Kamu HizmetleriKamu Haber

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? Hemen Veriliyor mu? Kart Takip

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? Hemen Veriliyor mu? Kart Takip; Devlet kurumlarının çoğunda artık yeni kimlik istenmekte ve bu yeni kimliklerle işlem yapılmaktadır. Eskiden nüfus cüzdanınızı yeniletmek için yakın zamanda çekilen bir vesikalığınız ile nüfus il müdürlüklerine gitmeniz ve buradaki vezneye ödeme yapmanız yeterliydi. Yeni kimliğinize soğuk damganın vurulması ve nüfus il müdürü tarafından imzalanmasının ardından yeni kimliğinizi teslim alabiliyordunuz.

Ancak 2023 yılına kadar tamamlanması gereken yeni, çipli kimliklere geçiş süreci eskisinden daha farklı bir şekilde işliyor. Artık kimlik yenilerken veya çipli kimlik başvurusu yaparken kimliğin gönderileceği adres bilgisini paylaşmak gerekiyor. Yani başvuru sonrasında kimlik hemen alınamıyor. Kimlik yenileme sürecinin eskiye oranla daha karmaşık olması ve farklı adımlar içermesi de, kimliğini yenilemek isteyen pek çok kişiyi “yeni kimlikler hemen veriliyor mu, çipli kimlik kaç günde gelir” gibi sorularla baş başa bırakıyor.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar?

Nüfus müdürlüğündeki başvuru işlemlerinizin ardından yeni kimliğinizin oluşturulma süreci başlar. Kimliğin çıkma süresi başvuru döneminde yaşanan yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin yeni kimliklere geçildiği ilk dönemde kimlik basım işlemleri üç, dört haftaya kadar uzayabiliyordu. Dolayısıyla bu durum da kişilerin kafasında yeni kimlikler kaç günde çıkıyor, yeni kimlik için ne kadar beklemek gerekiyor sorularını oluşturuyordu.


Fakat artık sistemdeki yoğunluğun azaldığını söyleyebiliriz. Malum birçok kişi şimdiye kadar kimliklerini değiştirdi. Kalan vatandaşlar için de süre 2023 yılına kadar uzatıldı. Bu durum da hem nüfus müdürlüklerindeki hem de kart basım merkezindeki yoğunluğu ciddi anlamda azalttı.

Peki, Yeni Kimlikler Kaç Günde Gelir?

Kimlik başvurusu tamamlandıktan sonra ilgili kişinin bilgileri Ankara merkeze iletilir ve kimlik basım aşamasına geçilir. Basım işlemi tamamlandıktan sonra kimlik başvuru sırasında belirtilen adrese ulaştırılmak üzere PTT kargoya teslim edilir.


Basım sürecin tamamlanması ve anlaşmalı olunan PTT kargoya verilerek size ulaştırılması ortalama olarak bir hafta ya da 10 günü bulabilir. Ancak unutmamalısınız ki, belirtilen bu yeni kimlik teslim süresi ortalama bir değerdir. Ankara’dan gönderilecek olan yeni kimliğinizin elinize ulaşma süresi, yaşadığınız şehre, yaşadığınız şehirdeki PTT dağıtım süresi ve hızına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin Ankara merkezde oturan bir kişi, yeni kimliğini birkaç günde teslim alabilirken Diyarbakır’ın ilçelerinde yaşayan bir kişinin yeni kimliğine ulaşması 10 gün sürebilir.


Görüldüğü gibi “yeni kimlik ne zaman gelir” sorusunun kesin ve net bir yanıtı yoktur. Ortalama olarak yeni kimliğiniz en geç iki hafta içerisinde elinizde olur diyebiliriz. Fakat bu noktada size bir önerimiz olacak. Eğer başvuru sonrasında yeni kimlik kaç günde gelir diye merak ediyor ve daha net bir cevap almak istiyorsanız, internetten takip ederek kimliğinizin nerede olduğunu ve ne zaman elinize ulaşacağını öğrenebilirsiniz.

Kaybolan Kimlik Kaç Günde Çıkar?

Kayıp kimlik işlemleri ile yeni kimlik başvurusu aynı şekilde işler. Kimliğiniz kaybolduğunda yeni kimlik çıkarırken yapılan başvuru adımlarının aynısını izlemeniz gerekir. Bu başvuruların sonucunda da yeni kimliğiniz ortalama olarak bir hafta on gün içerisinde elinizde olacaktır.

