SSK DOĞUM İZNİ | E-Devlet

SSK DOĞUM İZNİ

SSK kapsamında bulunan ve kamu kurumlarında çalışan bayanlar için doğum zamanı ile alakalı SSK doğum izni hizmeti bulunmaktadır. SSK doğum izni hizmetiyle, doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonrasına kadar doğum izni kullanabilmektedirler. Bu durumda toplamda 16 hafta doğum izni süreleri vardır. Eğer kişi çalışmaya devam etmek isterse doktordan alacağı raporla, doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmasına devam edebilir. Bu durumda doğum öncesi kullanabileceği 5 haftalık izini doğum sonrası kullanabilecektir. Yani doğumdan sonra kişi, toplamda 13 hafta izin yapabilmektedir. Çoğul gebelik durumunda ise bu izin 8 hafta yerine 10 hafta olmaktadır. SSK doğum izni ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

SSK Doğum İzni İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • SSK doğum izni süresi, sigortalının sağlık durumuna ve görev yaptığı yerdeki durumuna göre doğum öncesi ve sonrası izin süreleri artırılabilmektedir.
  • SSK doğum izni zaman aralıkları belirlenirken, sağlık kurumlarındaki hekimlerin verdiği raporlar kullanılmaktadır.
  • SSK kapsamında bulunan kişi için hamilelik süresi içinde rutin kontrolleri için ücretli SSK doğum izni verilir.
  • Gerekli durumlarda veya istek üzerine sigortalıya, 16 haftalık izin süresinin tamamlaması ya da çoğul gebelikte 18 hafta izin süresinin tamamlanması ile 6 aya kadar da SSK doğum izni verilebilmektedir.
  • Sigortalı olarak çalışan bayanların çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin nasıl kullanılacağı çalışan kişiye aittir. Bu süre günlük mesai saatleri içinde sayılır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.