enflasyonemeklilikötvdöviz

Tüvtürk Muayene Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Tüvtürk Muayene Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?
A+
A-

Tüvtürk Muayene Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı artmakla birlikte araç alım satımı da yoğunlaşmıştır. Alınan araçların trafiğe çıkabilmesi için uygun koşullarda muayenelerinin yapılmış olması gerekmektedir. Tüvtürk Araç Muayene Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? TÜVTÜRK Araç Muayene Gerekli Evraklar Nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Her araç içinde bulunduğu sınıfa göre belli zaman dilimleri dahilinde düzenli bir şekilde araç muayenesine girmek durumunda. Bu sayede hem araba yasalara uygun bir şekilde trafikteki ömrünü sürdürebilir hem de araç sahibi hem kendisinin hem de arabasının ve trafikteki şoför ve yayaların güvenliğini koruma konusunda önemli bir adım atmış olur. Düzenli bir biçimde araç muayenelerinin gerçekleşmesi ile trafikte karşımıza çıkma ihtimali olan kötü olayların vuku bilme ihtimali en aza indirgenmiş olur ve aracın ömrünün uzamasının da önü açılır.

Muayene işlemlerini gerçekleştirebilmek adına internet üzerinden ister bilgisayar ister cep telefonu aracılığıyla randevu alınması gereklidir. Randevu işlemleri TÜVTÜRK şubeleri üzerinden de gerçekleştirilebilir ama bunlar daha zahmetli olacağı için çok fazla tercih edilmez. Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından randevu zamanı geldiğinde araçlar muayene alanlarına götürülür ve istasyonda bakımları yapılır.

Araç muayeneye sokulmadan önce en çok uygulanmak istenen işlemlerden birisi de TÜVTÜRK muayene sorgulamasıdır. Randevu hakkında bazı detayları unutan ya da emin olmak için bu detaylara tekrar bakmak isteyen vatandaşlar TÜVTÜRK ücretsiz muayene sorgulama işlemi sayesinde meraklarını giderip en doğru bilgiye ulaşabilirler.

Tüvtürk Danışma Hattı Bilgileri

Tüvtürk Muayene Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sahip olduğunuz bir araç için TÜVTÜRK’e bağlı muayene alanlarından herhangi biri için randevu adımlarınızı tamamlamanızın ardından gerek konum gerekse randevu zamanına dair bilgileri öğrenebilmek için muayene sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bu noktada TÜVTÜRK, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına iki farklı yerden bilgi akışı sağlıyor. TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden sorgulama işlemlerinizi tamamlayabileceğiniz gibi e-devlet vasıtasıyla da detaylara ulaşmanız mümkün.

TÜVTÜRK Web Sitesinden Araç Muayene Sorgulama İşlemi

 • TÜVTÜRK sorgulama işlemlerine başlayabilmek için her şeyden önce yazının devamında sizler için verdiğimiz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.

ya5ntvlzh1kb15ltq31eg2ejlkwloppbr53l04sc.jpeg

 • Bağlantıya tıklayıp söz konusu sorgulama sayfasına ulaşmanızın ardından işlemleri sürdürebilmeniz için yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi sırasıyla aracınıza ait plaka kodunu ve muayene numarasını ilgili boşluklara girmelisiniz.
 • İşleme devam edebilmek ve bir bot olmadığınızı gösterebilmek için güvenlik kodunu da doğru bir biçimde alakalı boşluğa yazdıktan sonra “sorgula” butonuna tıklamanız gerekiyor.

 • TÜVTÜRK üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz muayene sorgulama işlemleriniz sona erdiğinde karşınıza muayenenin hangi istasyonda gerçekleşeceği, verilecek olan hizmetin türü, muayenenin gerçekleşeceği tarih gibi bilgiler çıkacaktır. Eğer muayene daha önceden gerçekleşmiş ise muayeneye ait sonuç bilgileri de sizlere verilecek.

TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden muayene sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

E Devlet Sitesinden TÜVTÜRK İçin Muayene Sorgulama

 • E-devlet sistemi yardımıyla TÜVTÜRK muayene hesaplama işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazının devamında sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açın.

