TRAFİK CEZASI SORGULAMA | E-Devlet

TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Günümüz teknolojisi sayesinde bütün sorgulama işlemlerini internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Trafik cezası sorgulama işlemi de bunlardan bir tanesidir. Trafik cezası sorgulama işlemi sayesinde adımıza kesilmiş herhangi bir trafik cezası olup olmadığını, cezanın ne zaman kesildiği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemi, haberiniz olmadan kesilen cezaları öğrenebilmek adına oldukça önemlidir. Herhangi bir ceza bulunuyorsa erken ödeme imkânlarından yararlanabilmektesiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini iki farklı yöntemle yapabilmekteyiz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemleri esasında üç farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan bir tane Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden yapılacak olandır. Bir diğer trafik cezası sorgulama yöntemi ise vergi dairesinin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca son olarak trafik cezası sorgulama işlemlerini E devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebileceğinizi söyleyelim. Daha sonra bu kısma değineceğiz.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için yapmanız gereken şeylere bir göz atalım. Aşağıdaki adımları takip ederek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

  • Öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklayınız.
  • Açılan sayfada “İsim”, “Soy isim” gibi genel bilgileri giriniz.
  • Daha sonra T. C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı giriniz.
  • Son olarak “Doğrula” butonuna tıklayınız.

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz trafik cezası sorgulama işlemleri sırasında bu bilgilerden herhangi birini eksik girdiğiniz taktirde ilgili kutucuğun yanında kırmızı harflerle “Boş” yazısı çıkacaktır. Bununla birlikte ilgili kutucuklara birbiri ile uyuşmayan bilgiler yazdığınız taktirde de trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Tüm bu bilgileri doğru girdiğiniz taktirde trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Sorgulama işlemi sonrası trafik cezanızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama için http://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx

GİB Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden trafik sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız. Açılan sayfada plaka bilgileriniz gerekmektedir. Eğer özel plakanız varsa işaretleyiniz. Daha sonra T.C kimlik numaranız veya Vergi kimlik numaranızı giriniz. Son olarak tescil tarihini de doğru bir şekilde girdikten sonra plakadan ceza sorgulama işlemlerini tamamlamak için “Tamam” butonuna tıklayınız. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde, sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Sorgulama işlemi sonrası trafikle ilgili bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Bu bölümde dikkat etmeniz gereken şeyler ise görselde de görebileceğiniz gibi kırmızı harfler ile birlikte belirtilmiştir. Bu uyarılara bakarak plakanızı bitişik bir şekilde yazmanız gerekiyor. Özel plaka bölümünü evet şeklinde işaretlediğiniz taktirde ise aracınızın sahip olduğu plakanın bir şirket ismine ya da kişi ismine göre yazıldığını belirtmiş olursunuz. Bu seçeneği sadece özel plaka sahiplerinin işaretlemesi gerekmektedir.

Bununla birlikte gerçek kişiler T. C. Kimlik numaralarını girmeleri gerekirse  yabancı olan gerçek kişilerin yabancı kimlik numaralarını girmeleri gerekiyor. Her iki numara da bu bölümün sol kısmına girilmelidir. Bununla birlikte eğer yabancı kimlik numarasına sahip değilseniz ya da tüzel bir kişiliğe sahip bir yer üzerinden işlem yapmak istiyorsanız vergi kimlik numarasını bu kutucuğun sağ tarafına yazmanız gerekiyor.

Son olarak da Tescil tarihi kısmında dikkat etmeniz gereken bir şey var. Eğer ikinci el bir araca sahipseniz bu araç için gireceğiniz tescil tarihinin noter satış sözleşmesi üzerinde yer alan araç satış tarihi ya da araç ruhsatı üzerinde yer alan tarih şeklinde girilmesi gerekiyor. Trafik cezası sorgulama işlemleri için yeni bir araç üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ise bu aracın trafiğe çıkış tarihini tescil tarihi olarak girmeniz gerekiyor. Böylece plakadan ceza sorgulama işlemleriniz gerçekleşecektir.

GİB Trafik Cezası Sorgulama için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MTV_SORGU

E Devlet Trafik Cezası Sorgulama

E devlet kapısı üzerinden trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle bir adet e devlet şifresine ihtiyaçları vardır. E devlet şifresine sahip olan kişiler trafik cezası sorgulama işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilirler. E devlet şifresi sahibi kişilerin tek yapması gereken şey bu konunun hemen altında yer alan linke tıklayarak kimlik numarası ile birlikte sahip olduğu e devlet şifresini girmektir. Böylece trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bir yana eğer E devlet şifresine sahip değilseniz bu şifreyi elde edebilmek için size en yakın PTT merkez şubesine yanınızda T. C. kimlik kartınız ile birlikte gitmeniz ve karşılığında ödenmesi gereken işlem ücretini ödemeniz gerekiyor. Eğer hali hazırda daha önce bu şifreyi aldıysanız ve şimdi bir kez daha almak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar 4 TL, ilk defa E-Devlet şifresi alıyorsanız 2 TL ödemeniz gerekmektedir.

