E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

T.C. Dışişleri Bakanlığı 60 Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı

İlanı Veren Kurum: T.C Dışişleri Bakanlığı

Kadro Unvanı: Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu

İlan Tarihi: 30 Aralık 2017

İlk Başvuru Tarihi: 30 Ocak 2017

Son Başvuru Tarihi: 20 Şubat 2017

Yazılı Sınav Tarihi:  4 Mart – 5 Mart 2017

Başvuru Adresi: T.C. Dışişleri Bakanlığı/İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı C Blok 4. Kat Balgat/Ankara

Telefon:  0312 292 10 00

T.C Dışişleri Bakanlığının yayımladığı ilana göre Bakanlığa,  açılacak giriş sınavları ile merkez ve yurt dışı teşkilatında, konsolosluk, kamu diplomasisi, ekonomik ve kültürel işler, protokol, kançılarya idaresi ve ulusal mevzuatla bağlantılı hukuki, idari ve mali işler alanlarında görev yapacak 60 (altmış) Konsolosluk ve İhtisas Memuru alınacak. Yazılı ve sözlü olarak yapılacak sınavların yazılı aşaması 4-5 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır. Giriş sınavlarını kazananların atamaları, kazanılmış maaş dereceleri varsa bu da göz önünde bulundurularak, genel idare hizmetleri sınıfından 7 ila 9 uncu derece kadrolara yapılabilecektir. Sınava katılmaya hak kazandığı halde katılmayanlar, aynı unvan kadroları için yapılacak bir sonraki sınava kabul edilmezler.

Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavlarına başvurabilmek için; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak ve 01 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.
Adaylar dört farklı kategoride hazırlanmış sınavlardan sadece birine girebilecek.

Genel 1 kategorisinde YDS (İngilizce) puanı en az 85 olan ve en az lisans düzeyinde üniversite mezunu 20 (yirmi) kişi,

Genel 2 kategorisinde YDS (Almanca, Fransızca) puanı en az 80 olan ve en az lisans düzeyinde üniversite mezunu 15 (on beş) kişi,

Genel-3 kategorisinde YDS (Arapça, Çince, İspanyolca, İtalyanca, Rusça) puanı en az 70 olan ve en az lisans düzeyinde üniversite mezunu 15 (on beş) kişi,

Bilişim ve Bilgi Teknolojileri kategorisinde YDS  (İngilizce) puanı en az 75 olan ve Bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, matematik veya matematik mühendisliği, elektronik ve/veya haberleşme mühendisliği, bilişim/iletişim sistemleri mühendisliği, makine mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği veya istatistik bölümlerinden mezun 10 (on) kişi

seçilecek. Bunun için her kadronun on katı kadar aday sınava davet edilecek. Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, sınav programı ve sınavın yapılacağı adres bilgileri de Bakanlığın internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.
Giriş sınavı başvuruları 30 Ocak 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 18:00’de sona erecektir. Başvurular, aşağıda linkini verdiğimiz Bakanlığa ait internet sitesi üzerinden elektronik ortamda ve e-devlet şifresi ile yapılacaktır. Başvuru için gerekli olan bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek belge örnekleri şunlardır:

a) T.C. kimlik numarası,
b) YDS/e-YDS veya eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil
sınavlarından alınan sonuç belgesi,
c) Diploma veya mezuniyet belgesi (Yabancı üniversitelerden alınmış olması
halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
d) Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf (erkekler için sakalsız ve
kravatlı),
e) Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olması
halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir).

Sınava girilecek yabancı dil dışında, ikinci veya üçüncü bir dilden 2015, 2016 veya 2017 yıllarında alınmış en az 80 düzeyinde YDS/e-YDS puanı olanların, yazılı sınavda ilave puan almaya hak kazanabilmeleri için, anılan sınavlara ilişkin sonuç belgelerini de diğer başvuru evrakıyla birlikte iletmeleri gerekmektedir

Türkçe Kompozisyon, Yabancı Dilde Kompozisyon, Yabancı Dilden Türkçeye Çeviri ve Türkçeden Yabancı Dile Çeviri bölümlerinden oluşan yazılı sınavda başarılı olabilmek için, her bir bölümde 100 üzerinden 70 puan almak gerekiyor.

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek ve sözlü sınav aşamasına davet edilecekler. Sözlü sınavda adaylar, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikleri ve yeterliliği, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerinin meslek gereklerine uygunluğu açısından öncelikle değerlendirilecektir. Ankara’da yapılacak sözlü sınavın tarihi, yazılı sınav sonucuyla birlikte ilan edilecektir. Sözlü sınavda da geçer not 100 üzerinden 70’tir.

Dışişleri Bakanlığı İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Giriş Sınavı Başvuru Formu İçin ( e-Devlet şifresi gerekli) TIKLAYINIZ!

İlan Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.