E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SSK ASKERLİK BORÇLANMASI

SSK askerlik borçlanması, sigortalı olarak tescil edilmiş olanların er veya erbaş olarak silah altında ya da Yedek Subay Okulu’ nda geçirdikleri sürelerin, kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yazılı talepte bulunmaları ile borçlandırma şeklinde uygulanmasıdır. Askerlik yapmayanlar, askerlikten muaf tutulanlar SSK askerlik borçlanması yapamazlar. SSK askerlik borçlanması, en fazla yapılan askerlik süresi kadar yapılabilir. SSK askerlik borçlanması ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Er veya erbaş olarak silah altında ya da yedek subay okulunda geçen süreleri, sigortalının kendisi borçlanabileceği gibi ölümü gibi bir durumda hak sahipleri de SSK askerlik borçlanması yapabilmektedir. SSK İl müdürlüğü, SSK Merkez Müdürlüğü ya da internet üzerinden temin edeceğiniz askerlik borçlanma belgesini, bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek onay işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Askerlik borçlanma belgesini onaylattıktan sonra belgeyi, SGK il müdürlüklerine vermelisiniz. Daha sonra hesaplanan tutarı ödemeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır. Hesaplanan borcu ilgili tarihten itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bütün işlemler yeniden yapılmalıdır.

SSK Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Her sene dönemler için borçlanma alt ve üst limitleri belirlenmektedir. Bu limitlerin askerlikte yapılan gün sayısı ile çarpımı sonucu ödeyeceğiniz rakam ortaya çıkmaktadır. SSK askerlik borçlanmasında 1 ay 30 gün şeklinde hesaplanmaktadır. Örneğin; 01.07.2014-31.12.2014 tarihleri arasında başvuru yapmışsanız günlük limitler; taban 12.06 tavan 78.42 şeklindedir. Bu limitleri gün sayısı ile çarpıp ödenmesi gereken prim borcunu belirleyebilirsiniz.

SSK Askerlik Borçlanması Sonuçları Nelerdir?

İlk sigorta girişinden önce SSK askerlik borçlanması durumu olursa, hem sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür hem de prim gün sayısı artar. Ancak askerden önce sigortalı olanlar için sadece prim gün sayısı artmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.