Bununla birlikte E devlet şifresi olmadan da e devlet sistemine giriş yapabileceğiniz dört farklı yol yer almaktadır. Bu yöntemler mobil imza, elektronik imza, T. C. Kimlik kartı ve bununla birlikte internet bankacılığı yöntemleridir. Mobil imza ile giriş yapmak isteyen kişilerin cep telefonları üzerinden mobil imzalarını aktif etmiş olmaları gerekmektedir. Elektronik imza ile giriş yapmak isteyen kişilerin de yine aynı şekilde bu şekilde giriş yapmak için de bir kart okuyucusuna ihtiyacınız olacaktır. T. C. Kimlik kartı ile giriş yapmak isteyen kişilerin de kart okuyucusuna ihtiyaç duyacaklarını da belirtelim. İnternet bankacılığı aracılığı ile E-Devlet sistemine giriş yapmak isteyen kişilerin de bu yöntemi kullanabileceklerini söyleyelim.

Herhangi bir yol üzerinden aşağıda yer alan linke tıklayarak giriş yaptığınız taktirde E-Devlet trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

E Devlet Trafik Cezası Sorgulama için: https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Kırmızı ışıkta geçerek kural ihlali yaparak, park etmesi yasak olan bir yere aracınızı park ederek, yaya geçidi üzerinden geçen yayalara yol vermeyerek, hız limitini aşarak ve daha birçok sebep ile birlikte aracınıza trafik cezası kesilmiş olabilir. Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey trafik cezası sorgulama işlemleridir. Trafikte aracınıza ve plakanıza yazılan cezaları ödemeniz daha sonra ortaya çıkabilecek olan sorunları da önleyecektir. “Trafik cezası nereye ödenir?” diyorsanız bu tür bir işlemin de gelişen internet ve bilgisayar teknolojisi sayesinde internet üzerinden gerçekleştirilebileceğini söyleyelim. Trafik cezası kesilen bir kişinin bu cezayı otuz gün içerisinde ödemesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde cezalarını ödemeyen kişilerin daha fazla ceza ile karşı karşıya kalması mümkündür. Bu bir yana bu cezayı on beş gün içerisinde ödediğiniz taktirde yüzde 25 oranında bir indirim alırsınız. Yani 1000 Türk lirası bir borcu olan birinin on beş gün içinde trafik cezasını ödemesi ile birlikte ödemesi gereken tutar 750 Türk lirasına düşecektir. Bununla birlikte trafik cezası size tebliğ edilmemiş yani adınıza kesilen trafik cezası size haber verilmemiş ise bu konu hakkında on gün bekledikten sonra dava açabilme hakkına da sahipsiniz. Yukarıda yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme işlemleri için yukarıda yer alan adımları takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Emniyet Genel Müdürlükleri’ne giderek trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

GİB İnternet Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası sorgulama işlemlerinin ardından, sizin için uygun olanı seçtikten sonra kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Radar Cezası Sorgulama

Radar cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yukarıda da verilmiş olan Emniyet Genel Müdürlüğü trafik cezası sorgulama linki üzerinden radar cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Ödenmeyen cezalara gecikme zammı uygulandığı için son ödeme tarihine kadar radar cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek ödemeniz gereken trafik cezası tutarını öğrenmeniz ve bu tutarı ödemeniz yapılacak en doğru şeydir.

Trafik Cezası Affı

Trafik cezası affı 1 Eylül 2014 tarihinde yayınlanmış olan resmi gazete üzerinden açıklanan bilgilere göre trafik cezası için af uygulaması kararının yürürlüğe girmesi ile birlikte mümkün olmuştur. Buna göre belirlenmiş olan sisteme göre trafik cezası faizleri silinmektedir. Trafik cezası affı, gecikmeden dolayı oluşan faizler, trafik cezaları, araç muayene gibi şeylerden yararlanılabilmesi için oluşturulmuştur. Trafik cezası affından yararlanabilmek için trafik cezanızın 120 Türk lirasının altında olması gerekmektedir. Bununla birlikte 12 Türk lirasının altında olan cezalar da başvuruya gerek yoktur. Trafik cezası affı her yıl belirlenen sisteme göre değişim göstermekte ve düzenlenmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Dilaver Eryilmaz dedi ki:

    Hgs ve cezalar

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.