Trafik

Tramer Muayene Sorgulama 2024 Plakadan Araç Muayene Sorgulama

Tramer Muayene Sorgulama 2024 Plakadan Araç Muayene Sorgulama, E-Devlet Km Sorgulama, Tramer Kaydı Sorgulama, Tramer Kusur Sorgulama, Araç Km Sorgulama, E-Devlet Tramer Sorgulama, Hasar Kaydı Sorgulama, Tramer Km Sorgulama, Tramer Sorgulama, Araç Hasar Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Tramer Muayene Sorgulama – Plakadan Araç Muayene Sorgulama; Araç sahibi olan kişilerin yapması zorunlu olan şeylerden biri de araç muayenesidir. Araç km sorgulama, araç muayene borcu sorgulama, araç muayene ücretleri, araç muayenesi için gerekli evraklar gibi birçok merak edilen sorunun cevabı yazımızda…

Araç sahipleri her ne kadar trafik kurallarına uygun araç kullanıyor olsalar da muayenesiz araçların tespit edilemeyen problemleri kazalara sebebiyet verebiliyor. Trafikteki can ve mal güvenliğinin sağlanması adına gerekli hassasiyetin gösterilmesi gereken araç muayeneleri artık eskiye nazaran daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Geliştirilen uygulamalar sayesinde araç sahipleri uzun kuyruklar beklemeden randevu saatinde istasyonlara giderek araçlarının muayenesini gerçekleştirebilir, muayenenin sonucunu da yine basit birkaç online işlem sayesinde öğrenebilir. Araç muayenesi sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç satın alımlarında araç sahibi olmak isteyenlerin yaşamaları muhtemel mağduriyetlerin önüne geçen, son derece faydalı bir uygulama.

PTT, TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama – Orijinal KM Öğrenme

Tramer Muayene Sorgulama – Plakadan Araç Muayene Sorgulama

Plakadan Araç Muayene Sorgulama İşlemi (e-Devlet)

Araçların periyodik olarak muayeneden geçmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen araç sahipleri cezai işlem uygulanır. Trafikteki can ve mal kaybını en az düzeye indirmek adına yürütülen bu uygulama için devlet TÜVTÜRK kurumunu yetkilendirmiştir.

tramer muayene sorgulama
tramer muayene sorgulama

Türkiye sınırları içerisinde bulunan 208 sabit istasyondan herhangi birine gidilerek araçların muayenesi yaptırılabilir. Araca ait muayenenin sonuçları ise birçok kurumun hizmetini kendi çatısı altında toplayan e-Devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir. Aynı zamanda bu raporun e-Devlet üzerinden barkodlu bir şekilde alınarak resmi işlemlerde kullanılması da mümkündür. Bunun için öncelikle aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz linke tıklamanız ve ardından yine aşağıdaki anlatmış olduğumuz birkaç basit adımı uygulamanız gerekiyor.

https://www.turkiye.gov.tr/ 

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen giriş ekranından e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapabilmek için T.C kimlik numaranızla birlikte e-Devlet şifrenizi yazın. Eğer daha önceden e-Devlet şifresi temin etmediyseniz herhangi bir PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında tüm e-devlet hizmetlerinde kullanmak üzere şifre talebinde bulunabilirsiniz.msedqorg2cdwtjdilbloeex5mymwmwxzrrn2uy91.png
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfadaki e-Hizmetler başlığı altında bulunan Trafik ve Ulaşım seçeneğine tıklayın.

https://www.turkiye.gov.tr/trafik-ve-ulasim-hizmetleri

 • Açılan sayfada yer alan kurumlardan Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığının altında yer alan barkodlu araç muayene raporu sorgulama butonuna tıklayın. Hemen akabinde üzerinize tescillenmiş plakanın ait olduğu aracın muayenesi hakkında talep ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/udhb-barkodlu-arac-muayene-raporu-sorgulama 

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama İşlemi

E-Devlet sistemine alternatif olarak TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden de muayene sorulama işlemi yapılabilir. Bunun için tek ihtiyacınız olan TÜVTÜRK istasyonundaki yetkililerin size vermiş olduğu belgenin üzerinde yer alan muayene numarası.

