SSK NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM | E-Devlet

SSK NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM

SSK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Nasıl Öğrenilir?

SSK ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabını merak ediyorsanız yapmanız gereken yazının sonunda yer alacak olan linke tıklamak olacaktır. Ancak bundan önce ise lazım olacak olan önemli ölçütler vardır. Bu ölçütler işe başlama tarihi, malullük ya da iş gücü kaybının olup olmadığı ölçütleridir. SSK bu noktada SSK ne kadar emekli maaşı alırım uygulaması ile birlikte sizlere hizmet sunmaktadır. Bu uygulamayı kullanarak emekli olacağınız zaman SSK ne kadar emekli maaşı alırım sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz. SSK ne kadar emekli maaşı alırım uygulamasından yararlanmak için ilk olarak yazının sonunda yer olacak olan linke tıklayınız. Daha sonra size TC kimlik no, SSK sicil no, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe bilgileri ve doğum tarihiniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra sorgula butonuna basınız.

7

Artık sizde emekli olduğunuz zaman ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz.

SSK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet ne kadar emekli maaşı alırım nasıl öğrenilir?

Emekli maaşı alan vatandaşlar internet üzerinden emekli maaşlarını rahatlıkla takip edebilirler. Ancak bilindiği gibi 3 farklı kurumun birisinden emekli maaşı alınabilmektedir. Bunlar sırasıyla SSK, BAĞKUR ve emekli sandığıdır. SSK emekli maaşını e-Devlet üzerinden öğrenmek için yapmanız gereken sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız ve daha sonrasında ekrana gelecek olan e-Devlet kimlik doğrulama kısmına ulaşmanızdır. Bu kısımda ekranda bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butona basarak doğrulama platformuna ulaşmanızdır. Ekran üzerinde bulunan kutucuklara sırasıyla T.C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz. Daha sonrasında ekranda gelecek olan kısım 4A emekli aylık bilgisi olarak bilinmektedir. Buradaki kısımdan SSK emeklileri emekli maaşlarının takibini gerçekleştirebilmektedir.

4A Emekli Bilgisi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BAĞKUR emeklileri emekli maaşlarının takibini yapabilmek için e-Devlet üzerinden sunulan 4B Emekli Bilgisi kısmına ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında karşınıza gelecek olan kısım e-Devlet kimlik doğrulama kısmıdır ve bu kısmı yukarıda bahsettiğimiz şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ekrana gelecek olan kısım size ait olan 4B Emekli Bilgisi kısmıdır ve buradan BAĞKUR tarafından ödenen primlerinizin takibini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

4B Emekli Bilgisi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Emekli sandığından emekli alan vatandaşların maaşlarının takibini gerçekleştirmek için e-Devlet üzerinden sunulan 4C Emekli Bilgisi hizmetine ulaşmaları yeterli olacaktır. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak e-Devlet 4C Emekli Bilgisi sayfasına ulaşınız. Daha sonra kimlik doğrulama bölümüne ulaştıktan sonra aylara göre Emekli Sandığı tarafından ödenen primlerin takiplerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

4C Emekli Bilgisi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşı hesaplanması belirli bir formül ile gerçekleştirilir. Bu formül devlet tarafından belirlenmiş olup belirli dönemlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca gene devletin belirlemiş olduğu internet sayfaları üzerinden bu formüle uygun emekli maaşı hesaplaması gerçekleştirilmektedir. Kısaca emekli maaşı hesaplama formülü emekli maaşının nasıl hesaplanacağını belirlemektedir. Bu formül kişinin daha öncesinde çalışmış olduğu belirli dönemleri kapsamaktadır. Bu dönemler emeklilik hakkında gerçekleşmiş olan yasal değişikliklerle bölünmüştür. Çünkü her bir yasal değişiklik beraberinde birçok farklı şartları getirdiği için daha öncesinde geçerli olan uygulamalar geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple her bir değişikliğin olduğu ana kadar daha öncesinde geçerli olan yasal koşullara göre emeklik maaşı dâhil edilmektedir.

Emekli maaşı hesaplama formülü ile maaş hesaplama nasıl yapılır?