Yeni Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi herhangi bir kargo gönderim işlemi sonrasında tarafınıza iletilen gönderi koduyla paketinizin durumunu ve sorgulamasını yapabilmeniz mümkün. Yeni kimlik takip işlemleri için de kargolardaki gibi bir sistem kullanılabiliyor. Fakat bu sistem biraz daha detaylı ve çetrefilli. Çünkü taşınan kargo kimlik kartı olduğu için güvenlik unsuruna daha çok önem veriliyor.


Yeni kimlik takip ve sorgulama işlemi için e-devlet sistemini veya yeni kimlik randevusu aldığınız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesini kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz Alo 199 çağrı hattı üzerinden de yeni kimliğinizin hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

E-Devlet Üzerinden Yeni Kimlik Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Başvuru takibini e-devlet sistemi aracılığıyla yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve e-devlet portalının kimlik takibi ile ilgili sayfasına gidin.
meb1
 • Eğer daha önceden sisteme giriş yapmadıysanız karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayın.
meb2
 • Açılan sayfada TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Eğer e-devlet şifreniz yoksa diğer giriş alternatiflerini kullanabilir veya PTT şubelerine giderek şifre satın alabilirsiniz.
  Siz sisteme giriş yaptıktan sonra yeni kimliğinizin hangi aşamada olduğunu gösteren ekran karşınıza gelecektir.


E-devlet sisteminin “TC Kimlik Kartı Başvuru Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Resmi Sitesinden Yeni Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

Eğer başvuru sonrasında kimliğim ne aşamada diye merak ediyorsanız, nüfus müdürlüğünün resmi internet sitesini kullanarak detaylara ulaşabilirsiniz. Bu işlem için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri resmi internet sitesinin ilgili sayfasını ziyaret edin.
nüfus takip
 • Karşınıza gelen ekrandaki ilgili boşluklara TC kimlik numaranızı, ad-soyad bilgilerinizi, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu girin.
 • Bu bilgileri girdiğiniz zaman sayfanın alt kısmında kimliğinizin ne durumda olduğunu gösteren detay sekmesi açılacaktır.
 • Burada karşınıza “Başvurunuz alınmıştır, kimlik kartınız basılmıştır, kimlik kartınız kalite kontrol aşamasındadır, kimlik kartınız adresinize gönderilmiştir, kimlik kartınız teslim edilmiştir” gibi bilgiler çıkabilir. Bu bilgileri takip ederek kimliğinizin güncel durumundan haberdar olabilirsiniz.


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinin ”Başvuru Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Adreste Bulunamadığımda Kimliğime Ne Olur?

Yeni kimliğiniz tarafınıza ulaştırılmak için yola çıktığında, adreste bulunamamanız halinde PTT ile ilgili kısımdaki süreç diğer gönderilerinizden farklı bir şekilde işler. Normalde kişinin adreste bulunmadığı durumlarda gönderi tekrar dağıtıma çıkmazken yeni kimlik dağıtımlarında PTT görevlisi adresinize ikinci kez gelir.


İkinci defa da adreste bulunamamanız halinde görevli, adreste bulunamadığınızla ilgili bilgi notu bırakır ve yeni kimliğinizi adresinize dağıtım yapan PTT şubesine bırakır. PTT şubesinde kimliğiniz 7 gün bekletilir ve buradan da teslim alınmaması durumunda kimliğiniz nüfus il müdürlüğüne gönderilir.


Nüfus il müdürlüğünde kimliğinizin bekletilme süresi 20 gündür. 20 günün sonunda teslim alınmayan kimlikler nüfus müdürlüğü tarafından Ankara’ya iade edilir. İade edilen teslim alınmayan kimlikler Ankara’da imha edilir. Eğer teslim almadığınız için kimliğiniz imha edilmişse, tekrar harç ücreti yatırmalı ve nüfus müdürlüğünden randevu alarak yeni kimlik başvurusunda bulunmalısınız.


Eğer böyle bir durumla uğraşmak istemiyorsanız yeni kimlik başvurusu sırasında bir adet alternatif alıcı tanımlayabilirsiniz. Bunun için başvuru sırasında sizinle ilgilenen görevliye kimliğinizi almasına izin verdiğiniz bir kişinin adını, soyadını ve TC kimlik numarasını söylemeniz gerekiyor. Siz gerekli bilgileri ilettiğinizde görevli kişi sisteme bu bilgileri işler ve böylece siz evde olmasanız da kimliğiniz sizin yetkilendirdiğiniz biri tarafından alınabilir.

