enflasyonemeklilikötvdöviz

Taşeron İşçilere Yüzde Kaç Zam Verilecek? Enflasyon Farkı Ödemesi Yapılacak mı?

Taşeron İşçilere Yüzde Kaç Zam Verilecek? Enflasyon Farkı Ödemesi Yapılacak mı?
A+
A-

Son günlerde gündemde 4/D kapsamındaki taşeron işçilere yapılacak zam oranı var. Koronavirüs sebebiyle ertelenen pazarlık görüşmeleri artık başladı. Görüşmelerin odağında ise taşerondan kadroya geçen işçilerin gelir adaletsizliği var. Bugüne kadar 6 ayda bir yapılan zam günümüzde yetersiz kalıyor. İşçiler de bu soruna bir çözüm getirilmesini istiyor.

Taşeron İşçilere Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan zamlar maaşlarda yeterli artışı sağlamıyor. Bu durumda kadroya geçen taşeron işçilerin maaşları asgari ücretin altında kalıyor. Bu görüşmeler sonundaysa düşük seviyede kalan gelirlerin asgari ücretle dengelenmesi bekleniyor. 2022 yılı itibariyle %28 zam yapılacaktır. 

Yüzdelik Dilim Konusunda da Düzenleme Yapılıyor

İşçiler Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden yüzdelik dilim ile ek zam haberi gelmesini bekliyor. Konuyla alakalı sendika tarafında yapılan açıklamada “Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz’da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım’da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu başta olmak üzere çalışma hayatının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı.” ifadesine yer verildi. Şimdi artık söz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında.

Tediye Ödemeleri Ne Zaman?

Bildiğiniz gibi devlet her yıl işçilerin hizmet karşılığı olarak 52 günden hesaplanan ve vergisi düşülen ek ödemeler yapıyor. Ödemelerinin ilk yarısı Ocakta diğeri de Nisanda ödenmesi bekleniyor.

Sizce taşeron işçilere ne kadar zam yapılmalı? Taşeron işçilerin zam oranları ile ilgili beklentilerinizi yazının altında yer alan yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:

Vergi Yapılandırması İçin Başvuru Tarihleri Belli Oldu! Son Gün Ne Zaman? Başvurular Nasıl Yapılacak? İşte Detaylar…

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarı Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Memur Kadroya Nasıl Geçer?

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.