Kamu Hizmetleri

Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarıyor? Nerelerde Kullanılacak?

Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarıyor? Nerelerde Kullanılacak? Çipli kimlik kartları ile kolaylık sağlamak isteyen devlet, teknolojiyi bu noktada da kullanarak yeni adımlar atmıştır. Çağın gerekliliği olarak hayatımıza giren yeni kimlik kartları, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlaması ile ön plana çıkıyor. Uzun yıllardır kullandığımız banka kartlarından pek farkı olmayan kimlik kartlarının kullanım alanı ise oldukça geniş. Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak ve teknolojiyi gündelik yaşama dahil etmek için geliştirilen çipli kimlik kartlarının kullanım sürecinde de birtakım yenilikler bizleri bekliyor. Bu yeniliklerin en başında ise her bir kimlik kartına tanımlanan şifre geliyor.

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Kullanılır? Kimliklerdeki Şifre Sistemi Nedir?

Yeni kimlik kartlarında uluslararası standartlar, uyumluluk esasları ve güvenlik kriterlerine sahip, TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş milli işletim sistemi uygulanıyor. Bu sistemde her vatandaşın kimlik kartına özel bir şifre tanımlanıyor. Kimlik kartının yalnızca sahibi tarafından kullanılmasını sağlayan bu uygulama ile vatandaşların işlemlerini daha kolay ve güvenli yollardan halletmesi hedefleniyor.

ALO 199 İle Nüfus Müdürlüğü Kimlik Randevusu Al!

Şifreli Yeni Kimlik Kartlarının Avantajları Nelerdir?


Yeni kimlik kartları yüksek güvenlik özellikleri sayesinde daha güvenli bir yaşam sunmakta, kimlik sahteciliğinin önlenmesini sağlamakta, kimlik doğrulamada işlem kolaylığı getirmektedir. Ayrıca bu kartlar birçok e-devlet uygulamasıyla entegrasyon imkanı sağlamasıyla da hayatımızı kolaylaştırmaktadır.


Taklit edilemez olmakla beraber, en az 10 yıl dayanıklı malzemeden üretilen kart gövdesine sahip olmasının yanı sıra standart bir akıllı kart boyutlarındadır. Standart bir akıllı kartın sunduğu bütün güvenlik özelliklerini desteklenmektedir. Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler kimlik şifresiyle korumalıdır. Buna ek olarak bu kartlar zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Yeni Kimlik Şifresi Nerede Kullanılır?


Bilindiği gibi eski tip nüfus cüzdanlarının değiştirilme süreci henüz tamamlanmadı. İlk başta 2020 yılında tamamlanması öngörülen değişim süreci yoğunluk sebebiyle uzatıldı. Yani henüz çipli kimlik uygulamasına tam geçiş yapılamadı. Fakat yeni kimlik kartlarının kullanımı tam anlamıyla başladığında tüm resmi işlemlerin nüfus cüzdanıyla gerçekleştirilmesini mümkün kılan bir sistem oluşmuş olacak. Peki, yeni kimlik şifresi nerelerde kullanılacak?


Sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi belgelerin yerine geçen kimlik kartları sadece ulusal değil, uluslararası işlemlerde de geçerli. Kredi kartı gibi kullanılan kimlik kartlarını şifre girişiyle aktif hale getirmek mümkün.
Şifreli kimliklerin vize anlaşmamız bulunan ülkelere gerçekleştirilecek seyahatlerde “seyahat belgesi” olarak da kullanılması da mümkün.


Yeni Kimlik Kartı Şifresi Ne İşe Yarıyor?


Çipli kimlik kartlarının hayatımıza girmesi ister istemez kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Eski tip kimlik kartına göre oldukça farklı olan bu sisteme geçince kişiler kimlik şifresi nedir, yeni kimlik kartı kişiye özel şifre ne işe yarar gibi soruların cevaplarını aramaya başladı.


Yeni kimlik şifrelerini kredi veya banka kartı şifreleri gibi düşünebilirsiniz. Bu şifreler kişiye özel tanımlanır ve üçüncü kişilerle paylaşılmamalıdır. Çünkü bilindiği gibi artık birçok başvuru işlemi online platformlar üzerinden yapılabiliyor. Şifreli kimliklerde internet üzerinden yapılabilecek işlemlerin sınırlarını genişletiyor ve bireylerin tüm bilgilerine elektronik ortamdan ulaşma imkanı sağlıyor. Söz konusu kimlik şifresi de vatandaşların bilgilerinin gizli tutulmasını ve kötü niyetli kişilerin ellerine geçmesini engelliyor.


Kimlik şifreleri vatandaşların başvurdukları kamu kuruluşlarında kimlik doğrulama işlemleri için de kullanılıyor. Böylece sahte kimlik uygulamalarının ve çalıntı kimlikle yapılan usulsüz işlemlerin önüne geçilebiliyor.


Peki,Yeni Kimlik Doğrulama Nedir?


