Edevlet.net

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? Hemen Veriliyor mu? Kart Takip

Eskiden, nüfus cüzdanınızı yeniletmek için yakın zamanda çekilen bir vesikalığınız ile nüfus il müdürlüklerine gitmeniz ve buradaki vezneye ödeme yapmanız yeterliydi. Yeni kimliğinize soğuk damganın vurulması ve nüfus il müdürü tarafından imzalanmasının ardından yeni kimliğinizi teslim alabiliyordunuz. Ancak 2023 yılına kadar tamamlanması gereken yeni, çipli kimliklere geçiş süreci pek çok kişinin kafasını karıştırmakta. Kimlik yenileme sürecinin eskiye oranla daha karmaşık olması ve farklı adımlar içermesi, kimliğini yeniletmek isteyen pek çok kişiyi “yeni kimlik hemen veriliyor mu, gerekli evraklar neler” gibi sorularla baş başa bırakıyor.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarttırılır?

Her ne kadar başlangıçta göz korkutucu görünse de yeni kimliğinizi çıkarttırmak için yapmanız gereken işlemler eskisinden çok da farklı değil. Yalnızca eski kimlik yenileme işlemlerinde tüm işlemleri tek bir çatı altında yapabiliyorken yeni kimliklerde farklı birkaç kapıya gitmeniz gerekiyor.

Yeni kimliğinizi almak için atmanız gereken ilk adım randevu almaktır. Randevu almadan da yeni kimlik işlemleriniz için nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz ancak uzun saatler boyunca sıra beklemek istemiyorsanız randevu alıp, randevunuzdaki saat aralığında müdürlüğe gitmeniz zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilir veya “ALO 199” çağrı merkezini arayabilirsiniz.

ALO 199 Çağrı Merkezi İle Alakalı Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

Yeni kimliklerde, eski vesikalık fotoğrafın yerini biyometrik fotoğraf almış vaziyette. Vesikalıklardan farklı olarak biyometrik fotoğrafların çözünürlüğü daha yüksektir ve uluslararası standartlarda kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini tespit etmek için kullanılır. Biyometrik fotoğraflarda herhangi bir rötuş bulunmaz; kişinin doğal yüz yapısı ve ten rengi görülür. Biyometrik fotoğrafınızı sakalla çektirebilirsiniz. Türbanlı biyometrik fotoğraflarda ise kişinin yüzü çeneden alına kadar net bir şekilde görülmelidir.

Biyometrik fotoğrafınızı çektirdikten sonra yeni kimlik ücreti olan 22,50 TL’yi anlaşmalı bankalardan birine yatırmanız gerekiyor. Yeni doğan bebekler için çıkartılan kimlik kartlarında harç ücreti bulunmamaktadır. Ödemenin ardından verilen dekontla birlikte artık nüfus müdürlüğünün yolunu tutabilirsiniz.

Yeni kimlik harcı yatırabileceğiniz anlaşmalı bankaların listesini görmek için TIKLAYINIZ.

Nüfus müdürlüğünde parmak iziniz, imza örneğiniz alınır ve biyometrik fotoğrafınızla birlikte bu bilgiler sisteme girildikten sonra yeni kimlik başvuru süreciniz tamamlanır.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Tüm İşlem ve Evraklar

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Nüfus müdürlüğündeki başvuru işlemlerinizin ardından yeni kimliğinizin oluşturulma süreci başlar. Sürecin tamamlanması ve anlaşmalı olunan PTT kargoya verilerek size ulaştırılması ortalama bir haftayı bulabilir. Ancak bunun ortalama bir süre olduğunu unutmayın. Ankara’dan gönderilecek olan yeni kimliğinizin elinize ulaşma süresi, yaşadığınız şehre, yaşadığınız şehirdeki dağıtım hızına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Ankara merkezde oturan bir kişi, yeni kimliğini birkaç günde teslim alabilirken Diyarbakır’ın ilçelerinde yaşayan bir kişinin yeni kimliğine ulaşması 10 gün sürebilir. Bu sebeple “yeni kimlik ne zaman gelir” sorusunun kesin bir yanıtı yoktur.

Adreste Bulunamadığımda Kimliğime Ne Olur?

Yeni kimliğiniz tarafınıza ulaştırılmak için yola çıktığında, adreste bulunamamanız halinde PTT ile ilgili kısımdaki süreç diğer gönderilerinizden farklı bir şekilde işler. Normalde kişinin adreste bulunmadığı durumlarda gönderi tekrar dağıtıma çıkmazken yeni kimlik dağıtımlarında PTT görevlisi adresinize ikinci kez gelir.