Aşağıdaki görsel örneğini gördüğünüz sayfadaki ilgili boşlukları doldurduktan sonra sorgula butonuna basmanızla birlikte sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

tüvtürk araç muayene sorgulama
tüvtürk araç muayene sorgulama

Araç Km Sorgulama

İkinci el araç satın alırken dikkat edilen en önemli hususlardan biri aracın kilometresidir. Kilometre bilgisi, aracın yıpranmışlığı hakkında bilgi verir ve fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynar. Türlü hilelerle aracın üzerindeki kilometre bilgisi değiştirilse de alıcılar en doğru bilgiyi sorgulama işlemi sayesinde alabilirler.

Araç km sorgulama işlemini yapmak için SMS yöntemini kullanabilirsiniz. Bu işlem için operatör fark etmeksizin talep edilen tutar 7 TL’dir. Aracın kaç kilometrede olduğunu öğrenmek ve bununla beraber aracın modeli, plakasındaki değişiklik, sigorta poliçesi, son olarak muayene edildiği tarih gibi bilgilere de SMS ile muayene sorgulama işlemi sayesinde ulaşılabilir.

Bunun için yapmanız gereken telefonunuzun kısa mesaj bölümüne DETAY yazıp boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını birleşik bir şekilde yazarak 5664’e mesaj atmak. Bu işlemi günün istediğiniz saatinde yapabilir, dakikalar içerisinde sorgulamasını yaptığınız araçla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer gelen bilgi mesajında aracın kaç kilometrede olduğu ile ilgili bilgi yer almıyorsa ya araç daha önce muayeneden geçmemiş ya da üç yaşından küçük olabilir. Eğer araç üç yaşından küçük ise en yakın muayene istasyonundan aracın kilometre bilgisine ulaşabilir.

SMS dışında bir başka yöntemle de kilometre öğrenme işlemi yapılabilir. Bunun için akıllı cep telefonunuza PTT HGS uygulamasını indirdikten sonra uygulamada yer alan “Araç Km Sorgulama” butonuna tıklamanız yeterli.

Araç Muayene Borcu Sorgulama

Aracını muayene ettirmeyi ihmal eden araç sahipleri muayene gecikme bedeli ödemek zorunda kalırlar. Eğer araç muayenenizi bir ay geciktirmişseniz TÜVTÜRK istasyonlarında ödemeniz gereken tutar normal muayene ücretinin %5 daha fazlasıdır.

 • Aracınızın muayene bilgilerini biliyor olmanız sorgulama işleminiz için yeterli olur. Aracınızın cinsini, muayeneye gideceği tarihi ve son olarak son muayene geçerlilik tarihini uygun boşluklara yazın. Daha sonrasında ise sorgula butonuna basın. Sayfanın hemen altında ücret bilgileri yer alır.
plakadan araç muayene sorgulama
plakadan araç muayene sorgulama

Araç Muayene Ücretleri

Aracın özelliklerine göre muayene ücretleri değişkenlik gösterebilir. Aracın cinsi ve aracın hangi alanlarda kullanıldığı muayene işlemlerini yavaşlatıp hızlandırabileceği için fiyatlar araçların cinsine göre belirlenmiştir. Her yıl, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış olan genelgeye göre belirlenen araç muayene ücretlerinin güncel hali aşağıdaki gibidir:

 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker : 685,58 TL
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork, ve yarı römork : 507,40 TL
 • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet, ve motorlu bisiklet : 258,42 TL

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

Aracını muayene ettirmek üzere TÜVTÜRK istasyonlarında bulunan araç sahiplerinin yanlarında bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Aracın ruhsatı
 • Trafik sigortası (Motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımayan römorklar hariç)
 • Vekalet durumu (Muayene için araçla birlikte istasyonda bulunan kişi aracın sahibi değilse vekalet belgesinin bulunması zorunludur. Vekalet belgesi muayene esnasında yetkililere gösterilmelidir.)
 • LPG’li / CNG’li araç bilgileri (Tankın üzerinde yer alan bilgilerin okunur olması önemlidir)

Bir önceki muayenede trafiğe çıkması sakıncalı bulunan araçların gerekli bakım onarım işlemlerinin yapılmasının ardından tekrar muayene için TÜVTÜRK istasyonlarına götürülmesi gerekir. Bu aşamada araç sahibinden istenen bazı ek belgeler vardır ve bu belgelerin asıllarının TÜVTÜRK yetkililere sunulması zorunludur. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Yetkili mühendisin araç hakkında çizdiği tadilat projesi ve hesaplamaları
 • Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı odaların herhangi birinden temin edilmiş olan EK-1 belgesi

Araç Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu