SorgulamalarTeknoloji

Ücretsiz Numara Sorgulama Uygulaması 2024 Bu Numara Kimin?

Ücretsiz Numara Sorgulama Uygulaması - Bu Numara Kimin? Numara Sorgulama, Numara Sorgulama e-Devlet, Bilinmeyen Numara Öğrenme Ücretsiz, Mesajla Numara Sorgulama, Numara Sorgulama Uygulaması, İsimden Numara Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Ücretsiz Numara Sorgulama Uygulaması – Bu Numara Kimin? Teknolojinin hızla gelişmesi sonucu cep telefonları artık hayatımızın her alanında yer almakta ve birçok işimizi de kolaylaştırmaktadır. Telefonlar hayatımıza sevdiklerimizle hızlı haberleşme aracı olarak girmiş olsalar da artık bu basit çerçevenin dışına çıktılar. Akıllı telefonlarla birlikte eskiden bilgisayara ihtiyaç duyduğumuz birçok işlemi birkaç parmak hareketiyle yapabiliyoruz.

Teknolojinin bu şekilde gelişmesi sadece olumlu değil olumsuz sonuçlar da doğurdu. Bu sonuçlardan biri de tanımadığımız numaralar tarafından aranmak ve taciz edilmek ya da çeşitli dolandırıcılık işlerinde üzerimizden faydalanılmaya çalışılması. Elbette tanımadığınız numaraların aramalarını açmayabilirsiniz ancak bu defa da tanıdıklarınız numara değiştirdiğinde size ulaşamayabilir. Bu da sizi zor duruma düşürebilir.

Faturaya Ek Telefon Alma Şartları Neler? (5 Soruda Güncel Bilgiler)

Beni Arayan Kim? Nasıl Öğrenebilirim?

Gelişen teknoloji her soruna bir çare de sunuyor. Sizi arayan numaranın kime ait olduğunu bilemediğiniz zamanlarda birtakım uygulamalar ve sistemler sayesinde hattın sahibine ulaşabiliyorsunuz. Bunun için numaradan isim sorgulama sistemlerini kullanmak gerekiyor.

Arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenme işlemi için kullanılabilecek çeşitli yöntemler var. Bunların kimisi ücretli kimisi ücretsiz. Bazı yöntemler herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilecek kolaylıkta. Bazısı için farklı internet sitelerini ziyaret etmek ya da bu işleme uygun uygulamalar indirmek gerekebiliyor.

ücretsiz numara sorgulama uygulaması
ücretsiz numara sorgulama uygulaması

Ücretli Hatlardan Bu Numara Kimin Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eskiden telefonunuza gelen arama ya da mesajların kime ait olduğunu bilmiyorsanız devlete ait 118 numarasını arayarak sorgulama yapabiliyordunuz. Ancak birkaç yıl öncesinde çeşitli sebeplerden dolayı bu numara özelleştirildi. Artık 3. Parti firmalara ait bilinmeyen numaralar servisleri olarak adlandırılan çeşitli hatlar var. Bu hatlar tüm GSM operatörleriyle anlaşmalı olduğu için sisteme kayıtlı bütün numaraların sahiplerine ait bilgileri veri tabanlarında bulunduruyor. Fakat dakika başına ücretlendirilen bu numaraları aramak çok pahalıya mal olabiliyor.

Bunun dışında GSM operatörlerinin sisteminden de bilmediğiniz numaraları sorgulayabilirsiniz. Yalnız bu sistemlerde yapılan sorgulamaların ücretli olduğunu unutmayın. Ayrıca GSM şirketleri üzerinden yapacağınız sorgulama işleminde sadece o şirketin veri tabanına kayıtlı numaraların sahiplerini öğrenebilirsiniz. Yani bir Turkcell numarasını Vodafone üzerinden sorgulayamazsınız.

Peki, Ücretsiz Telefon Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Ücretsiz numara sorgulama için birkaç yöntem var. Kullanıcılara bilinmeyen bir hat tarafından arandığında hemen numara sorgulama şansı tanıyan bu yöntemler için ihtiyacınız olanlar telefon, tablet ya da bilgisayar ve internet bağlantısı.

