Edevlet.net

Yeni Kimlik Şifresi Nerede Kullanılır? Nasıl Değiştirilir?

Çağın gerekliliği olarak hayatımıza giren yeni kimlik kartları, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlaması ile ön plana çıkıyor. Yeni kimlik kartlarının kullanım sürecinin gerekliliklerinden biri de kart şifresinin ve zarfının muhafaza edilmesi. Uzun yıllardır kullandığımız banka kartlarından pek farkı olmayan kimlik kartlarının kullanım alanı ise oldukça geniş.

Yeni kimlik kartı çıkartmak için nasıl randevu alınır? Detaylı bilgi için: Yeni Kimlik Online Randevu – Nüfus Müdürlüğü Kimlik Randevusu

Kimlik kartı çıkartmak için gereken belgeler: Yeni Kimlik Çıkarma veya Yenileme İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Kullanılır?

Yeni kimlik kartlarının kullanımı tam anlamıyla başladığında tüm resmi işlemlerin nüfus cüzdanıyla gerçekleştirilmesini mümkün kılan bir sistem oluşmuş olacak. Aynı zamanda sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi belgelerin yerine geçen kimlik kartları sadece ulusal değil, uluslararası işlemlerde de geçerli. Kredi kartı gibi kullanılan kimlik kartlarını şifre girişiyle aktif hale getirmek mümkün.

Vize anlaşmamız bulunan ülkelere gerçekleştirilecek seyahatlerde “seyahat belgesi” olarak da kullanılması mümkün olan kimlik kartlarında uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip, TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş milli işletim sistemi uygulanıyor.

Yeni Kimlik Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Yeni kimlik kartları yüksek güvenlik özellikleri sayesinde daha güvenli bir yaşam sunmakta, kimlik sahteciliğinin önlenmesini sağlamakta, kimlik doğrulamada işlem kolaylığı getirmektedir. Ayrıca bu kartlar birçok e-devlet uygulamasıyla entegrasyon imkanı sağlamasıyla da hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Taklit edilemez olmakla beraber, en az 10 yıl dayanıklı malzemeden üretilen kart gövdesine sahip olmasının yanı sıra standart bir akıllı kart boyutlarındadır. Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklenmektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler kimlik şifresiyle korumalıdır. Buna ek olarak bu kartlar zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Yeni Kimlik Kartı Şifresi Ne İşe Yarıyor?

Yeni kimlik kartı başvurusu yapıldıktan hemen sonra teslim edilen kim kartı kişiye özel şifre zarfının içerisinde, telefon kartlarından aşina olduğumuz PIN ve PUK kodu gibi sayı grubu bulunuyor. Kapalı zarfın içerisinde 6 haneli olarak yer alan yeni kimlik şifresi, kimlik kartının kullanımını sağlayan doğrulama kodu olarak adlandırılıyor.

Kimlik kartı şifresi konusunda dikkat edilmesi gerekenlere değinmek gerekirse;

Yeni kimlik şifresinin içinde olduğu zarfı teslim alırken…

  • İlk olarak eğer başvuru aşamasında kimlik kartı şifresinin içerisinde bulunduğu zarf tarafınıza teslim edilmediyse mutlaka talep etmelisiniz.
  • Kimlik kartı şifresinin teslimi kapalı zarf içerisinde gerçekleştirilir. Zarfın kapalı olup olmadığına, yıpranma ve yırtılma gibi durumların söz konusu olup olmadığına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Şüphe edilmesi halinde zarfın değiştirilmesi talep edilmelidir. Bu sebeple zarfın kontrolünün görevli memurun yanında yapılması önemlidir. Memurun yanından ayrıldıktan sonra herhangi bir talepte bulunma imkanı söz konusu değildir.
  • Bu zarf tıpkı banka kartları için verilen şifre zarflarına benzemektedir. Bu nedenle kimse ile paylaşmamalıdır.

“Yeni kimlik şifre zarfımı kaybettim.”

Yeni kimlik kartları için yapılan başvuru aşamasında verilen kapalı zarfın muhafaza edilmesi son derece önemlidir. Yine de zarfın kaybedilmesi durumunda İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KIOSK’lar üzerinden kimlik kartı şifresinin yeniden oluşturulması mümkündür. Kimliği teslim aldıktan sonra şifre oluşturma işlemi yapılabilir.

Yeni Kimlik Doğrulama Nedir?

