E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nereden Yapılır?

Trafikte yer alan araç sayısının her geçen gün artması ve buna bağlı olarak geliştirilen sıkı trafik takipleri nedeniyle birçok vatandaşın karşılaştığı trafik cezaları her zaman doğru olmayabilir. Ceza gerektiren bir ihlal işlemediği halde cezaya tabi tutulduğunu düşünen vatandaşlar mahkemeler aracılığıyla bu cezalara itiraz etme hakkına sahiptirler. Ancak itiraz yapılırken suçsuzluktan emin olunmalı ve suçsuzluğu ispatlayan kanıt niteliğinde bilgiler ya da belgeler mevcut olmalı. Aksi takdirde mahkemeleri gereksiz meşgul etmekten ya da farklı sebeplerden ötürü farklı cezai yaptırımlarla karşılaşılabilir.

Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarına itirazlar mahkemeler aracılığıyla yapılır. Bağlı bulunulan il ya da ilçe sınırları içerisinde varsa Trafik Mahkemelerine yoksa Sulh Ceza Mahkemelerine gerekli belgeler ile başvuru yapılabilir. Doğrudan ceza kesilen kişi tarafından başvuru yapılabildiği gibi vekil tayin edilerek, yani avukat aracılığıyla da itiraz işlemi yapılabilir.

Trafik Cezasına İtiraz Ne Zaman Yapılır?

 • İsme yazılan trafik cezaları Nüfus Müdürlüğüne kayıtlı ikamet adresine posta yoluyla gelir. Postanın teslim alındığı tarih, cezanın tebliğ alındığı tarih olarak esas alınır. Bu tarihi takip eden 15 iş günü içerisinde itiraz edilmelidir. Evde bulunmama ya da ikamet adresinin değişmesi halinde ceza bildirimi muhtarlığa bırakılır. Postanın muhtarlığa bırakıldığı tarih tebliğ tarihi sayılır ve 15 iş günü içerisinde itiraz edilmelidir. 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmemiş ancak sorgulama yöntemleriyle öğrenilen cezalara doğrudan Sulh Ceza Mahkemelerine itiraz yapılabilir.
 • Plakaya yazılan trafik cezasına tebliğ edildiği günden itibaren 15 iş günü içerisinde itiraz edilebilir.
 • Ceza trafik birimleri tarafından ceza tutanağı elden teslim edilmişse bu tarihten itibaren 15 iş günü içerisinde itiraz edilmelidir.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Gerekli Belgeler

 • Trafik cezası itiraz dilekçesi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Trafik cezası tutanağı fotokopisi
 • Trafik cezası tutanağının tebligatına ait fotokopi

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Kime Ait?

Trafik cezası itiraz mahkeme masrafları mağduriyete sebep olan kurum tarafından karşılanır. Trafik cezası itirazı için gerekli belgeler ile mahkemeye başvuru sırasında herhangi bir bedel ödenmez. Ancak, haksız itirazlar ya da mahkemenin olumsuz karar vermesi durumunda hem itiraza ait mahkeme masraflarının ödenmesi gerekliliğiyle hem de farklı yaptırımlar ile karşılaşılabilir. Ayrıca itiraz işlemleri avukat aracılığıyla yapılıyorsa avukat masrafları da mağduriyete sebep olan kurumdan tarafından karşılanır.

Trafik Cezası İtiraz Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Mahkeme kararını yoğunluğa göre, itiraz tarihinden itibaren yaklaşık olarak 2-3 aylık süre içerisinde verir. Trafik cezası itiraz sonuçları posta yoluyla Nüfus Müdürlüğünde kayıtlı ikamet adresine ulaştırılır. Ayrıca alternatif sorgulama yöntemleri ile cezanın iptali görüntülenebilir.

Trafik Cezası Sorgulama

0 888 233 00 55 numaralı bilinmeyen numaralar servisinden araç bilgileri belirtilerek trafik cezaları ve iptalleri hakkında detaylı bilgi alınabilir. Ya da aşağıdaki online hizmetler aracılığıyla da cezaların itirazı hakkında verilen kararlar incelenebilir.

E-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden otopark ve trafik cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmi internet sitesi üzerinden trafik cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Vekil Tayin Etmeden İtiraz Edilmek İsteniyorsa Dilekçe Örneği

(Buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu Sulh Ceza Mahkemesi yazılacak.)

İTİRAZ EDEN: T.C. kimlik numarası, açık kimlik bilgileri ve adres bilgileri yazılacak.