WhatsApp Kullanarak Numara Sorgulama

Eğer aradığınız kişi ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan WhatsApp uygulamasında profil resmini görünür yapmışsa bu resmi görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey sorgulamak istediğiniz numarayı telefonunuzun rehberine kaydederek WhatsApp uygulamasına girmek. Burada kişi listenize bakıp kaydettiğiniz numaranın profil fotoğrafını görebilirsiniz ve tanıyıp tanımadığınıza karar verebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz olması açısından avantajlı olan bu yöntem, numarayı kullanan kişinin WhatsApp kullanmaması ya da profil fotoğrafının görünür olmaması gibi durumlarda işe yaramaz.

Facebook Kullanarak Numara Sorgulama

Facebook son zamanlarda Twitter ve Instagram’ın gölgesinde kalıyor olsa da hatırı sayılır bir kullanıcı sayısı olduğu bir gerçek. Facebook’a kayıt olurken telefon numarasını kullanan yahut sonradan kişisel bilgilerine telefon numarasını ekleyen binlerce kullanıcı var.

Öğrenmek istediğiniz numarayı Facebook uygulamasında arkadaş aramak için kullandığınız arama çubuğuna yazmanız yeterli. Eğer aradığınız numaraya sahip bir kullanıcı sisteme kayıtlıysa çıkacaktır. Böylece arayan kişiyi tanıyıp tanımadığınıza emin olabilirsiniz.

Google Kullanarak Numara Sorgulama

Hemen her alanda merak ettiklerimizi aramak için kullandığımız Google arama motorunu bizi kim aramış sorusunun yanıtını öğrenmek için de kullanabiliriz. Ancak bu yöntem kullanılarak telefon numarası sorgulandığında genelde kurumsal numaraların çıktığını hatırlatalım. Bunun sebebi ise kurum ya da şirketlerin kullandıkları telefon numaralarını kendi internet sitelerinde açık bir şekilde paylaşmaları.

Sorgulamak istediğiniz numarayı tırnak işaretleri kullanarak “05……….” şeklinde Google’a yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer aradığınız numara herhangi bir banka ya da vakıf gibi bir yere aitse ilk sonuçlarda yer alacaktır.

Bu yöntem ayrıca dolandırıcıları tespit etmek için yararlı bir yöntemdir. Herhangi bir numaradan aranıp farklı şekillerde dolandırılan ya da dolandırıcılardan şüphelenen insanlar genelde bunları çeşitli forum vb. ortamlarda dile getirirler. Google’da bu numarayı aradığınızda karşınıza gelecek sonuçların içinde bunlar da yer alacağı için şüpheli gördüğünüz numaradan gelen aramaları direkt reddedebilir, hatta engelleyebilirsiniz.

Mobil Uygulamaları Kullanarak Numara Sorgulama

Hemen numara sorgulama ücretsiz mobil uygulamalar tarafından da kolaylıkla yapılabiliyor. Numara sorgulamak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamaların hem Android hem iOS versiyonları mevcut. Bu uygulamalardan bazısı GSM operatörlerinin veri tabanına kayıtlı olmayan numara sorgulama işlemleri için sıkça kullanılıyor ve böylece kaydını gizli tutmak isteyen kişilerin bilgilerine de ulaşılabiliyor.

Yalnız birazdan bahsedeceğimiz bu uygulamalarla ilgili dikkat etmek gereken bir nokta var. Numara sorgulama uygulamaları telefonunuzdaki bilgilere erişim izni verildiği zaman kullanılabiliyor. Bu durum da cihaza yüklediğiniz uygulamanın başta rehber olmak üzere cihazda yer alan dosya ve hesaplara ulaşabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle bu tip uygulamaları kullanmanın güvenlik riski oluşturabileceğinin farkında olmakta fayda var.

CIA Ücretsiz Telefon Numarası Sorgulama Uygulaması

Numara sorgulama uygulamalarının en popülerlerinden biri CIA. Bu uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde; uygulamayı telefonlarına yükleyen kullanıcılar CIA uygulamasına telefon rehberlerini görüntüleme izni vermiş oluyorlar. Uygulama da çeşitli numaraların rehberlerde kayıtlı hallerini alarak kendi veri tabanını oluşturuyor. Uygulama kullanıcı sayısı arttıkça daha çok rehbere ve dolaylı olarak daha çok numaraya erişim sağlandığı için nispeten daha doğru sorgulamalar yapılabiliyor.

cıa


Oldukça basit bir ara yüzü olan CIA uygulamasını telefonunuza ya da tabletinize indirdikten sonra arama çubuğundan istediğiniz numarayı sorgulayabilirsiniz.