Peki, Yeni Kimlik Gelene Kadar İşlemlerimi Neyle Yapacağım?

Yeni kimlik başvurusunda bulunanlar bir yandan “çipli kimlik kaç günde gelir” diye merak ederken diğer yandan akıllarında daha önemli bir soru belirir: Yeni kimlik gelene kadar resmi işlemlerde hangi belgeyi kullanacağım?


Yeni kimlik başvurusu yaptığınız sırada eğer hala eski kimliğinizi kullanıyorsanız, bu kimliğin köşeleri delgeçle delinerek geçersiz hale getirilir. Bu şekilde nüfus cüzdanınızı herhangi bir resmi işlemde kullanamazsınız.


Yeni kimlik başvurunuzun tamamlanmasının ardından nüfus müdürlüğü tarafından size, yeni kimliğiniz teslim edilene kadar kullanabileceğiniz bir çıktı verilir. Bu çıktı, kimlik belgesi hüviyetindedir ve yeni kimliğiniz gelene kadar tüm resmi işlemlerde kullanılabilir.

Başvuru Sonrasında Nüfus Cüzdanım Gelmedi, Ne Yapabilirim?

Eğer başvurunuzdan iki ya da üç hafta geçtikten sonra kimliğiniz hala elinize ulaşmadıysa, yukarıda verdiğimiz sorgulama yöntemlerinden birini kullanarak kimlik kartınızın nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer söz konusu ekrandan üzerinden başvurunuzun durumu görüntüleyemiyorsanız Alo 199 çağrı hattını arayabilir veya başvuru yaptığınız nüfus idaresine danışabilirsiniz.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Her ne kadar başlangıçta göz korkutucu görünse de yeni kimliğinizi çıkarttırmak için yapmanız gereken işlemler eskisinden çok da farklı değil. Yalnızca eski kimlik yenileme işlemlerinde tüm işlemleri tek bir çatı altında yapabiliyorken yeni kimliklerde farklı birkaç kapıya gitmeniz gerekiyor. Aşağıda yeni kimlik çıkarırkan yapılması gereken işlemlerin bir özetini verdik. Bu adımları takip ederek yeni kimlik başvurusu yapabilirsiniz. 

 • Yeni kimliğinizi almak için atmanız gereken ilk adım randevu almaktır. Randevu almadan da yeni kimlik işlemleriniz için nüfus müdürlüklerine gidebilirsiniz ancak uzun saatler boyunca sıra beklemek istemiyorsanız randevu alıp, randevunuzdaki saat aralığında müdürlüğe gitmeniz zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Randevu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesini ziyaret edebilir veya “ALO 199” çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • Yeni kimliklerde, eski vesikalık fotoğrafın yerini biyometrik fotoğraf almış vaziyette. Vesikalıklardan farklı olarak biyometrik fotoğrafların çözünürlüğü daha yüksektir ve uluslararası standartlarda kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini tespit etmek için kullanılır. Biyometrik fotoğraflarda herhangi bir rötuş bulunmaz; kişinin doğal yüz yapısı ve ten rengi görülür. Biyometrik fotoğrafınızı sakalla çektirebilirsiniz. Türbanlı biyometrik fotoğraflarda ise kişinin yüzü çeneden alına kadar net bir şekilde görülmelidir.
 • Biyometrik fotoğrafınızı çektirdikten sonra yeni kimlik ücretini anlaşmalı bankalardan birine yatırmanız gerekiyor. Yeni doğan bebekler için çıkartılan kimlik kartlarında harç ücreti bulunmamaktadır. Ödemenin ardından verilen dekontla birlikte artık nüfus müdürlüğünün yolunu tutabilirsiniz.
 • Nüfus müdürlüğünde parmak iziniz, imza örneğiniz alınır ve biyometrik fotoğrafınızla birlikte bu bilgiler sisteme girildikten sonra yeni kimlik başvuru süreciniz tamamlanır.

Yeni Kimlik Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

2023 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Yapılan son değişikliklerle beraber 83 TL olarak güncellenmiştir.

2023 Yılı Kimlik Kartı Kayıp Bedeli Ne Kadar?

166 TL kayıp kart bedeli olarak ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu