E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Ücretsiz Telefon Numarası Sorgulama Yöntemleri – Beni Arayan Kim?

Telefonlar hayatımıza sevdiklerimizle hızlı haberleşme aracı olarak girmiş olsalar da artık bu basit çerçevenin dışına çıktılar. Akıllı telefonlarla birlikte eskiden bilgisayara ihtiyaç duyduğumuz birçok işlemi birkaç parmak hareketiyle yapabiliyoruz. Teknolojinin bu şekilde gelişmesi sadece olumlu değil olumsuz sonuçlar da doğurdu haliyle. Bu sonuçlardan biri de tanımadığımız numaralar tarafından aranmak ve taciz edilmek ya da çeşitli dolandırıcılık işlerinde üzerimizden faydalanılmaya çalışılması. Elbette tanımadığınız numaraların aramalarını açmayabilirsiniz ancak bu defa da tanıdıklarınız numara değiştirdiğinde size ulaşamayabilir. Bu durumda isterseniz sizi arayan kim hemen öğrenebilirsiniz. Nasıl mı? Numaradan isim sorgulama sistemleri ile. Bu sistemlerin bir kısmı direkt operatörlerin veri tabanlarını sorguladığı için ücrete tabi olabiliyor. Ancak ücretsiz olarak da numara sorgulamak mümkün.

Ücretsiz Telefon Sorgulama Yöntemleri

Eskiden telefonunuza gelen arama ya da mesajların kime ait olduğunu bilmiyorsanız devlete ait 118 numarasını arayarak sorgulama yapabiliyordunuz. Ancak birkaç yıl öncesinde çeşitli sebeplerden dolayı bu numara özelleştirildi. Turkcell, Vodafone gibi operatörlerin veri tabanlarında sorguladığınız numarayı arayan bu tür numaralar genelde ücretli. Ücretsiz olarak telefon no sorgulama içinse birkaç yöntem var:

WhatsApp Kullanarak Numara Sorgulama

Eğer aradığınız kişi ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan WhatsApp uygulamasında profil resmini görünür yapmışsa bu resmi görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey sorgulamak istediğiniz numarayı telefonunuzun rehberine kaydederek WhatsApp uygulamasına girmek. Burada kişi listenize bakıp kaydettiğiniz numaranın profil fotoğrafını görebilirsiniz ve tanıyıp tanımadığınıza karar verebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz olması açısından avantajlı olan bu yöntem, numarayı kullanan kişinin WhatsApp kullanmaması ya da profil fotoğrafının görünür olmaması gibi durumlarda işe yaramaz.

Facebook Kullanarak Numara Sorgulama

Facebook son zamanlarda Twitter ve Instagram’ın gölgesinde kalıyor olsa da hatrı sayılır bir kullanıcı sayısı olduğu bir gerçek. Facebook’a kayıt olurken telefon numarasını kullanan yahut sonradan kişisel bilgilerine telefon numarasını ekleyen binlerce kullanıcı var. Öğrenmek istediğiniz numarayı Facebook uygulamasında arkadaş aramak için kullandığınız arama çubuğuna yazmanız yeterli. Eğer aradığınız numaraya sahip bir kullanıcı sisteme kayıtlıysa çıkacaktır. Böylece arayan kişiyi tanıyıp tanımadığınıza emin olabilirsiniz.

Google Kullanarak Numara Sorgulama

Hemen her alanda merak ettiklerimizi aramak için kullandığımız Google arama motorunu bizi kim aramış sorusunun yanıtını öğrenmek için de kullanabiliriz. Ancak bu yöntem kullanılarak telefon numarası sorgulandığında genelde kurumsal numaraların çıktığını hatırlatalım. Bunun sebebi ise kurum ya da şirketlerin kullandıkları telefon numaralarını kendi internet sitelerinde açık bir şekilde paylaşmaları.

Sorgulamak istediğiniz numarayı tırnak işaretleri kullanarak “05……….” şeklinde Google’a yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer aradığınız numara herhangi bir banka ya da vakıf gibi bir yere aitse ilk sonuçlarda yer alacaktır.

Bu yöntem ayrıca dolandırıcıları tespit etmek için yararlı bir yöntemdir. Herhangi bir numaradan aranıp farklı şekillerde dolandırılan ya da dolandırıcılardan şüphelenen insanlar genelde bunları çeşitli forum vb. ortamlarda dile getirirler. Google’da bu numarayı aradığınızda karşınıza gelecek sonuçların içinde bunlar da yer alacağı için şüpheli gördüğünüz numaradan gelen aramaları direkt reddedebilir, hatta engelleyebilirsiniz.