Whoscall Ücretsiz Numara Sorgulama Uygulaması

Whoscall son dönemin popüler uygulamalarından biri. 2016 yılında Google Play tarafından yılın en iyi uygulaması seçilen Whoscall veri tabanında 1 milyardan fazla telefon numarası yer alıyor. Whoscall sadece bilinmeyen numaraların sahibini öğrenmek için kullanılmıyor. Daha çok “Beni arayan kim?” uygulaması olarak bilinen Whoscall, telefon çalarken numarayı sorguluyor ve arayanın kim olduğunu direkt olarak gösteriyor. Ayrıca bu uygulama üzerinden istenmeyen numaralar rahatlıkla engellenebiliyor.

whos


Kullanması da oldukça basit. Hem Android hem iOS işletim sistemine uygun versiyonları olan bu uygulamayı telefonunuza indirip erişim izinlerini aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra sizi arayan numaralar rehberinizde kayıtlı olmasa da kim olduğunu görüntüleyebiliyorsunuz.

TrueCaller Numara Sorgulama Uygulaması

İsveç menşeli bir uygulama olan TrueCaller dünya genelinde birçok kişi tarafından bilinen bir uygulama. TrueCaller’ın veri tabanına geçmişte kayıt altına alınan telefon numaraları da dahil.

truecaller.pg


TrueCaller uygulaması hem Android hem iOS cihazlarda kullanılabildiği gibi masaüstü versiyonu sayesinde bilgisayardan da sorgulama yapma imkanı tanıyor. Ayrıca TrueCaller da türdeşleri gibi numaraları tespit ettikten sonra engelleme seçeneği de sunuyor.

Simpler Bu Numara Kimin Uygulaması

simpler

Dünyada yaklaşık olarak 5 milyon kişi tarafından kullanılan Simpler, tıpkı Whoscall gibi çalışıyor. Telefonunuz çalarken arayanın kimliğini belirleyen Simpler üzerinden istenmeyen numaraların yer aldığı bir kara liste oluşturmak da mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey internet ve bir adet akıllı telefon.

Sync.Me Numara Öğrenme Uygulaması

sync.me

Sync.Me de türdeşleri gibi çalışan bir uygulama. Arayan veya mesaj atan kişinin kimliğini o anda belirleyen Sync.Me hem Android hem de iOS işletim sisteminde kullanılabiliyor. Sync.Me uygulamasında da arayan numaraları engelleme ve kara liste oluşturma seçenekleri var.

Çeşitli İnternet Sitelerini Kullanarak Numara Sorgulama

Arama motorlarında telefon numarasından isim sorgulama ile ilgili çeşitli internet siteleri karşınıza çıkabiliyor. Bu hizmeti ücretsiz veren internet sitelerini iki türlü görüyoruz:

  • CIA uygulamasının veri tabanını kullanan internet siteleri
  • Başka türlü veri tabanları kullandıklarını iddia eden siteler

CIA uygulamasını kullandığını açıkça yazan internet siteleri yalnızca uygulamayı kullanacak tablet, telefon gibi akıllı bir cihaza erişimi olmayan insanlara hizmet sağlamak adına açılmış sitelerdir. Güvenilirlikleri CIA uygulamasıyla eş değerdir; birine güveniyorsanız diğerine de güvenebilirsiniz.

Ancak genelde ne olduğunun açıkça belirtilmediği veri tabanlarını kullandıklarını iddia eden internet siteleri kullanıcıyı kandırmaya yönelik olabilir. Üstelik bu sitelerin bir kısmı ücretli bile olabilir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından 21 Aralık 2017’de alınan 2017/61 sayılı karar kapsamında vatandaşların izni olmadan telefon numarası, isim vb. kişisel bilgilerin kullanıma açık hale getirilmesi yasaklanmıştır. Kişisel verilerin korunması amacıyla alınan bu karar bahsettiğimiz türdeki internet siteleri ve bazı uygulamalara karşı veri akışını durdurma cezası verir. Kısacası bu tür sitelerin sorgulamaları ya yasa dışı olduğu için suçtur ve siz ortak olursunuz ya da aslı olmayan bilgiler vererek sizi yanıltırlar.

En İyi Numara Sorgulama Sitesi Hangisi?

