E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

SSK HİZMET DÖKÜMÜ

SSK hizmet dökümü işlemi internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. SGk hizmet dökümü işlemi eskiden iki farklı yoldan yapılabiliyordu. ESGM sistemi bizlere birçok konuda şifresiz olarak bilgi veren ve bazı sorgulamaları yapabildiğimiz bir uygulamaydı. Ancak artık ESGM sistemi hizmete kapatılmış ve sorgulamaları şifresiz olarak yapmamız mümkün değildir. ESGM sisteminin kapatılması ve ne zaman açılacağı ya da hizmete yeniden girip girmeyeceği hakkında kesin bir bilgi verilmediği için şifresiz olarak yapabildiğimiz SGK hizmet dökümü işlemini yerine getiremiyoruz. Bundan dolayı artık SGK hizmet dökümü alabilmenin internet üzerinden tek bir yolu bulunmaktadır. Bu tek yol ise E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak SGK hizmet dökümü alma yoludur. Biz sizlere bu bölümde E-Devlet üzerinden şifre ile nasıl SSK hizmet dökümü alınacağı hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi vereceğiz. Sizde bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bölümde yer alan bilgilendirmeden yararlanabilirsiniz.

SSK Hizmet Dökümü Nedir?

1 Kasım 2014 tarihinden itibaren E Devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile birlikte ssk hizmet dökümü isimden sorgulama, SGK borç sorgulama, SSK emeklliik sorgulama ve buna benzer sorgulama işlemleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilir. Böylelikle sizler de uzun kuyruklar oluşturduğunuz SGK merkezlerine gitmeden hem paranızdan hem de zamandan tasarruf ederek sorgulama, doğrulama, ödeme ya da buna benzer tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmiş olursunuz.

E Devlet sistemi üzerinden kurumsal olarak gerçekleştirmek istediğiniz hemen hemen tüm sorgulama işlemlerini gerçekleşirebilirsiniz. Bunun için ise ihtiyacınız olan tek şey T. C. kimlik numarası ve E Devlet şifresidir. E Devlet şifresine henüz sahip olmayana kişilerin ise tek yapması gereken şey kimlikleri ile birlikte en yakın PTT merkez şubesine gitmek ve 2 TL karşılığında bir adet E Devlet şifresi almak olacaktır. Böylelikle TC kimlik no ile SSK sorgulama işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün olur.

SSk hizmet dökümü sayesinde SGK giriş ve SGK çıkış tarihlerine ve diğer detaylara ulaşabilir, adınıza yatırılan sigortanın ne zaman ve ne kadar yatırıldığını tespit edebilir, sigorta prim tutarlarını inceleyebilir ve ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle kötü niyetli işverenler tarafından yapılacak olan hak ihlallerinin önüne geçerek kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu bölümde yer alan iş yeri bilgileri bu noktada önem taşır. Kimi kötü niyetli işverenler bireylerin işe giriş ya da çıkış tarihleri ile birlikte sigorta prim tutarları konusunda dürüst davranmaz. Bu sebepten dolayı da vatandaşlara düşen görev SSK hizmet dökümlerini düzenli aralıklar ile kontrol etmek ve sigortalarının yatıp yatmadığını, doğru miktarda olup olmadığını tespit etmek olacaktır. Böylelikle olası bir hak ihlaline karşı kendinizi koruma altına almış olursunuz.

SSK Hizmet Dökümünü Nasıl Alabilirim?

SSK Hizmet dökümü almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri üç farklı seçenek vardır. Bu seçenekler kurumlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Zira 4A, 4B ve 4C adı verilmiş olan ve eski adları ile SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı olarak bilinen bu kurumlara ait işlemler E Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey ise T. C. kimlik numarası ve E Devlet şifresi olacaktır.

4A SSK Hizmet Dökümü

E Devlet şifresi le SGK hizmet dökümü alabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki linke tıklayınız.

  • Açılan sitede ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

12

  • Karşınıza gelen sayfada T. C. kimlik numaranızı giriniz.
  • E-Devlet şifrenizi de girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

1

  • Böylece SSK hizmet dökümünüze ulaşmış olacaksınız.

SSK Hizmet Dökümüne iki farklı şekilde bakmanız mümkündür. Bunlar 4A Detaylı Hizmet Dökümü ve 4A Özet Hizmet Dökümü şeklindedir. Dilediğiniz şekilde inceleyebileceğiniz bu hizmet dökümü sicil numarası, sigorta kolu, sigorta statüsü, sigorta türü, meslek kodu, isim, ünite, iş yeri numarası, dönem, sigorta prim gün sayısı, prime esas kazanç, eksik gün bildirimi ve sigorta giriş ve çıkış tarihlerine dair bilgilere ulaşabilmenizi sağlar.

Dilerseniz yazımızın sonunda yer alan bir diğer linke tıklayarak 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra ihtiyacınız olacak olan tek şey T. C. kimlik numarası ile birlikte barkod numarasını girmek olacaktır.

SGK 4B Ödeme Dökümü

SGK 4B Ödeme Dökümü de yukarıdaki işlemlere benzer bir şekilde yapılabilmekte olup Bağ Kurlu kişiler için hazırlanmış olan bir hizmet dökümüdür. Bağ Kur kaydı olmayan kişilerin karşısına “TC Kimlik numarasına ait 4/b tescil kaydı bulunamadı.” şeklinde bir uyarı yazısı çıkar. İlgili sayfaya yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak ulaşmanız mümkündür.

SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü sayfasında y azımızın sonunda yer alan ilgili linke tıklayarak ulaşmanız mümkündür. Daha sonra henüz giriş yapmadıysanız üst kısımda yer alan adımları takip ederek siteye giriş yapabilirsiniz. 4C yani Emeklik Sandığı’na bağlı olmayan kişilerin karşısına “Sisteme kayıtlı 4C İsteğe Bağlı Ödeme bilginiz bulunmuyor.” şeklinde bir uyarı mesajı çıkar.

SGK Diğer Uygulamalar

Sosyal Güvenlik Kurumu tüm vatandaşlarımız için çeşitli uygulamalar sunmuş olup bu uygulamalar sayesinde bireylerin hayatını daha kolay bir hale getirmeye yarar. Bununla birlikte bu uygulamaların haricinde Diğer Uygulamalar kapsamı altında bir uygulama bölümü bulunur. Bu bölümde yer alan uygulamalar ise şu şekilde listelenmiştir; Akıllı telefonlar içinü üretilmiş olan mobil uygulamalar, SHS yani özel sağlık hizmet sunucuları,e bildirge sistemi, e hizmetler, kesenek bilgi sistemi, e optik, hak sahipliği, evrak takip, e kesinti, e hastane, e eczane, tıbbi malzeme, sms bilgilendirme servisi, kart ile prim ödeme şeklide sıralanmıştır.

E-Devlet SGK 4A Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK 4B Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet SGK 4C Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.