enflasyonemeklilikötvdöviz

Tahmin Ettiğinizden Erken Emekli Olabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Bu Yöntemlerle Emekliliğinizi Öne Çekebilmeniz Mümkün. İşte Detaylar…

Tahmin Ettiğinizden Erken Emekli Olabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Bu Yöntemlerle Emekliliğinizi Öne Çekebilmeniz Mümkün. İşte Detaylar…

Tahmin Ettiğinizden Erken Emekli Olabileceğinizi Biliyor Muydunuz? Emeklilik zamanını erkene çekmek isteyenler için bazı yöntemler olduğunu biliyor muydunuz? Erken emeklilik herkesin hayali. Elbette tüm çalışanlar bir an önce emekli olmak istiyor. Dolayısıyla bunun yollarını arıyor. Aslında Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu farklı yöntemlerle erken emeklilik fırsatı sunuyor. Fakat bu yöntemleri çok iyi bilmek ve istenen şartları sağlamak gerekiyor.

Peki, erken emeklilik fırsatı sunan yöntemler neler? Kimler, hangi avantajdan yararlanabilir? Detayları sizler için bir araya getirdik.

TC Kimlik No İle SSK Emeklilik Sorgulama

1. Doğum Borçlanması İle 6 Yıla Kadar Erken Emeklilik Fırsatı

 • Doğum borçlanması, doğum yaptığı için işine ara veren ve bu dönemde SGK primlerini ödenemeyen kadınlara tanınan ve geriye dönük prim ödemesi yapılabilen bir hak.
 • Bu haktan faydalanan kadınlar bir doğumda, doğum sonrasında sigortasız geçirdikleri 2 yıl için sonradan ödeme yapabiliyor.
 • Doğum borçlanması 3 çocuk için yapılabiliyor. Yani 3 çocuklu bir anne toplamda 6 yıl erken emekli olabiliyor.

2. Askerlik Borçlanması İle Erkeklere de Erken Emeklilik Fırsatı

 • Askerlik borçlanması da doğum borçlanmasına benzer bir uygulama. Burada da erkeklere askerde geçen süreyi sonradan telafi etme hakkı tanınıyor.
 • Askerlik borçlanmasında bir kişi en fazla askerlik yaptığı süre kadar erken emekli olabiliyor. Ödenecek gün sayısı kişi tarafından belirleniyor.
 • Aynı durum prim için de geçerli. Dileyen kişiler daha yüksek günlük prim de ödeyebiliyor.
 • Askerlik borçlanması avantajından sigorta girişi askerlik sonrasında olan kişiler yararlanabiliyor. Sigorta girişi askere teslim olunan zamandan önce olanlara erken emeklilik fırsatı sunulmuyor. Onlar yalnızca primlerini yükseltebiliyor.

3. 3600 Günden Emekli Olma Fırsatı

SGK giriş tarihine göre de erken emeklilik avantajı yakalanabiliyor.

 • SGK girişi 09 Eylül 1999 yılından önce olanlar, en şanslı grup. Bu kişiler 15 yıllık hizmet süresini ve toplamda 3600 günlük (10 yıllık) prim ödemesini tamamladıklarında emekli olmaya hak kazanıyorlar.
 • Bu şartları sağlayan kişiler günleri doldurdukları tarihe göre belirlenen yaşlarda emekli olabiliyor. Bu yaş kadınlarda 52’den, erkeklerde ise 56’dan başlıyor.

4. SGK Girişi 2008 Öncesi Olanlara Sunulan Fırsat

 • SGK girişi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan vatandaşlar 7000 gün prim ödeyerek emekli olabiliyor.
 • Bu grup içerisinde yer alan kişilere bir fırsat daha sunuluyor. Şöyle ki; emeklilik yaş ve maaş kriterlerinin belirlenmesinde vatandaşların son 7 yıllık prim ödemesi süresinden toplamda 3.5 yılında prim ödemesinin yapıldığı kurum dikkate alınıyor.
 • Ayrıca sigorta girişi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan engelli vatandaşlar, diğer şartlara uymaları halinde, 4400 gün prim ödeyerek erken emekli olmaya hak kazanabiliyor.

5. İsteğe Bağlı Sigorta İle Erken Emeklilik Fırsatı

İsteğe bağlı sigortalılar SSK statüsüne geçtiklerinde daha az prim ödeyerek erken emekli olabiliyorlar.

Bildiğiniz gibi sosyal güvenlik sisteminde birden fazla statüde kaydı bulunanlar emekli olacakları zaman son 7 yıldaki statüye bakılıyor. Son 7 yıl içinde en çok hangi statüde geçirilmişse o kısım üzerinden emeklilik işlemi yapılıyor.

İşte normalde Bağ-Kur’dan isteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler son 7 yıllarında SSK kapsamına geçerek hem 3.5 yıl kadar daha erken emekli olabiliyor hem de daha yüksek emekli maaşı alabiliyorlar.

Siz herhangi bir erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor musunuz? Konuyla alakalı tecrübe ve görüşlerinizi bizlerle yazının altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

Vergi Yapılandırması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu! Son Gün Ne Zaman? Başvurular Nasıl Yapılacak? İşte Detaylar…

Taşeron İşçilere Yüzde Kaç Zam Verilecek? Enflasyon Farkı Ödemesi Yapılacak mı? Görüşmeler Ne Zaman Sonuçlanacak? Detaylar Haberimizde…

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

 Engelli Emeklilik Şartları ve Emekli Maaşı Hesaplama

SGK Danışma Hattı Nedir?

ALO 170 dir.

SGK Başkanı Kimdir?

Kürşad ARAT.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.