Bir önceki bölümde de bahsedildiği gibi numara sorgulama siteleri her zaman güvenilir olmayabilir. Bazı siteler cihaza virüs bulaştırabilir. Bazı siteler ise numarayı göstermek için ücret aldıktan sonra yanlış bilgiler verebilir.

Eğer sizi arayan numaranın sahibini bilmiyor ve sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak istiyorsanız, mobil uygulamaları da olan TrueCaller ve Sync.Me sitelerini kullanabilirsiniz. Bölüm sonunda verilen linklerden ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz.

Yalnız bu siteler günlük ücretsiz arama sayısını kısıtlı tutar. Eğer bir günde birden fazla numara sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, ücretli üyeliğe geçmelisiniz. Fakat buna gerek yok. Söz konusu sitelere farklı IP adreslerinden bağlanarak arama hakkınızı arttırabilirsiniz.

truecallernet


TrueCaller’ın ana sayfasını açtıktan sonra sayfanın tam ortasında yer alan “Search a phone number” yazısının bulunduğu boşluğa sorgulamak istediğiniz numarayı yazın. Daha sonra bilgisayarınızın “Enter” tuşuna basarak aramayı gerçekleştirin.

sync.menet


Sync.Me sitesini kullanmak da oldukça kolaydır. Ana sayfada yer alan arama çubuğunu sorgulamak istediğiniz numarayı yazın “Search” yazısına tıklayın. Sonuç birkaç saniye içerisinde açılacaktır.

İsimden Numara Bulma Mümkün Mü?

Zaman zaman internet sitelerinde ya da uygulama marketlerinde “Ücretsiz isimden numara sorgulama” adı altında çeşitli ilanların yer aldığını görebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz 2017/61 sayılı KVKK kararı kapsamında böyle bir sorgulama da kişisel hakların ihlali kapsamında değerlendirilir ve gerçek bilgilerin yayınlanması durumunda suçtur.

İsimden Numara Sorgulama Servisi

İsmini bildiğiniz bir kişi hakkında numara öğrenme için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yol şu an mevcut değildir. Turkcell, Vodefone ve Türk Telekom’un kendilerine ait numara ve isim sorgulama sistemlerini kullanabilirsiniz. Ancak bu sistemlerin tamamı farklı tutarlarda ücrete tabidir. Ayrıca bir ismi sadece o operatörün içinde sorgulayabilirsiniz.

Yani Turkcell kullandığını bildiğiniz birinin isminden numarasını ancak Turkcell’in numara sorgulama sistemini kullanarak öğrenebilirsiniz. Tanımadığınız birinin numarasını öğrenmeye çalışıyorsanız operatörler arası numara değişimi artık alan kodu değişmeden de yapılabildiği için numaranın hangi operatöre ait olduğunu bilmeniz gerekir.

Savcılıktan Numaranın Kime Ait Olduğunu Öğrenme

Eğer sizi sürekli olarak arayan ve rahatsız eden bir numara varsa, bu konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey size en yakın Cumhuriyet Başsavcılığı ofisine giderek suç duyurusu dilekçesi doldurmaktır. Dilerseniz tek başınıza dilerseniz de avukatınızla yapabileceğiniz bu işlem sonrasında sizi rahatsız eden numarayla ilgili soruşturma başlatılacaktır.

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

GSM operatörleri veri tabanına kayıt olmak istemeyen müşterilerinin bilgilerini gizli tutar ve diğer müşterilerle paylaşmaz. Fakat savcılık GSM operatörlerinden şüpheli telefon numaraları sorgulama işlemleri için gerekli olan bütün bilgileri öğrenebilir. Savcılık makamı söz konusu numaranın son 1 yıl içerisinde yaptığı tüm konuşmaları ve operatör kayıtlarını alma hakkına sahiptir. Böylece siz de sizi rahatsız eden hattın sahibi hakkında bilgi edinebilir ve söz konusu kişinin gerekli cezayı almasını sağlayabilirsiniz.

 

Vodafone Numara Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

KIM yazıp boşluk bırakın ve 10 haneli numarayı yazıp7048 e gönderin.

11880 Bilinmeyen Numara Servisi Dakika Başı Kaç TL Kesmektedir?

Dakika ücreti 10,99 TL dir.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ücretsiz numara sorgulama istiyorum. Beni kim aradi nasıl öğrenirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu