlar kapsamında hediye kartı ya da yardım kartı olarak verilen market kartları ile alışveriş yapabilmektesiniz. İhtiyaç sahiplerini düşünen büyük market zincirleri kampanyalar düzenleyerek, muhtaç durumdaki vatandaşlara destek olmaktadır.

ŞOK Yardım Kartı başvuru detaylarını yazı içerisinde sizler için paylaştık. ŞOK yardım kartı nedir, ne işe yarar, ŞOK yardım kartı başvurusu nasıl yapılır, ŞOK hediye kartı limiti ne kadar, ŞOK yardım kartı başvuru formu, sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır, sosyal yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler nedir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Ramazan Yardımı Başvurusu ve Yardım Yapan Kurumlar

ŞOK Yardım Kartı Başvuru Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Hayırsever vatandaşlar ŞOK yardım kartı ile yardıma muhtaç birçok vatandaşa umut kapısı olmuştur. Yoksul vatandaşlara verilen ŞOK yardım kartı sayesinde vatandaş marketten kendi ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmektedir.

Hayır işlemek isteyen vatandaşların yanı sıra işverenler de personellerine hediye amaçlı ŞOK hediye kartı dağıtmaktadır. Hediye kartı almak için herhangi bir ŞOK marketine gitmeniz yeterlidir.

ŞOK yardım kartı sayesinde yardıma muhtaç pek çok vatandaş evine ihtiyacı olan erzakları götürebilmektedir. ŞOK yardım kartından hayırsever vatandaşlar istediği kadar alabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Başvurusu

ŞOK Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

ŞOK yardım kartı içerisinde belli bir miktar bulunan ve hayırsever vatandaşlar tarafından satın alınıp muhtaç durumda olan kişilere verilen bir karttır. Hayırsever vatandaşların kendi durumlarına göre satın aldığı yardım kartları özelikle evlerine erzak alamayan kişiler için ilaç gibi olmuştur.

İhtiyaç sahiplerine verilen ŞOK yardım kartı sayesinde muhtaç kişiler gıda malzemelerinden temizlik malzemelerine kadar istediği ürünleri satın alabilirler. Kartların yalnızca belirli bir limitleri bulunmaktadır. Limit doğrultusunda vatandaşlar harcama yapabilmektedir.

ŞOK yardım kartına sahip olan vatandaşlar içerisindeki limit ile tek seferlik alışveriş yapabileceği gibi parça parça da yapabilirler. Parça parça alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken şey kartın içerisindeki limit ve kullanım süresidir.

Yardımsever vatandaşlar tarafından satın alıp muhtaç durumdaki kişilere verilen ŞOK hediye çeklerinin kullanım süresi 1 yıldır. 1 yılık kullanım süresi dolan kartları, vatandaş içerisinde bakiye dahi olsa kullanamaz.

A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır? Yardım Kartı Başvurusu

ŞOK Yardım Kartı Nasıl Alınır 2023

ŞOK yardım kartını almak isteyen hayırsever vatandaş ya da iş sahipleri bunun için kendilerine en yakın ya da herhangi bir ŞOK marketine giderek yardım kartını satın alabilir. Yani herhangi bir ŞOK marketten hediye çekini alabilir ve muhtaç kişilere verebilirsiniz.

şok market hediye kartı nasıl alınır? şok market yardım kartı nasıl alınır? - hane yardımı

ŞOK Market Hediye Kartı Bakiye Sorgulama 2023

ŞOK market hediye kartına sahip olan vatandaşlar hediye kartlarını istedikleri şehirde kullanabilirler. Yardıma muhtaç birçok vatandaşa verilen ŞOK market hediye kartı sayesinde vatandaşlar ihtiyaçlarını rahatlıkla alabilirler.

Hediye kartına sahip olan vatandaşlar kartın içindeki bakiyeyi öğrenmek için alışverişe gittiği ŞOK market kasiyerinden öğrenebilir. Böylelikle kalan bakiyeye göre alışveriş yapma imkanı olur.

