Yardım Başvurusu

Yardım başvurusu gerek belediyelerin gerekse vakıfların belli zamanlarda ihtiyaç sahibi kesimleri desteklemek amacı ile açtıkları yardım programına denir. Düşük gelir sahibi olan kimselerin yapmış olduğu yardım başvurusu, kamu yardımı için başvuru sürecini ifade eder.

Sosyal yardımlar devletin ve sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapmış olduğu yardımdır. Farklı kanallar üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım dağıtılmaktadır.

Ülkemiz sosyal devlet anlayışı ile birçok vatandaşa yardım eli uzatmaktadır. İhtiyaç sahibi olan aileler bakanlık, belediye ve vakıflardan çeşitli sosyal yardımları için başvuru yapabilir ve bu yardımlardan faydalanabilir.

Yardım başvurusunda bulunan kişiler maddi yardım başvurusu, devlet yardımları, belediye yardım başvurusu, maddi yardım yapan vakıf ve dernekler, devletten gıda yardımı, giyecek yardımı, kırtasiye yardımı, eşya yardımı, erzak yardımı, yakacak yardımı gibi sosyal yardımlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kimsesiz kişilere, dul kadınlara, engellilere ve afetzedelere yönelik yardımlarda söz konusudur.

Dar gelirli ailelere yönelik yapılan bu yardımların yanında muhtaçlık aylığı, fakirlik maaşı, burs ve aşevi hizmeti gibi yardımlarda vardır. Tüm bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler bulundukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru formu doldurmaları ve istenilen evrakları teslim etmesi yeterlidir. İncelenen evraklar sonrası yardım almaya hak kazanan kişilere ihtiyacı olan yardımlar sürekli ya da kısa süreli olacak şekilde verilmektedir.

Sosyal yardımlar ayni ya da nakdi şekildedir. Bu yardımlar kısa süreli ya da uzun süreli olacak şekilde iki türlüdür. Yapmanız gereken tek şey ihtiyacınız olan yardım türüne başvurmaktır.

Başa dön tuşu