Daha önce de bahsedildiği gibi nasıl kredi ve banka kartlarının kullanımı için nasıl şifre gerekiyorsa, yeni kimlik kartlarının kullanımı için de şifreye ihtiyaç var. Kamu hizmeti sağlayacak kurumların hizmetlerinden faydalanabilmek için yeni kimlik doğrulaması işleminin yapılması son derece önemlidir. Kimlik doğrulama yalnızca kimlik sahibinin bildiği şifre üzerinden elektronik ortamda yapılıyor.

Yeni Kimlik Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yeni TC Kimlik Kartı Şifre Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartı başvurusu yapıldıktan hemen sonra teslim edilen kimlik kartı kişiye özel şifre zarfının içerisinde, telefon kartlarından aşina olduğumuz PIN ve PUK kodu gibi sayı grubu bulunuyor. Kapalı zarfın içerisinde 6 haneli olarak yer alan yeni kimlik şifresi, kimlik kartının kullanımını sağlayan doğrulama kodu olarak adlandırılıyor.


Yeni kimlik şifresinin yer aldığı bu zarf oldukça önemli. Her vatandaşın kimliğine özel olarak tanımlanan bilgilerin yer aldığı zarfı çok iyi muhafaza etmek gerekiyor. Ayrıca yeni kimlik şifresinin içinde bulunduğu zarfı teslim alırken bazı noktalara dikkat etmek işlemlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi büyük önem arz ediyor.


Yeni kimlik şifresinin içinde olduğu zarfı teslim alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İlk olarak eğer başvuru aşamasında kimlik kartı şifresinin içerisinde bulunduğu zarf tarafınıza teslim edilmediyse mutlaka talep etmelisiniz.
  • Kimlik kartı şifresinin teslimi kapalı zarf içerisinde gerçekleştirilir. Zarfın kapalı olup olmadığına, yıpranma ve yırtılma gibi durumların söz konusu olup olmadığına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Şüphe edilmesi halinde zarfın değiştirilmesi talep edilmelidir. Bu sebeple zarfın kontrolünün görevli memurun yanında yapılması önemlidir. Memurun yanından ayrıldıktan sonra herhangi bir talepte bulunma imkanı söz konusu değildir.
  • Bu zarf tıpkı banka kartları için verilen şifre zarflarına benzemektedir. Bu nedenle kimse ile paylaşmamalıdır.

Yeni Kimlik Kartı Şifre Zarfı Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

Yeni kimlik kartları için yapılan başvuru aşamasında verilen kapalı zarfın muhafaza edilmesi son derece önemlidir. Yine de zarfın kaybedilmesi durumunda İlçe Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KIOSK’lar üzerinden kimlik kartı şifresinin yeniden oluşturulması mümkündür. Kimliği teslim aldıktan sonra şifre oluşturma işlemi yapılabilir.

Yeni Kimlik Şifresi Ne Zaman Aktif Olacak?

Zarf içerisinden çıkan yeni kimlik kartlarının şifresi, kimlik kartının teslim alındığı an itibarıyla aktif hale gelir. Yani kişilere yeni kimlik başvurusu sırasında nüfus müdürlüğünde verilen şifre, yeni kimlik kartı adrese teslim edilene kadar pasif haldedir.


Kişiler başvuru sonrasında adreslerine gönderilen kimliklerini aldıklarını teyit ettikten sonra zarf içerisinde yazan şifreyi kullanmaya başlayabilirler. Bu sebep dolayısıyla yeni kimlik kartınıza teslim alana kadar tarafınıza verilen şifreyi kesinlikle kaybetmemelisiniz. Bununla birlikte şifreyi gizli tutmanız, bir başkasıyla paylaşmamanız gerekir.

Yeni Kimlik Kartı Şifre Değiştirme İşlemleri Nereden ve Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartına başvurduğunuzda size verilen şifreyi değiştirmek oldukça önemli bir adım. Çünkü bu şifre sistem tarafından oluşturulmuş bir dizilim içerir. Ve bu tip dizilimler kolaylıkla unutulabilir. Bunun dışında kişiler daha önce değiştirdikleri şifreleri unutabilir veya kaybedebilir. İşte böyle durumlarda şifre değiştirme işlemleri için KİOSK olarak isimlendirilen cihazlara başvurmak gerekiyor.


KİOSK Nedir? Nerede Bulunur?


Yeni kimlik kartları ile hayatımıza giren bir uygulama da KİOSK olarak adlandırılan araçlar. KİOSK bir çeşit elektronik cihaz. Aslında bu cihazları havaalanları, tren garları gibi yerlerde biniş kartı bastırmak için, bankalarda sıra almak için kullanıyoruz.


Nüfus müdürlüklerindeki KİOSK’lar da yeni kimlik şifre işlemleri için kullanılan cihazlar. Bu aletler aracılığıyla şifre değiştirme işlemleri yapılabiliyor. İlerleyen tarihlerde KİOSK’lardan nüfus cüzdanıyla ilgili farklı işlemler de yapılabilecek.