İkinci defa da adreste bulunamamanız halinde görevli, adreste bulunamadığınızla ilgili bilgi notu bırakır ve yeni kimliğinizi adresinize dağıtım yapan PTT şubesine bırakır. PTT şubesinde kimliğiniz 7 gün bekletilir ve buradan da teslim alınmaması durumunda kimliğiniz nüfus il müdürlüğüne gönderilir.

Nüfus il müdürlüğünde kimliğinizin bekletilme süresi 20 gündür. 20 günün sonunda teslim alınmayan kimlikler nüfus müdürlüğü tarafından Ankara’ya iade edilir. İade edilen teslim alınmayan kimlikler Ankara’da imha edilir. Eğer teslim almadığınız için kimliğiniz imha edilmişse, tekrar harç ücreti yatırmalı ve nüfus müdürlüğünden randevu alarak yeni kimlik başvurusunda bulunmalısınız.

Yeni kimlikler yalnızca kimlik sahibine teslim edilir. Adreste bulunmamanız halinde anneniz, babanız, eşiniz veya çocuğunuz kimliğinizi teslim alamaz.

Yeni Kimlik Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Standart gönderilerde tarafınıza iletilen gönderi koduyla gönderinizinin durumunu ve sorgulamasını yapabilmeniz mümkün. Ancak güvenlik gerekçesiyle yeni kimlik dağıtımlarında böyle bir durum söz konusu değil. Yeni kimlik takip sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden ve yeni kimlik randevusu aldığınız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yapılabiliyor. Başvuru durumunuzu NVİ’ye ait resmi siteden yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

başvuru sorgulama ekranı

  • T.C. kimlik numaranızı,
  • Ad soyad bilgilerinizi,
  • Doğum tarihinizi,
  • Ekranda beliren güvenlik kodunu girin.

Bu adımları takip ederek başvurunuzun durumunu görebilirsiniz. Eğer başvuru işlemleriniz tamamlanmış ve kimlik durumunuz dağıtımda görünüyorsa birkaç gün adresinizde bulunmanızda yarar var. E-Devlet üzerinden de yine aynı adımları takip ederek yeni kimlik başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifrenizi henüz almadıysanız, il veya ilçenizdeki PTT Genel Merkezine giderek 4 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Burada size verilen geçici şifreyi e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yeni bir şifreyle değiştirmeniz gerekir. Şifre ücreti bir defaya mahsus olsa da şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz halinde şifre yenileme işlemi için yeniden ücret ödemeniz gerekir.

Başvuru durumunuzu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Yeni Kimlik Gelene Kadar İşlemlerimi Neyle Yapacağım?

Yeni kimlik başvurusunda bulunanlar bir yandan “çipli kimlik kaç günde gelir” diye merak ederken diğer yandan akıllarında daha önemli bir soru belirir: Yeni kimlik gelene kadar resmi işlemlerde hangi belgeyi kullanacağım?

Yeni kimlik başvurusu yaptığınız sırada eğer hala eski kimliğinizi kullanıyorsanız, bu kimliğin köşeleri delgeçle delinerek geçersiz hale getirilir. Bu şekilde nüfus cüzdanınızı herhangi bir resmi işlemde kullanamazsınız.

Yeni kimlik başvurunuzun tamamlanmasının ardından nüfus müdürlüğü tarafından size, yeni kimliğiniz teslim edilene kadar kullanabileceğiniz bir çıktı verilir. Bu çıktı, kimlik belgesi hüviyetindedir ve yeni kimliğiniz gelene kadar tüm resmi işlemlerde kullanılabilir.

Yeni Kimlikle Gelen Şifre (PIN Kodu) Ne İşe Yarar?

Yeni kimliğiniz tarafınıza teslim edildikten sonra, kimliğinizin geldiği zarfın içerisinde bir şifre yer alır. Nüfus müdürlüğünde görevli memur ve PTT kuryesi tarafından size bu şifreyi kaybetmemeniz gerektiği belirtilir.

Bu şifrenin şu an için herhangi bir işlevi bulunmuyor. Ancak yeni kimliğe geçiş sürecinin tamamlanması ve ülke nüfusunun tamamının yeni kimlikleri kullanmaya başlamasının ardından, resmi işlemler ve sorgulama işlemlerinde yeni kimlik kullanılırken bu şifrelere ihtiyaç duyulacak.

Yeni Kimliklerin Kullanım Süresi Ne Kadar?

Yeni kimlikler, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir. 10 yılın ardından kimlik sahibinin nüfus müdürlüğüne giderek kimlik yenileme işlemi yapması gereklidir.

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süreleri İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak? Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekecek?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.