BİM Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

ŞOK Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç vatandaşlar ŞOK yardım kartı için bir başvuruda bulunamıyorlar. Yardım kartını hayırsever vatandaşlar satın aldıktan sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Yani kartı siz gidip satın alamazsınız.

ŞOK yardım kartlarını bazı belediyeler dar gelirli vatandaşlara dağıtmaktadır. Ayrıca bazı işverenler de ŞOK hediye çeklerinden satın alıp çalışanlarına dağıtabilmektedir.

ŞOK market yardım kartının yanı sıra belediyeler vatandaşlara sosyal yardım kartları da dağıtmaktadır.

Sosyal yardım kartları belediyelerin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerlidir. Tütün ve alkol dışında ihtiyaç sahipleri marketten istediklerini alabilirler.

Sosyal yardım kartı sayesinde pek çok vatandaş evlerindeki eksiklikleri anlaşmalı marketlerden rahatlıkla alabilirler. Sosyal yardım kartı için bulunduğunuz yerin belediyesine giderek sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru esnasında sosyal yardım kartının yanı sıra devletin diğer yardımlarından da faydalanabilirsiniz. Gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, yakacak yardımı gibi pek çok yardım türüne ihtiyaçlarınız doğrultusunda başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal yardımlara e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

ŞOK Hediye Kartı Limiti Ne Kadar 2023

ŞOK hediye kartının limitini hayır işleyecek olan ya da personellerine hediye edecek olan iş sahipleri belirler. Hediye kartının limitleri 100 TL, 250 TL ya da 400 TL gibi miktarlardır.

ŞOK Yardım Kartı Başvuru Formu 2023

İnternet üzerinden veya başka platformlardan ŞOK hediye kartı için başvuruda bulunamazsınız. Bu hediye kartları hayırsever vatandaşlar tarafından satın alındıktan sonra ihtiyaç sahiplerine verilen bir karttır.

Sosyal yardım kartı için ise bulunduğunuz yerin belediyesine giderek sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Belediyelerin anlaşmalı marketlerinde geçerli olan sosyal yardım kartı belirli aralıklarla güncellenmektedir.

İçerisinde 100 TL, 200 TL ya da 400 TL gibi rakamlar bulunan sosyal yardım kartı pek çok vatandaşın kendi ihtiyaçlarını karşılaması açısından son derece önem arz etmektedir. Bu kart sayesinde temel ihtiyaçlarını vatandaş marketlerden rahatlıkla alabilirler.

Sosyal yardım kartı hakkında daha fazla bilgi almak için başvuruda bulunduğunuz belediyeye gidebilir ya da ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

Sosyal yardım kartının limitlerinin belirlenmesi ise başvuran kişinin muhtaçlık durumundan belediyenin bütçesine kadar pek çok faktör göz önüne alınarak belirlenir.

şok market hediye kartı nasıl alınır? şok market yardım kartı nasıl alınır? - hane yardımı

Sosyal Yardım Kartı Ne İşe Yarar?

Sosyal yardım kartı muhtaç durumdaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamasına yaramaktadır. Muhtaçlık sınırının altında kalan işsiz ve yoksul kimselere sosyal yardım kartı verilmektedir.

Asgari ücretin 1/3 ünü aşamayan dar gelirli kişiler sosyal yardım kartı için başvuruda bulunabilirler. Belediyelerin sosyal yardım kartına başvurmak için öncelikle başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekmektedir.

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım kartı için bulunmuş olduğunuz yerin belediyesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sosyal yardım kartını almak için öncelikle burada başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunun yanı sıra e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal yardım kartının yanı sıra diğer sosyal yardımlara başvurmak için ise yine aynı yollarla yani belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca sosyal yardımlar hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler 2023

Yoksul, dar gelirli ve yardıma muhtaç kişilerin başvuruda bulunduğu sosyal yardım kartı için vatandaşın belli başlı şartları taşıması gerekmektedir. Bununla birlikte başvuru esnasında bazı belgeleri kuruma teslim etmesi ve başvuru formunu doldurması yardım talebi için önem arz etmektedir.