 • TÜVTÜRK muayene durum sorgulama sayfasını açtığınızda gerekli detayları görebilmeniz için sisteme giriş yapmanız gerektiğini bildiren bir ekran ile karşılaşacaksınız.
 • Kimliğinizi doğrulamak için e-devlet şifresi, mobil imza, TC kimlik kartı, banka ya da elektronik imza seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. “Kimliğimi şimdi doğrula” seçeneğine basıp doğrulama aşamasına geçmeniz gerekecek.

ifvno2kia45xeewkt5nltuim7qvoxkq3hdiymgi5.jpeg

 • Bu noktada TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi ilgili yerlere girerek “sisteme giriş yap” butonuna tıklamalısınız.
 • Eğer mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçeneklerinden birini kullanarak girmek istiyorsanız menüdeki ilgili bağlantılara tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.
 • Henüz bir e-devlet şifresi almadıysanız ya da e devlet şifrenizi unuttuysanız en yakın PTT merkezine giderek yeni bir şifre edinebilir ve bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz

 • Sisteme sorunsuz bir şekilde giriş yaptıysanız karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere TÜVTÜRK muayene durum sorgulama sayfası açılacak.
 • Aracınızın muayene durumuna ilişkin detayları sorgulamak için yapmanız gereken son şey ilgili boşluklara aracınıza ait plaka kodunu ve muayene numarasını girmek olacak. Bunları yazdıktan sonra mavi renkli kutucuğun içerisindeki “listele” yazısına tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

E-devlet sisteminden muayene durum sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

Tüvtürk Araç Muayene Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yasalara göre araç muayenelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmek bir zorunluluktur ve bu bağlamda TÜVTÜRK istasyonlarında düzenlemeye uygun olarak muayenelerin yaptırılması gerekir. Eğer muayene zamanında gerçekleşmezse muayeneye ait geçerlilik tarihi göz önüne alınarak bir gecikme bedeli tarafınızdan talep edilecektir.

Eğer aracınızın TÜVTÜRK muayene tarihi geçmişse gecikme bedeli ya da diğer bir deyişle ceza olarak her ay için muayene ücretinin %5’i seviyesinde bir ücret ile karşı karşıya kalırsınız.

 • TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi aracılığıyla muayene gecikme bedelini sorgulamak adına her şeyden önce yazının alt kısmında paylaştığımız bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

 • Linke tıklayıp söz konusu sayfayı açtıktan sonra aracınızın türünü işaretleyin. Yarı römork, çekici, kamyonet, traktör, kamyon, motosiklet, minibüs, otomobil, tanker, römork seçeneklerinden hangisi aracınızın sınıfına hitap ediyorsa onu seçmeniz gerekir.
 • İkinci adım olarak ise aracınızın hangi tarihte muayeneye gideceğini yazın.
 • Final adımında ise aracınıza ait son muayene geçerlilik tarihini yazın ve “sorgula” butonuna tıklayarak gecikme bedelinizi öğrenin.

 • Sorgulama sonucunda ekranınıza üstteki görselde de karşınıza çıktığı gibi muayene ücreti ile gecikme bedeli ayrı ayrı sunulacak ve alt kısımda bu ikisinin toplam değeri tarafınıza gösterilecektir.

TÜVTÜRK üzerinden muayene borcunuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ!

TÜVTÜRK Araç Muayene Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dilediğiniz bir TÜVTÜRK istasyonundan muayene için randevunuzu almanızın ardından yapmanız gereken son şey muayene vakti gelmeden önce gerekli belgeleri hazırlamanız, o belgeler ile birlikte aracı bakıma götürmenizdir. Her ne kadar randevunuzu eksiksiz bir şekilde almış olsanız bile gerekli belgeleri almadan gitmeniz durumunda muayeneniz gerçekleştirilmez.

TÜVTÜRK şubelerinde araç muayenelerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için gereken belgeler ve şartlar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı: Üstünde TC kimlik no bilgisinin de yazılı olduğu bir kimlik belgesi ya da bu kimlik belgesinin yerini alabilecek, resmi kuruluşlarca kabul gören pasaport, ehliyet gibi diğer belgeler.
 • Trafik sigortası
 • Ruhsat: Araca ait trafik tescil belgesi. Üzerinde muayene onayı adına gerekli boşluğun olması gerekir. Eğer bu boşluk yoksa istasyon içerisindeki bürodan sanal olarak hazırlanan elektronik tespit formunu alıp işleme devam edebilirsiniz.
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi
 • Gaz sızdırmazlık raporu ile montaj tespitine dair evraklar
 • Araca ait ceza ve vergi borçlarının tümünün ödenmiş olması: Eğer herhangi bir borç ödenmemiş şekilde istasyona giderseniz muayene işleminiz gerçekleşmeyecektir.

TÜVTÜRK Randevu İptali ve Randevu Değiştirme İşlemleri

Emniyet Müdürlüğü Tarafından Yasaklanan Plaka Nedir?

Emniyet tarafından APP plaka kullanımı yasaklanmıştır.

APP Plaka Ne Demek?

Plakanın daha kalın ve büyük karakterlerden oluşan yazı stilinde olması anlamına gelmektedir. Kullanımı da yasaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.