Kredi ve banka kartlarının kullanımı için nasıl şifre gerekiyorsa, yeni kimlik kartlarının kullanımı için de şifreye ihtiyaç var. Kamu hizmeti sağlayacak kurumların hizmetlerinden faydalanabilmek için yeni kimlik doğrulaması işleminin yapılması son derece önemlidir. Bu aşamada da kimlik kartı şifresine ihtiyaç vardır.

Yeni Kimlik Şifresi Ne Zaman Aktif Olacak?

Yeni kimlik kartlarının şifresi, kartın teslim alındığı an itibarıyla aktif hale gelir. Şifre, yeni kimlik kartının teslim alındığının teyit edildiği ana kadar pasif haldedir. Bu sebep dolayısıyla yeni kimlik kartınıza teslim alana kadar tarafınıza verilen şifreyi kesinlikle kaybetmemelisiniz. Bununla birlikte şifreyi gizli tutmanız, bir başkasıyla paylaşmamanız gerekir.

Başvurudan Sonra Kimlik Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

Ayrıca adreste bulunmamanız halinde ikinci teslim alacak kişi tayin edebilirsiniz. Postanın size ulaşmaması durumunda müracaat sırasında belirttiğiniz nüfus müdürlüğüne kimliğiniz gönderilmektedir. Eğer hiçbir şekilde kimliğiniz teslim edilemez ve belirtilen süre içinde de teslim alınamaz ise kartlarınızın Ankara’daki merkeze gönderileceğini ve orada imha edileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle takibini yapmalı ve ikametinize ulaşmasını takip etmelisiniz.

Yeni kimlik kartının teslimi başvurunun hemen ardından gerçekleşmez. Yeni kim kartları Ankara’da bulunan İçişlerine Bakanlığına bağlı birimde güvenli bir şekilde üretildikten sonra başvuru esnasında ibraz edilen adrese posta yolu ile gönderilir. Başvuru işleminin ardından sürecin hangi aşamada olduğu 199 hattını arayacak ya da internet üzerinden sorgulanabilir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi ve sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için: Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? Hemen Veriliyor mu? Kart Takip

Yeni Kimlik Şifresini Değiştirmek Zorunlu mudur?

Kimlik kartı teslim alındıktan sonra KİOSK’larda, İlçe Nüfus Müdürlükleri personelinden yardım alarak PIN şifresinin değiştirilmesi zorunludur. PIN şifresinin bloke edilmesi ya da unutulması halinde KİOSK’larda biyometrik doğrulama, kişisel mesaj sorusu, PUK numarası ile değiştirme gibi yöntemlerden birisi aracılığıyla PIN şifresi üzerindeki blokenin kaldırılması mümkündür. KİOSKLAR’dan PIN şifresi yenilemek için kimlik kartının kişinin yanında bulunması gereklidir.

Şifrenin 2 kez yanlış girilmesi durumunda kimlik kartının arka yüzünde bulunan PEN şifresinin girilmesi gerekir.

KİOSK Nedir? Nerelerde Bulunur?

Yeni kimlik kartları ile hayatımıza giren bir uygulama olan KİOSK’lar, Nüfus Müdürlüklerindeki cihazlara verilen isimdir. Bu cihazlara aracılığıyla şifre değiştirme işlemleri ve nüfus cüzdanıyla ilgili diğer işlemler gerçekleştirilir.

Bu cihazlar sadece Nüfus Müdürlüklerinde bulunur. Nüfus cüzdanı ile ilgili şifre işlemi yapılmak istendiğinde ancak Nüfus Müdürlüklerinde bulunan bu cihazlara giderek işlem yapılması mümkündür.

Şifre Değiştirme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PIN değiştirme işlemi için kesinlikle tanımadığınız ve güvenmediğiniz herhangi bir kimseden yardım talep etmemelisiniz. Özellikle dolandırıcıların bu cihazların etrafında mesken tutmuş olma ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, ilgili görevli dışında hiç kimseye danışmamız son derece önem taşımaktadır.

Ayrıca akraba ve tanıdıklarınızdan bile yardım talep isterken belirlediğiniz şifrenin gözükmemesine özen gösterilmelidir. Öte yandan belirlenen şifre doğum tarihi, nüfus cüzdanı üzerinde yer alan bilgiler ya da ardışık sayılar gibi kolay bulunabilecek bir kombinasyondan oluşmamalıdır. Ayrıca herkesin ulaşabileceği bir kağıda şifre not edilmemeli ve başvuru sırasında verilen zarf ile kesinlikle yan yana taşınmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.