Mobil Uygulamaları Kullanarak Numara Sorgulama

Numara sorgulamak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar hem Android hem iOS için mevcut. Ancak en popüleri CIA isimli uygulama. Uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde; uygulamayı telefonlarına yükleyen kullanıcılar CIA uygulamasına telefon rehberlerini görüntüleme izni vermiş oluyorlar. Uygulama da çeşitli numaraların rehberlerde kayıtlı hallerini alarak kendi veri tabanını oluşturuyor. Uygulama ilk çıktığı zamanlardan beri popüler olsa da kullanıcı sayısı arttıkça daha çok rehbere ve dolaylı olarak daha çok numaraya erişim sağlandığı için nispeten daha doğru sorgulamalar yapılabiliyor.

Oldukça basit bir arayüzü olan CIA uygulamasını telefonunuza ya da tabletinize indirdikten sonra arama çubuğundan istediğiniz numarayı sorgulayabilirsiniz.

Ancak veri tabanına rehberdeki şekilde kaydedilmesinin bir dezavantajı var. Fazla rehberde kayıtlı olmayan numaralar ilginç şekillerde karşınıza çıkabilir. Örneğin bir kişinin kayıtlı olduğu rehberlerin içinde yalnızca biri bu uygulamayı kullanıyorsa “Kızım, Oğlum” gibi aile bağlarına dair isimler yahut arkadaşların kendi aralarında taktığı lakaplar karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda uygulama sizin için kullanışsız hale gelecektir.

Çeşitli İnternet Sitelerini Kullanarak Numara Sorgulama

Arama motorlarında telefon numarasından isim sorgulama ile ilgili çeşitli internet siteleri karşınıza çıkabiliyor. Bu hizmeti ücretsiz veren internet sitelerini iki türlü görüyoruz:

  • CIA uygulamasının veri tabanını kullanan internet siteleri
  • Başka türlü veri tabanları kullandıklarını iddia eden siteler

CIA uygulamasını kullandığını açıkça yazan internet siteleri yalnızca uygulamayı kullanacak tablet, telefon gibi akıllı bir cihaza erişimi olmayan insanlara hizmet sağlamak adına açılmış sitelerdir. Güvenilirlikleri CIA uygulamasıyla eş değerdir; birine güveniyorsanız diğerine de güvenebilirsiniz.

Ancak genelde ne olduğunun açıkça belirtilmediği veri tabanlarını kullandıklarını iddia eden internet siteleri tamamen kandırmacadan ibarettir. Üstelik bu sitelerin bir kısmı ücretli bile olabilir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından 21 Aralık 2017’de alınan 2017/61 sayılı karar kapsamında vatandaşların izni olmadan telefon numarası, isim vb. kişisel bilgilerin kullanıma açık hale getirilmesi yasaklanmıştır.  Kişisel verilerin korunması amacıyla alınan bu karar bahsettiğimiz türdeki internet siteleri ve bazı uygulamalara karşı veri akışını durdurma cezası verir. Kısacası bu tür sitelerin sorgulamaları ya yasa dışı olduğu için suçtur ve siz ortak olursunuz ya da aslı olmayan bilgiler vererek sizi yanıltırlar.

İsimden Numara Bulma

Zaman zaman internet sitelerinde ya da uygulama marketlerinde “Ücretsiz isimden numara sorgulama” adı altında çeşitli ilanların yer aldığını görebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz 2017/61 sayılı KVKK kararı kapsamında böyle bir sorgulama da kişisel hakların ihlali kapsamında değerlendirilir ve gerçek bilgilerin yayınlanması durumunda suçtur.

İsmini bildiğiniz bir kişi hakkında numara öğrenme için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yol şu an mevcut değildir. Turkcell, Vodefone ve Türk Telekom’un kendilerine ait numara ve isim sorgulama sistemlerini kullanabilirsiniz. Ancak bu sistemlerin tamamı farklı tutarlarda ücrete tabidir. Ayrıca bir ismi sadece o operatörün içinde sorgulayabilirsiniz. Yani Turkcell kullandığını bildiğiniz birinin isminden numarasını ancak Turkcell’in numara sorgulama sistemini kullanarak öğrenebilirsiniz. Tanımadığınız birinin numarasını öğrenmeye çalışıyorsanız operatörler arası numara değişimi artık alan kodu değişmeden de yapılabildiği için numaranın hangi operatöre ait olduğunu bilmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.