Trafik

Trafik insanların, hayvanların ve araçların karayolu üzerindeki hal ve hareketlerine denir. Trafik içerisinde sadece akışın yönlendirilmesini değil toplumdaki kişilerin de etkileşim içinde bulunmasını sağlar. Taşıt sayısının artması ile birlikte trafik yoğunluğu ve ulaşım sorunları da arttı.

Araç sahibi olan kişiler trafikte can ve mal güvenliği açısından araçlarını belirli zaman aralıklarında muayene ettirmelidir. Muayene işlemini yaptırmayan kişiler kendi can ve mal güvenliğinin yanı sıra karşı tarafında canı ve malı üzerinde tehlike arz eder. Bu sebepten ötürü belirli periyotlarla araç muayene işlemi yapılmalıdır.

Trafiğe çıkan araç sahipleri trafik akışına engel olmamalı ve hız sınırını aşıp radara girmemelidir. Ayrıca araç sahipleri belirli periyotlarla motorlu taşıt vergisini ödemekle yükümlüdür. Bunun yanı sıra trafikte meydana gelen kazalar düşünüldüğünde araç kasko işleminin de ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız.

Trafiği düzenleme amacı ile kullanılan işaret levhaları araç sahipleri tarafından dikkate alınmalıdır. Işıklı ve sesli işaretler de trafiği yönetmek amacı ile kullanılır. Trafikte bulunan öncelik sırası ise hangi araçların önce geçeceğini belirtir.

Sitemizde araç muayenesi için gerekli evraklar nelerdir, HGS cezası nereye ödenir, ehliyet harçları ne kadar, özel boş plaka sorgulama, ehliyet yenileme ücreti ne kadar, trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır, araç çekme cezası nedir ve daha birçok konuya sitemizden ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu