E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SSK DOĞUM PARASI

SSK doğum parası, Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında olan doğum yapmış bayanlara ödenen bir ödenektir. Doğum yapmış bayanlar geçici iş göremezlikten dolayı bu yardımı almaktadırlar.

SGK doğum parası uygulaması doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık bir süre için uygulanmaktadır. Eğer kişi doğumdan önce çalışmaya devam etmek isterse ve doktor bunu uygun görürse, doğumdan 2 hafta öncesine kadar çalışabilmektedir. Bu durumda kişi doğumdan 2 haftaya kadar çalışırsa, doğumdan sonra 14 hafta izin kullanabilmektedir. SGK doğum parası ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parası almak isteyen kişinin doğumdan önce 90 gün çalışmış olması gerekmektedir. Bu durum uygunsa kişi, çalıştığı yerden vizite kağıdı ve doktordan doğum raporu alarak Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na başvuru yapması gerekmektedir. Kişi, bu şekilde doğum parasını alabilmektedir.

SSK Doğum Parası Hesaplaması

Doğum parasının hesaplanması oldukça basit bir işlemdir. Çalışan kişinin günlük brüt kazancının yatarak tedavilerde yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3′ ü üzerinden hesaplanarak geçici iş göremezlik ödeneği ödenecektir.

E-Devlet SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önceleri E-SGM üzerinden yapılan bu sorgulama işlemi E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte sadece E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden yapılan bu sorgulama işlemi ile SSK doğum paranızın yatıp yatmadığını basit bir şekilde kontrol edebilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapacağınız bu işlemde E-Devlet şifrenizin olması şarttır. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden kimlik doğrulama işlemi yapmanız istenecektir.

4A-4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

Kimlik doğrulama işlemi için sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

a

Bu şekilde açılan sayfadan sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet SSK Doğum Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.