Edevlet.net

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Ne Zaman Elime Geçer? Kime Verilir?

02.05.2020

Her gencin hayali bir gün evlenip kendi yuvasını kurmaktır ama gelin görün ki günümüz şartlarında evlenmek maalesef hiç de o kadar kolay değil. Evlilik demek, iki kişinin sıfırdan yeni bir hayat kurması demek, düğün dernek demek, eşya almak demek… Özellikle ülkemizin evlilik prosedürleri oldukça uzun ve masraflı. Bu masrafları düşünen gençler evliliğe kendini hazır hissetmiyor. Tam da bu aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı şartları taşıyan kadınlara evlenmeleri için halk arasında çeyiz parası adı verilen bir ödenek sağlıyor. Bu ödenekten haberdar olan gençlerin aklında “çeyiz parası nasıl alınır, çeyiz parası ne kadar” gibi sorular beliriyor. Bu soruların cevaplarını ve bütün detayları size aktarıyoruz.

Çeyiz Parası Nedir?

Halk arasındaki çeyiz parası olarak bilinen, evlilik ödeneği; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bazı şartları sağlayan kadınlara, evlilik hazırlığı yapan çiftlere bir kereliğe mahsus olarak verilen bir yardımdır. Bu yardımdan sadece kadınların yararlanabildiğini de ekleyelim. Devlet, bu aşamada pozitif ayrımcılık yaparak; kadınlara hak tanımıştır. Yani, çeyiz parası adı verilen evlilik ödeneğinden erkek vatandaşlarımız faydalanamazlar.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası adı verilen evlilik ödeneğinden her kadın faydalanamaz ve bazı özel şartlara tabii olunması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranan şartlar:

 • Anne ve/veya babasını kaybetmiş kadınlara ya da kız çocuklarına; ölüm aylığı ya da yetim aylığı olarak bilinen bir maaş Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanır. Bu kişiler evlendikleri zaman maaşları kesilir ve mağduriyete uğramamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir kereye mahsus olarak evlilik ödeneği yani çeyiz parası ödenir.
 • Çalışan ve sigortası olan kadınlara, ölüm ya da yetim aylığı bağlanmadığından; çalışan kadınlar evlendikleri zaman bu ödenekten faydalanamazlar.
 • Bir kişi, birden fazla kez evlilik ödeneği ya da bilinen adıyla SSK çeyiz parası alamaz. Her birey, bu ödenekten sadece bir kez faydalanabilir. Birden fazla kez evlenen bir kadın, eğer daha önce çeyiz parası adı verilen evlilik ödeneğinden faydalanmışsa, bir sonraki evliliğinde bu ödenekten para alamaz.
 • Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun bu ödeneğinden faydalanmak için başvuruda bulunan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvuru yapabilir ve çeyiz parası talep edebilirsiniz. 5 yılı dolduran evlilikler, evlilik ödeneği yani çeyiz parası hakkı talep etme yetkisini kaybeder.
 • Evlenmeden önce çeyiz parası alamazsınız. Evlendikten sonra başvuru yapıp talep etmeniz gerekmektedir.
 • Evlilik ödeneği olarak verilen çeyiz parasının geri ödemesi yoktur, hibe amaçlı olarak; gençlere destek amacıyla verilir.

Çeyiz Parası Yaş Sınırı Nedir?

Evlilik ödeneği olan çeyiz parasına başvurmanın alt sınırı 18 olmasına karşın, üst limiti bulunmuyor. Yani, 18 yaşından büyük her kadın devletten çeyiz parası yardımına başvuru yapabilir.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parası hesaplama işlemi, SGK tarafından belirlenen parametrelerinden oluşan bir formüldür. Ne kadar çeyiz parası alırım diye merak ediyorsanız; Sosyal Güvenlik Kurumu, size bağlanan maaşınızın 12 ya da 24 katını size evlilik ödeneği için verir. Belirlenen parametreler aşağıdaki gibidir:

 • Eğer, ölüm ya da yetim maaşınızı 4/C (Emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsanız; aylık maaşınızın 12 katına kadar evlilik ödeneği alabilirsiniz. Yani, emekli sandığı çeyiz parasını güncel maaşınızı, 12 ile çarparak alacağı ödeneği hesaplayabilirsiniz.
 • Eğer, ölüm ya da yetim maaşınızı 4/A (Sosyal Sigortalar Kurumu) sigorta kolundan alıyorsanız; aylık maaşınızın 24 katına kadar evlilik ödeneği alabilirsiniz. 
 • Eğer, ölüm ya da yetim maaşınızı 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan alıyorsanız; aylık maaşınızın 24 katına kadar evlilik ödeneği alabilirsiniz.