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ: **/**/20**

İTİRAZA KONU TEBELLÜĞ TANZİM TARİHİ: **/**/20**

İTİRAZ KONUSU: (Suç yeri) Trafik Denetleme Müdürlüğü **** Amirliğinin **/**/20** tarihli **** seri **** sıra numaralı trafik ceza tutanağında yazılı trafik idari para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALAR:

1. 34 AB 001 tescil plakasına ait aracımın; Karayolları Trafik Kanunu’nun **** maddesi hükmüne istinaden “****” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabımda kesilen ekte sunulu **/**/20** tarihli, toplam **** TL bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip **/**/20** tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2. Bu kısıma itiraz edilen konuya ait gerekçe yazılacak.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle; itirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen itiraza konu trafik tutanağında yazılı cezanın iptaline karar verilmesini saygıyla talep ederim. **/**/20**

İtiraz Eden Ad-Soyad

İmza

Ekler: İtiraza ait mahkemeye sunulmak istenen ekler

Vekil Tayin Edilerek İtiraz Edilmek İsteniyorsa Dilekçe Örneği

(Buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu Sulh Ceza Mahkemesi yazılacak.)

İTİRAZ EDEN: İtiraz edene ait T.C. kimlik numarası, açık kimlik bilgileri ve adres bilgileri yazılacak.

VEKİLİ: Vekile ait T.C. kimlik numarası, açık kimlik bilgileri ve adres bilgileri yazılacak.

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ: **/**/20**

İTİRAZA KONU TEBELLÜĞ TANZİM TARİHİ: **/**/20**

İTİRAZ KONUSU: (Suç yeri) Trafik Denetleme Müdürlüğü **** Amirliğinin **/**/20** tarihli **** seri **** sıra numaralı trafik ceza tutanağında yazılı trafik idari para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALAR:

1. Müvekkilime ait 34 AB 001 tescil plakasına ait aracının; Karayolları Trafik Kanunu’nun **** maddesi hükmüne istinaden “****” suçunun işlendiği gerekçesiyle gıyabında kesilen ekte sunulu **/**/20** tarihli, toplam **** TL bedelli trafik cezası tutanağı düzenlenip **/**/20** tarihinde müvekkilime tebliğ edilmiştir.

2. Bu kısıma itiraz edilen konuya ait gerekçe yazılacak.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle; müvekkilime ait itirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen itiraza konu trafik tutanağında yazılı cezanın iptaline karar verilmesini saygıyla talep ederim. **/**/20**

Vekil Ad-Soyad

İmza

Ekler: İtiraza ait mahkemeye sunulmak istenen ekler

Trafik Cezalarına İtiraz Edilebilen Durumlar

 • Herhangi bir trafik ihlali halinde kesilen ceza, 10 iş günü içerisinde ihlali yapana tebliğ edilmelidir. Tebliğin 10 iş günü içerisinde ulaşmaması durumunda itiraz yolu açıktır.
 • Radar uyarı levhası olmadan yapılan radar hız kontrolü sonrası kesilen cezalar itiraz edildiği durumda iptal edilir. Yargıtay kararlarında bu konu “bilgilendirme yapılmadan yol kullanıcılarının kural ihlali yapmamasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez.” (Yargıtay 19.Ceza Dairesi 2015/ 4941E.2015/ 3034K.) şeklinde belirtilmektedir.
 • Herhangi bir delil/fotoğraf vs. olmadan sadece ceza tutanağı tebliğ edilirse delil yoksunluğundan cezaya itiraz edilebilir.
 • Belediyenin yeterli otopark hizmeti sunmaksızın ilin tüm merkezini kapsayacak şekilde park yasağı uygulaması halinde kesilen park cezasına itiraz edilebilir.
 • Trafik ceza tutanağında cezanın hukuki dayanağı (radar, alkol, yanlış park vs.) belirtilmemişse itiraz yolu açıktır.
 • 2918 sayılı Trafik Kanunu Yönetmeliği madde 141/a gereği hasta ve yaralının hastaneye yetiştirilmesi sebebiyle hız sınırının aşılması durumunda verilen trafik cezasının iptali için itiraz edilebilir.
 • Hız sınırının aşılması ile hazırlanan tutanaktaki görüntüde araç plakasının net olarak okunamaması ve ihlali yapan araç ile ceza kesilen aracın birbirine benzetilerek ceza kesilmesi durumunda ceza iptali için itiraz edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.