enflasyonemeklilikötvdöviz

YKS Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite tercih işlemlerini pek çok öğrenci gerçekleştirdi. Tercih yapan adaylar, hangi üniversiteyi kazanacaklarını, tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Üniversite hayali kuran binlerce aday, ÖSYM tarafından yapılacak açıklama sonrasında üniversiteler için kayıt sürecine girecek.

Birçok aday üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ile oldukça haşır neşir. Bu konuda ÖSYM tarafından sonuçların ne zaman açıklanacağı bildirildi. YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı içeriğimizin devamında!

YKS Üniversite Yerleştirme Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Üniversite yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin resmi internet sitesi sonuc.osym.gov.tr üzerinden açıklanacak. Tercih yapan adaylar, T.C. kimlik numarası ve aday şifresini kullanarak hangi üniversiteyi kazandığını sorgulayabilecek. İnternet sitesi üzerinden yapılacak olan sonuç açıklaması tebliğ niteliği taşıyacak. Üniversite yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak ayrıca adayların adreslerine sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Üniversite Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sona eren tercih sürecinin ardından üniversiteler için yerleştirme sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Üniversite yerleştirme sonuçları, Ağustos ayında ilan edilecek. Sonuçlar ilan edildikten sonra adaylar için kayıt işlemleri başlayacak.

Kayıtlar Ne Zaman Başlayacak?

YKS sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına kayıt için hak kazanan adaylar,  Eylül 2022 de kayıt işlemi yapacak. Elektronik kayıt işlemleri ise yine Eylül ayında gerçekleştirilecek. Kayıt hakkı kazanan adaylar, başvuru süresi içinde işlemlerini tamamlamazlarsa kayıt haklarını kaybedecekler. Tercih sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar, merkezi yerleştirme sonrasında yükseköğretim programlarında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemi yapabilecek. Ek yerleştirme işlemleri de ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Bir yükseköğretim programına kayıt için hak kazanan, ancak ortaöğretim kurumundan mezun olamayan ve bütünleme/tek ders sınavına girecek olan adayların belirlenen tarih aralığında geçici kayıt işlemi yapılacak. Bu adaylar, mezun olduklarına ilişkin belgeyi 31 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz ederlerse asıl kayıtları gerçekleştirilir. 31 Aralık 2022 tarihine kadar gerekli ibraz işlemini yapmayan adayların geçici kayıtları silinecek.

Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler

Üniversiteler her yıl internet sitelerinden kayıt için gerekli olan belgeleri ilan ederler. İstenen belgeler üniversiteye göre değişkenlik gösterse genellikle her üniversitenin talep ettiği belgeler için aşağıdakilerden söz edilebilir:

  • Adayın ortaöğretim diplomasının aslı, onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • Ek puan ile programa yerleşen ancak diplomasında belirtilmemiş olan adayların hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösteren belge
  • 12 adet 4,5 x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • Katkı payının/öğretim ücretinin ödendiğini gösteren belge
  • Kayıt öncesinde belirlenip, üniversite internet sitesinde ilan edilecek diğer belgelerin aslı ya da onaylı suretleri

YKS Sınav Sonuçları

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.