Söz konusu cihazlar sadece nüfus müdürlüklerinde bulunur. Eğer size kimliğinizin şifre işlemlerini nüfus müdürlüğü dışında bir yerde bulunan KİOSK’lardan yapabileceğinizi söyleyen kişilere olursa lütfen itibar etmeyin. Bunlar kimlik şifrenizi öğrenmeye çalışan kötü niyetli kişilerdir.

KİOSK Kimlik Kartı Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eğer nüfus cüzdanı ile ilgili şifre işlemi yapmak istiyorsanız, size en yakın nüfus müdürlüğüne gidin ve burada yer alan KİOSK cihazlarını kullanın. Kimlik kartınız ve size zarf içerisinde verilen şifre ile KİOSK üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu aşamada kullanabileceğiniz üç doğrulama yöntemi var. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Biyometrik doğrulama
  • Kişisel mesaj sorusu
  • PIN kodu kullanma


Biyometrik doğrulama kişilerin sisteme kayıtlı fotoğraf ve parmak izi gibi biyometrik veriler üzerinden yapılır. Kişisel mesaj sorusu kimlik başvurusu sırasında oluşturulan cevabı yalnızca sizin tarafınızdan bilinen özel sorudur. PIN kodu ise size zarfta verilen ilk kimlik şifresidir. Bunlardan sizin için uygun olanı seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


PIN şifresinin bloke edilmesi ya da unutulması halinde de yukarıda verilen yöntemler kullanılarak yeni şifre oluşturulabilir. KİOSK’larda biyometrik doğrulama, kişisel mesaj sorusu, PUK numarası ile değiştirme gibi yöntemlerden birisi aracılığıyla PIN şifresi üzerindeki blokenin kaldırılması mümkündür.

KİOSKLAR’dan PIN şifresi yenilemek için kimlik kartının kişinin yanında bulunması gereklidir. Bu cihazlara şifrenin 2 kez yanlış girilmesi durumunda kimlik kartının arka yüzünde bulunan PUK kodunun girilmesi gerekir.

Şifre Değiştirme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


KİOSK’lardan yapılan şifre işlemleri sırasında nüfus müdürlüklerinde görev yapan kişilerden yardım alabilirisiniz. Yalnız burada dikkatli olmanız gereken bir nokta var. PIN değiştirme işlemi için kesinlikle tanımadığınız ve güvenmediğiniz herhangi bir kimseden yardım talep etmemelisiniz. Özellikle dolandırıcıların bu cihazların etrafında mesken tutmuş olma ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, ilgili görevli dışında hiç kimseye danışmamız son derece önem taşımaktadır.


Ayrıca akraba ve tanıdıklarınızdan bile yardım talep isterken belirlediğiniz şifrenin gözükmemesine özen gösterilmelidir. Öte yandan belirlenen şifre doğum tarihi, nüfus cüzdanı üzerinde yer alan bilgiler ya da ardışık sayılar gibi kolay bulunabilecek bir kombinasyondan oluşmamalıdır. Ayrıca şifre herkesin ulaşabileceği bir kağıda not edilmemeli ve başvuru sırasında verilen zarf ile kesinlikle yan yana taşınmamalıdır.


Yeni Kimlik Şifresini Değiştirmek Zorunlu mudur?


Kimlik kartı teslim alındıktan sonra KİOSK’larda PIN şifresinin değiştirilmesi zorunlu değildir. Fakat değiştirilmesi önerilir. Çünkü ilk verilen şifre kolaylıkla unutulabilir ve kaybolabilir.

Peki, Yeni Kimlik Başvurusundan Sonra Kimlik Kartı Ne Zaman Teslim Edilir?

Yeni kimlik kartının teslimi başvurunun hemen ardından gerçekleşmez. Yeni kim kartları Ankara’da bulunan İçişlerine Bakanlığına bağlı birimde güvenli bir şekilde üretildikten sonra başvuru esnasında ibraz edilen adrese posta yolu ile gönderilir. Başvuru işleminin ardından sürecin hangi aşamada olduğu Alo 199 hattını arayarak ya da internet üzerinden sorgulanabilir.


Başvuru sonrasında kimliğinizin gönderileceği adreste bulunmamanız durumu için kimlik kartınızı teslim alacak ikinci bir kişi tayin edebilirsiniz. Eğer söz konusu adreste sizden başkası yoksa kimliğinizi postanın size ulaşmaması durumunda müracaat sırasında belirttiğiniz nüfus müdürlüğüne gönderilir. Eğer hiçbir şekilde kimliğiniz teslim edilemez ve belirtilen süre içinde de teslim alınamaz ise kartlarınızın Ankara’daki merkeze gönderileceğini ve orada imha edileceğini unutmamalısınız.

Yeni Kimlik Başvurusu Sırasında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var?

Vatandaş Etkileşim Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

ALO 199 aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar Oldu?

Son yapılan güncelleme ile birlikte 83 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu