Yardım Başvurusu

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 e-Devlet Başvuru Formu

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu, Belediye Yakacak Yardımı, Belediye Odun Yardımı, e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu, Kaymakamlık Kömür Yardımı Başvurusu, e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulama, e-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Formu ve daha fazlası yazımızda...

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu; Yakacak yardımı almak isteyen kişiler için bu yazımızda detaylı bir şekilde izlemeleri gereken adımları paylaştık. Kömür yardımı almak için ne yapılır, Kömür yardımına  kimler başvuruda bulunabilir, Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, Kömür yardımı başvuru yerleri nelerdir, e-Devletten kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır, kömür yardım başvuru formu nedir, kömür yardım başvurusu sorgulama ve kömür yardımı telefon numarası nedir gibi pek çok sorunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu

Belediyeler yoksul insanlara birçok yardımların yanı sıra kömür yardımı da yapmaktadır. Soğuk hava şartlarında ısınma konusunda zorluk çeken aileler belediyelere ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunur. Bu sayede kışın yakacak odun ve kömür bulamayan aileler yakacak ihtiyacını karşılar ve evlerinde sıcak oturabilirler.

Soğuk hava şartlarından en çok etkilenen kişiler maddi durumu yetersiz ve ısınma ihtiyacını karşılayamayan kişilerdir. Isınma ihtiyacını karşılayamayan kişilerin buna bağlı olarak birçok hastalıkta peşini bırakmıyor. Grip, nezle, zatürre gibi pek çok hastalığa da kapı açmış oluyor.

Düzenli geliri olmayan, işini kaybeden ve yardıma muhtaç insanlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler kömür yardımında bulunuyor. Başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere verilen kömür yardımı ile pek çok aile kış şartlarını daha hafif atlatıyor.

yakacak yardımı
yakacak yardımı

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru Formu

Yakacak Yardımı Kömür ve Odun Yardımı Nedir?

Isınma ihtiyacını karşılayamayan dar gelirli ailelere kömür ve odun yardımı belediyeler ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. Kış aylarında zorluk çeken evlerinde kömür ve odun bulunmayan kişilere bunların yanı sıra soba yardımı da yapılır.

Soba yardımı; muhtaç kişilerin evlerinde ısınmalarına yardımcı olacak kömür sobası bulunmaması halinde ailelere verilen sobadır. Dar gelirli ve yoksul ailelerin karşılayamadıkları ısınma ihtiyacını bu şekilde devlet karşılamalarına yardımcı olmaktadır.

Yakacak yardımı yoksul aileler yani ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyen aileler faydalanabilir. Yoksul vatandaşlara yapılan bu yardım sayesinde soğuk kış şartlarını aileler daha rahat atlatırlar.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Dar gelirli aileler kış aylarına girince devletten yardım talep etmektedirler. Bunlardan ilki de ısınmada kullanılan kömür yardımıdır. Vatandaşlar kömür yardımı için nereye başvurulur ve nasıl başvuruda bulunulur gibi soruların cevaplarını merak etmektedirler. Kömür yardımı için vatandaşlar bulundukları illerin Kaymakamlığına ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmalıdırlar.

Kömür yardımı için bizzat ya da e-Devlet üzerinden başvuruda bulunulabilir. e-Devlette bulunan sosyal yardım başvuru hizmeti için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamanız ve başvuruda bulunmanız yeterlidir. Bizzat başvuru için ise Kaymakamlığa ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunulabilir.

Kaymakamlık Kömür Yardımı

Kömür yardımı isteyen yoksul ailelerin yapması gereken ilk şey bulundukları ilin kaymakamlık binasına gitmektir. Daha sonra kişi kaymakamlık binasında ilgili hizmet birimlerine giderek başvuruda bulunabilir. Bulunduğunuz ilin kaymakamlığında yapılan başvuru sonucunda inceleme yapılır. İncelemesi tamamlanan başvuru eğer onaylanırsa kişiye düzenli olarak kömür yardımı yapılır.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Doğalgaz Yardımı Başvurusu Sorgulama

kömür yardımı
kömür yardımı

Belediye Kömür Yardımı

Kış aylarında durumu olmayan vatandaşlara her kış döneminde belediyeler kömür yardımında bulunur. Bunun için yardıma muhtaç olan vatandaşların bulundukları illerdeki belediyelere gidip başvuruda bulunup oradaki başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Başvuru için bizzat gitmenin yanı sıra e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunulabilir. Bunun için https://turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız yeterlidir. Ayrıca belediye kömür yardımı almak isteyen vatandaşların kömür sobaları bulunmaması halinde onlara soba yardımı da yapılabiliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Odun ve Kömür Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı odun ve kömür yardımı almak için ihtiyaç sahiplerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruda verilen formu eksiksiz olarak doldurmaları sonucunda başvurusu işleme alınıyor. Başvurusu olumlu vatandaşlara odun ve kömür yardımı yapılıyor.

Sosyal Yardımlaşma’dan Kömür Yardımı! Şartlar Nedir?

Kömür Yardımı Başvuru Formu 

Kömür yardımına başvuracak olan kişilerin belediye ya da derneğe gidecek ise form ya da dilekçe hazırlamaları gerekiyor. Eğer belediye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidecek ise orada kömür yardımı için form doldurması gerekiyor. Eğer dernek veya vakıflara gidecek ise kömür yardımına ihtiyacınızın olduğunu belirten bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor.

Kömür yardımının dışında diğer yardımlara da başvuran yoksul aileler bu yardımlardan da faydalanabilir. Başvurudan sonra sosyal hizmetler yardıma muhtaç aileleri tespit ederek yardım ihtiyaçlarını karşılıyor. Yardımlar sadece tek kurumdan alınabilir. Yani belediyeden kömür yardımı alan vatandaş vakıflardan kömür yardımı alamaz.

Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler için tavsiyemiz kış ayları yaklaşmadan başvuruda bulunmalarıdır. Başvuru sonuçları yoğunluğa göre ortalama bir ay içerisinde sonuçlanıyor. Tabi daha uzun sürme ihtimali de olabiliyor. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden işlemlerini hızlıca gerçekleştirebilir sonuçların olumlu ya da olumsuz olduğunu öğrenebilirler.

yardım başvuru sorgulama
yardım başvuru sorgulama

 Sosyal Hizmetler Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

Sosyal hizmetler kömür yardım başvurusunu öğrenmek için başvuruda bulunduğunuz merkeze giderek başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Ya da e-Devlet üzerinden https://turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak da öğrenebilirsiniz. Bunların hiçbirini yapmadıysanız vakıf ya da il ilçe müdürlüklerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

Belediye Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

Belediye kömür yardımı başvurusunu sorgulamak için başvuruda bulunduğunuz merkezlere giderek başvuru sonucunu öğrenebilir ya da e-Devlet üzerinden https://turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak da öğrenebilirsiniz. Burada başvurunuzun son durumunu görebilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kömür yardım başvurusu için telefon numarası ALO 183 ya da ALO 144 sosyal yardım hatlarını arayabilirsiniz. Aradıktan sonra buradan kömür yardımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunların dışında ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da yetkililerden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Kömür yardımı için istenen belgeler; kira sözleşmesi, ikametgah belgesi, gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, başvuran kişi işsiz ise çalışmadığına dair SGK dan belge, kira sözleşmesi ve muhtarlıktan alınan fakirlik belgesidir. Ayrıca başvuruda bazı durumlarda ekstra belge de istenilebilir.

e-Devletten Kömür Yardım Başvurusu

e-Devlet üzerinden sadece belediyelerin yakacak yardımına başvurulabilirsiniz. Fakat Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusunu e-Devlet üzerinden yapamıyorsunuz. Burada sadece başvuru sürecini takip edebiliyorsunuz.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Kömür Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kömür yardımından muhtaç kişiler, engelliler, işsiz kişiler, kronik hastalar, yoksul aileler, eşi vefat eden kadınlar, şehit ve gazi yakınları, afetzedeler, gelirsiz ve kimsesiz kişiler faydalanabilir. Bunların yanı sıra başvuruda bulunan kişiler belediyelerden pek çok başka yardımda alabilirler.

yakacak yardımından kimler yararlanabilir
yakacak yardımından kimler yararlanabilir

Sigortalılar Kömür Yardımı Alabilir Mi?

Kömür yardımı için öncelik işsiz ve yardıma muhtaç kişilerdir. Daha sonra sigortalı olup aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ve altında kalan kişilere de odun ve kömür yardımı alabilir. Sigortalı olup da az maaş alan kişilerin kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için yapması geren ilk şey belediyelere kömür yardımında başvuruda bulunmasıdır.

Kömür Yardım Başvurusu Ne Zaman?

Başvurular daha önceden de olabileceği gibi eylül ekim ve kasım aylarında yapılır. Yardıma muhtaç olan kişilerin soğuklar gelemeden bir an önce başvurmaları gerekmektedir.

Kömür Yardım Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Kömür yardım başvurusu incelemeler yapıldıktan bir hafta sonrasında açıklanır. Sonuçların iki haftayı geçmesi durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kişi bizzat gitmelidir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılır?

Kömür yardımı dağıtım tarihi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kararlaştırılmaktadır. Genellikler kömür yardımları aralık ve ocak aylarında yapılır.

 

Adıma Kömür Yardımı Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Yakacak Yardımını Nereden Alabilirim?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu