Edevlet.net

SSK MÜSTEHAKLIK SORGULAMA

13.09.2014

Müstehaklık belgesi; bir kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalıştığını gösteren bir belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun sağladığı hizmet ve sağlık güvencesini alabilmesi için çalışan kişinin müstehaklık belgesi alması gerekmektedir. Bunun yanında müstehaklık çalışan kişinin eşi ya da çocuklarının sigortasından yararlanması anlamına da gelmektedir. Ailesi için yapılan başvurunun ardından SSK müstehaklık sorgulama yaparak sigortadan yararlanıp yararlanamayacağı öğrenilebilmektedir. Bu sorgulamanın kontrolünü yapmak sigortanız ile işlem yapacağınız zaman mağdur olmamanız için önem arz eder. Diğer birçok sorgulama işlemi gibi SGK müstehaklık sorgulama da internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Kısa bir süre önceye kadar SGK’ya bağlı olan kurumlar ile ilgili tüm sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmeti olan E-SGM sistemi üzerinden şifresiz olarak sorgulama işleminize göre size özel kimlik bilgileriniz yardımı ile gerçekleşmekteydi. Fakat kısa bir süre önce E-SGM sistemi süresiz kapatılmıştır. Bu sebeple SSK müstehaklık sorgulama işlemi gibi daha pek çok işlemi kapsayan ve halen hizmet veren E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi yapmak için E-Devlet şifrenizin olması zorunludur. Yazımızda bu işlemleri E-Devlet üzerinden sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı ayrıntılı bir şekilde yer verdik.

E-Devlet Üzerinden SSK Müstehaklık Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-Devlet kapısından yapacağınız işlemlerde kullanmak üzere bir E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu E-Devlet şifresini en yakın PTT şubesine başvurarak 2 TL hizmet bedeli ödeyerek alabilirsiniz. Aldığınız bu şifre ile aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız ve işlemleri sırasıyla uygulayınız.

  • Açılan sayfadan ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız.

spas

  • T.C. kimlik numaranız ve aldığınız E-Devlet şifresi giriniz. Sonrasında girilen bilgileri kontrol edip sisteme giriş yapınız.

a

  • Bu işlemlerin sonunda SSK müstehaklık sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Üzerinden SSK Müstehaklık Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.