Emekli maaşı hesaplanma formülü öncelikli olarak 3 farklı döneme dayanmaktadır. Bu dönemler aşağıdaki gibidir.

  • İlk Dönem 31.12.1999 tarihi öncesi
  • İkinci Dönem 01.01.2000 ve 30.09.2008 arası
  • Son Dönem 01.10.2008 sonrası

Emekli maaşı hesaplaması gerçekleştirilirken sigortalının yukarıda verilen 3 dönemdeki ödenmiş olan kısmi aylıkları kendi aralarında toplanır. Daha sonra toplanan bu aylıklar güncelleştirilerek bir araya getirilir ve emekli maaşı hesaplanır. Her üç dönem için yapılan aylık hesaplamalarda ortalama yıllık kazanç dâhil edilmektedir.  İlk dönem için 1999 yılından önce geçerli olan emeklilik yasası geçerlidir. Bu yasaya göre emeklilik yaş hesaplaması bu tarihe kadar geçerlidir. Daha sonrasında 1999 yılında gelen yeni yasa ile 2008 yılına kadarki emeklilik maaş hesaplamaları gerçekleştirilmektedir. Son olarak ise son dönemin emeklilik maaşını hesaplamasını belirleyen 2008 yılı emeklilik yasası ile günümüze kadarki olan emeklilik maaş hesaplamaları gerçekleştirilmektedir.

4A Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

4A emekli maaşını hesaplamak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumunun kurmuş olduğu resmi internet sayfasına ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında karşınıza gelen ekranda sizden birtakım bilgiler istenilmektedir. Bunlar sırasıyla T.C. Kimlik numaranız, SSK sicil numaranız, baba adınız, nüfusa kayıtlı il ve son olarak doğum tarihinizdir. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız halinde “SORGULA” butonuna tıklayınız. Daha sonrasında ekrana gelecek olan kısımda girdiğiniz bilgilere göre oluşturulmuş olan emekli maaşı gözükmektedir.

4A emekli maaşı hesaplama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Ne kadar tazminat alırım?

Bilindiği gibi belirli bir süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra işçiye işyerinden ayrılması durumunda ödenen paraya kıdem tazminatı denilmektedir. Bu kıdem tazminatının ödenme zorunluluğu 4857 sayılı İş Kanunu tarafından getirilmiştir. Ancak çalışan kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda herhangi bir kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir. Kıdem tazminatı kadının evlendiği tarihten sonraki bir yıl içerisinde kendi isteği ile sözleşmeyi feshetmesi veya işçinin ölümü sebebiyle sözleşmenin son bulması halinde ödenir.  Kıdem tazminatının alınabilmesi için sürekli olarak aynı işyerinde veya aynı işverenin birden farklı alanlarda sunduğu işlerde toplam olarak en az bir sene çalışmış olması gerekmektedir. Bunun dışında kıdem tazminatının miktarını ve alınma durumunu belirleyen belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Çalışanın kendi talebi ile işten ayrılmış veya vefatının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
  • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılmamış olması gerekmektedir.
  • Çalışan kendi isteğiyle işten ayrılıyorsa ayrılma sebebinin İş yasasının 24. Maddesinde belirtilmiş olan çalışanın haklı bir nedene dayatılarak derhal işi bırakması şartına bağlı olması.

Bunların dışında belirtilen diğer şartlara uygun olmak koşulu ile çalışan kıdem tazminatını çalıştığı yerden rahatlıkla alabilmektedir. Bu şartların sağlanması halinde kıdem tazminatı hesaplanması işçinin çalışmaya başladığı tarihten itibaren hizmetinin devamı boyunca her geçen bir tam yıl için işveren işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödemektedir. Bir yılı geçen sürelerce aynı oranda kıdem tazminatı eklenmektedir. Bu hesaplamalar yapılırken yapılacak olan kesinti damga vergisi kesintisidir.

2017 yılı için kıdem tazminatı ödemelerinde uygulanacak olan tavan kıdem tazminatı sadece 2017 yılının ilk 6 ayı için 4.426,16 TL’dir. Bu tavan değeri her sene devlet tarafından belirlenmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.