Alacağınız evlilik ödeneceği ise, aldığınız son maaş üzerinden hesaplanacaktır. Güncel maaşınızı 12 ya da 24 ile çarparak elinize geçecek olan evlilik yardımını hesaplayabilirsiniz. Örneğin;

 • 4/A (Sosyal Sigortalar Kurumu) sigorta kolundan 1.500 TL aylık maaş alıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu size 1500 * 24 = 36.000 TL çeyiz parası verecektir.
 • 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan 1.500 TL aylık maaş alıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu size 1500 * 24 = 36.000 TL çeyiz parası verecektir.
 • 4/C (Emekli Sandığı) sigorta kolundan 1.500 TL aylık maaş alıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu size  1500 * 12 = 18.000 TL çeyiz parası verecektir.

Çeyiz Parası İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Çeyiz Parası başvurusu yapmak için, ikametgah adresinize en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Emekli Sandığı kapsamında maaş alanlar çeyiz parası alabilmek için e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirler.

Size en yakın SGK müdürlüklerini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

Çeyiz Parası Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Eğer ölüm aylığınızı 4/C emekli sandığı sigorta kolundan alıyorsanız ve maaşı size bağlanan vefat etmiş ebeveyniniz, 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olduysa, evlilik ödeneği dilekçesini; Ankara’da bulunan, SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na göndermeniz gerekiyor.

1 Ekim 2008’den sonra kamu görevlisi olmuş kişilerin maaşını alanlar, kendilerine en yakın SGK müdürlüklerinden başvurularını tamamlayabilirler. Yani, bu kişilerin evlilik ödeneği dilekçesini özellikle belirtilen bir yere göndermesine gerek yoktur.

Çeyiz Parası Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası başvurusunda bulunurken yanınızda götürmeniz istenilen belgeler şunlardır:

 • Kimliğiniz,
 • Evlilik cüzdanınız,
 • Başvuru esnasında doldurduğunuz dilekçe.

Yanınızda kimliğiniz ve evlilik cüzdanınız olmadan başvuru yapamayacağınızı unutmayın.

Çeyiz Parası Başvuru Formu

çeyiz parası başvuru formu

Çeyiz parası için başvuru formu gördüğünüz gibidir. Bu form örneği aklında “Çeyiz parası dilekçesi nasıl yazılır?” okuyucularımızın soru işaretlerini silmeye yardımcı olacaktır. Bu kısa formu doldurduktan sonra yetkili kişiye gerekli evraklar eşliğinde vermeniz yeterlidir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer?

Çeyiz parası yani evlilik ödeneği başvurunuzu e-Devlet kapısı üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden tamamladıktan sonra; başvuru tarihinizden ortalama 2-3 ay sonra anlaşmalı bankalar üzerinden size ulaşır. Bu konuda net bir gün ya da tarih vermek söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğunluğuna göre verilen ortalama süre, artabilir veya kısalabilir.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz parasının elden teslim edilmesi olanaksızdır. Evlilik ödeneğini hiçbir şekilde banka dışında, herhangi bir kamu görevlisinden elden alamazsınız.

Çeyiz parası genellikle ölüm ya da yetim maaşınızı aldığınız hesaba yatar ama bazı durumlarda, istediğiniz devlet bankasında sizin tarafınızdan hesap açılması talep edilir ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikamet ettiğiniz adrese en yakın şubede adınıza hesap açılır ve onaylanan evlilik ödeneği buraya yatırılır. 

Çeyiz parası ödeneği için hesap açabileceğiniz bankalar sırasıyla:

 • T.C. Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Denizbank,
 • Fibabanka,
 • Şekerbank,
 • Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Çeyiz parası, şartı sağlayan evli kadına otomatik olarak tanımlanan bir ödenek değil. Evlenme tarihiniz üzerinden 5 yıl geçmeden istediğiniz her an; e-Devlet kapısı üzerinden ya da size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvuruda bulunabilir ve bu ödenekten faydalanabilirsiniz. 

Evlilik tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş kişilerin bu ödenekten faydalanamadığını tekrar hatırlatmış olalım.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK çeyiz parası sorgulama işlemlerini e-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

 • Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumunun, şahıs ödemeleri adlı bölümüne ulaşmanız gerekiyor. Bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

 • Eğer e-Devlet kapısına daha önce giriş yapmadıysanız; açılan linkte karşınıza bu ekran gelecektir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

 • “T.C Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” bölümlerini doldurduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.  

 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza bu ekran çıkacaktır. “Başlangıç Tarihi” olan kısıma çeyiz parası başvurusu yaptığınız tarihi Gün/Ay/Yıl olarak giriniz. “Bitiş Tarihi” yazan kısım otomatik olarak sorgulama yaptığınız günün tarihi yazılır. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayın.
 • Ardından, açılacak olan ekranda çeyiz parası başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.
 • Aynı zamanda, telefonunuzdan ALO 170; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezini arayarak yapabilir ve başvuru sonucunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çeyiz parası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Çeyiz Parasını Geri Ödemek Gerekir Mi?

Hayır; çeyiz parası, anne ya da babasını kaybetmiş, sigortası olmayan, çalışmayan kadınların mağdur edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla devlet tarafından oluşturulmuş bir yardım düzeneğidir. Bu yüzden de geri ödemesi yoktur.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Para Yardımı Yapan İş Adamları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.