SSK SORGULAMA | E-Devlet

SSK SORGULAMA

İnternet üzerinden geliştirilen sistemlerin artmasıyla kurumlara gitmeye gerek kalmadan tüm işlemlerinizi çok kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Daha önceleri E-SGM üzerinden de yapılabilen bu sorgulama işlemini E-SGM’nin kapatılması ile birlikte artık sadece E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden yapılan SSK sorgulama işlemi ile SSK prim gününüzü, ne zaman emekli olacağını, size aylık olarak ne kadar prim yatırılıdğını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda size SSK sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi kısaca anlatacağız. Tek yapmanız gereken aşağıda vermiş olduğumuz işlemleri sırasıyla uygulayarak sorgulamanızı yapmanızdır. Bu işlem için E-Devlet şifresine ihtiyacınızın bulunduğunu unutmayınız.

E-Devlet Üzerinden SSK Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-Devlet sistemi üzerinden birçok sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerden bir tanesi de SSK sorgulamadır. Bu sorgulama işlemi ile SSK prim gün sayınızı, SSK kaydınızın olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulamalarınızı yapabilmeniz için öncelikle bir E-Devlet şifresi almanız gerekir. En yakın PTT şubesine başvurarak 2 tl karşılığında alacağınız bu şifre ile aşağıda vermiş olduğumuz işlemleri sırasıyla uygulayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

  • Öncelikle yapmanız gereken aşağıda size vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız.
  • Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Sorgula” butonuna tıklayınız.

12

  • Yeni açılan ekrana ise T.C. kimlik numaranızı eksiksiz giriniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz şekilde almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi yazınız ve sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

1

  • Karşınıza gelen sayfada SGK sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle SSK Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Sigorta Sorgulama

SGK Hizmet Dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’ya bağlı olan tüm vatandaşlar tarafından alınabilecek olan ve içerisinde prim ve sigorta gibi bilgileri barındırmakta olan bir tür belgedir. SSK’ya bağlı olan kişiler 4A hizmet Dökümünü, BAĞ-KUR’lu kişiler 4B Hizmet Dökümünü ve Emekli Sandığına bağlı olan kişiler de 4C Hizmet dökümünü alacaktır.

SGK Hizmet Dökümünün içerisinde temel sigorta bilgileri, ilk defa sigortalı bir işe başlama tarihi ile çıkış tarihi, sigortalı olarak geçirmiş olduğunuz gün sayısı, ne kadar çalıştığınız, sigortalı olduğunuz dönemde göstermiş olduğunuz hizmetler, hangi aylarda ne kadar prim yatırdığınız, hangi aylarda sigortanızın ne kadar yatırıldığı ve çalışılmış olan şirkete ait bilgilere ulaşmanız mümkündür.

SGK Hizmet Dökümünü SGK borç sorgulama, emekli maaşı sorgulama, ne zaman emekli olurum ve emekli maaşı hesaplama gibi işlemlerde kullanmanız mümkündür. Vize alma sürecinde, ikramiye hesaplamalarında, kıdem hesaplamalarında ve mahkeme gibi birçok farklı resmi kurumda bu bilgileri kullanabilirsiniz.

4A SGK Hizmet Dökümü

4A SGK Hizmet Dökümüne sahip olmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey aşağıda yer alan bağlantıya tıklamak olacaktır. Daha sonra ise yapacağınız işlemler yukarıda yer alan anlatım ile paralellik gösterir.

Böylelikle 4A Hizmet Dökümünüz olması halinde hizmet dökümü özet bilgileriniz ve detaylı hizmet dökümü bilgilerinizi görebilir ve dilerseniz bu belgeyi yazdırabilirsiniz. Bu işlemler ile birlikte SSK emeklilik sorgulama işlemleriniz tamamlanmış olur.

4A SGK Hizmet Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

SGK 4B Ödeme Dökümü

SGK 4B Ödeme Dökümü belgesini almak isteyen kişilerini ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklaması ve daha sonra yukarıdakine benzer adımları takip etmesi gerekiyor. 4B kaydınız olmadığı takdirde karşınıza “TC Kimlik numarasına ait 4/b tescil kaydı bulunamadı.” şeklinde bir yazı çıkar.

4B Ödeme Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü

Aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra SGK 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü sayfasına ulaşırsınız. Bu sayfaya ulaştıktan sonra aynı adımları takip etmeli ve sigorta sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. SGK 4C Kaydınız olmaması halinde karşınıza “Sisteme kayıtlı 4C İsteğe Bağlı Ödeme bilginiz bulunmuyor.” şeklinde bir yazı çıkar.

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü İçin TIKLAYINIZ!

SGK Giriş

Herhangi bir sosyal sigorta güvencesi altına girilebilmesi için mutlak surette SGK giriş işlemlerinin yapılması gerekir. Bireyler yeni girdikleri işlerde sigorta girişlerinin yapılıp yapılmadığını öğrenebilmek adına yukarıda yer alan Hizmet Dökümü sorgulama yöntemlerini kullanarak işe giriş tarihlerini görebilirler. Geçtiğimiz dönemde E – SGM sistemi ile birlikte yapılabilen bu sorgulama işlemleri artık E Devlet sistemi üzerinden yapılabilir bir hale gelmiş ve tüm sistem tek bir çatı altında faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu sebeple siz de hizmet dökümü sayesinde işe girişinizin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilir ve olası bir hak ihlalinde hakkınızı korumak adına çeşitli adımlar atabilirsiniz.

SGK işe giriş bildirgesi işverenler tarafından verilir. SGK işe giriş bildirgesine ulaşmak isteyen kişilerin ilk olarak aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekiyor. Yine bu bağlantı üzerinden işten ayrılış bildirgelerinin düzenlenmesi de mümkündür. Karşınıza gelecek olan sayfada kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu bilgileri bilmeyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bu bilgileri edinmesi mümkün. Daha sonra ise güvenlik anahtarı bilgilerini girmeli ve giriş butonuna tıklamalısınız. SGK işe giriş bildirgesinin yapılmaması halinde idari ceza verildiğini aklınızdan çıkarmayın.

SSK İşe Giriş Bildirgesi İçin TIKLAYINIZ!

SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama işlemlerinin birkaç farklı versiyonu vardır. Sgk İşveren borç sorgulama, 4A Borç Sorgulama ve 4B Borç Sorgulama işlemleri de bunlardan birkaçıdır.

SGK İşveren Borç Sorgulama

SGK işveren borç sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir. Böylelikle hem borçlar hem de ödenmiş olan primler bu sistem sayesinde kolay bir şekilde kontrol edilebilir. Kurum ve kuruluşların bu işlemleri gerçekleştirebilmesi için SGK resmi internet sitesinde yer alan E SGK başlığı altında diğer uygulama bölümünde yer alan E borç sorgulama bölümüne giriş yapmalıdır. Fakat giriş için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Fakat bu kullanıcı adı ve şifreye sahip olunabilmesi için ilk olarak kurumların tüm belgelerini tamamlanması gerekir. Kullanıcı adı ya da şifresini kaybetmiş olan kişilerin SGK’ya başvurarak bu bilgileri yeniden alması mümkündür. SGK işveren borç sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamalı ve kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi ile birlikte güvenlik anahtarı bilgilerini girmelisiniz. Daha sonra bilgileriniz doğru ise borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SSK 4A Borç Sorgulama

SSK borç sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız ve E Devlet sistemi ile giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sorgu türü bölümünde 4A Sigortalı Ödemelerini işaretlemeli ve kendinize uygun sorgu tipini gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle borç sorgula butonuna basarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

SSK (4A) Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.