Talep edilen belgeler;

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Mal beyanına dair belge
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi
 • SGK gelir belgesi
 • SGK işsizlik belgesi

İşsiz vatandaşlar başvuru esnasında SGK dan almış olduğu işsizlik belgesini kuruma teslim etmelidir. Ayrıca üzerine gayrimenkul kayıtlı olan vatandaşlar sosyal yardımlardan faydalanmazlar.

Başvuruda bulunan vatandaşın özel durumuna bağlı olarak ekstra belgeler de talep edilebilmektedir. Yeni eşi vefat eden kadınların eşine ait ölüm belgesi gibi.

Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerlidir 2023

Belediyelerin anlaşmalı marketlerinde sosyal yardım kartı geçerli olmaktadır. Bu sebeple sosyal yardım kartına başvurduysanız ve başvurunuz onaylanmışsa alışveriş öncesinde hangi marketlerle anlaşmalı olduğunu belediyelerden öğrenmelisiniz.

Genellikle Migros, ŞOK, BİM gibi marketlerle anlaşmalı olan belediyeler sosyal yardım kartlarını ihtiyacı olan birçok vatandaşa vermektedir.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Sosyal yardım kartı başvurularını belediyeler ortalama 1 ay içerisinde açıklamaktadır. Yoğun başvuru dönemlerinde ise sonuçların açıklanması biraz zaman almaktadır.

Başvuru sonuçlarını sorgulamak için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilir, e-Devlet üzerinden sorgulatabilir ya da belediyeye giderek başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Yardım Kartları Kimlere Verilir?

Afetzedeler, işsiz kişiler, muhtaçlık sınırının altında kalanlar, eşi vefat eden dul kadınlar, şehit ve gazi yakınları, engelli vatandaşlar ve kronik hastalara yardım kartları verilmektedir.

Kısacası yardıma muhtaç pek çok vatandaşa başvuruda bulunmaları halinde yardım kartları verilmektedir.

Yardım kartı için başvuruda yalan yanlış beyanda bulunan kişiler yardım kartlarından yararlanırken tespit edilmesi halinde almış olduğu yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler. Ödeme yapmayan kişiler hakkında ise dava açılmaktadır.

 

ŞOK Hediye Çeki Kullanım Süresi Ne Kadardır?

1 yıl içerisinde kullanım hakkınız bulunmaktadır.

ŞOK Yardım Kartını Nereden Alabilirim?

ŞOK marketlerden temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Allah için yardım bekliyorum market Kart alışverişi istiyorum

  1. 3 tane öğrencim var evim kiradı sobalı evdir lütfen bize yardım edin

 2. Mhb yardım kartı istiyorum durumum yok bu konuda siz değerli büyük lerden yardım istiyorum iki çocuğum okula gidiyor ayakkabı bile alamıyorum

 3. Allah rızası için yardim istiyorum madi durumumuz yok

 4. Bin kalp başarısı için ihtiyaç sahibi olmayınca

 5. Eşimden ayrıldım ailemin yanında kaliyom 3 yasinda evladim var zor durumdayım babam yaşlı bende şok karti istiyorum

  1. Durumumuz yok kiradayiz lütfen yardım edin buna ihtiyacım var
   4 tane çocuğum var 1 tanesi bebek yardiminiza ihtiyacım var 2 tanesi okula gidiyor

 6. İyi Gülbahar evim kira dört çocuğum var eşim çalışmıyor bebeyim var bezini mamasını alamıyorum ve çocuk karım va okula gidiyor 3 sizden yardım azr ediyorum

 7. 3 tane öğrencim var kirada oturuyorum 3 milyar ben kira parasını veriyorum lütfen bize yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu