reklam
Kamu HaberEğitim

YKS-TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Giriş Yerleri

YKS-TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Sınav Giriş Yerleri; Ülkemizde her yıl heyecanla beklenen üniversite sınavı için bu yıl da binlerce aday ter dökecek… 2023 eğitim ve öğretim yılında öğrenciler üniversiteye giriş sınavları olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecekleri günü bekliyorlar. Adaylar, iki oturuma girecekler. İlk oturum için, temel yeterlilik esas alınacak.

İlk oturumda akıl yürütme, okuduğunu anlama, Türkçe’yi doğru kullanabilme ölçülecek. Öğleden sonra yapılacak olan ikinci oturumda ise lise müfredatı ile ilgili bilgilerin ölçümü yapılacak. Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşacak olan Türkçe, Matematik testleri Milli Eğitim Bakanlığı ortak müfredatına dayalı olacak. Birinci oturuma bütün adayların girmesi zorunludur.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır? (En Detaylı)

YKS’nin Farkı Nedir?

Yükseköğretim Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme (LYS) sistemleri arasında üç aylık bir süre bulunuyordu. Adaylar, Mart ayında YGS’ye girip Haziran ayında da LYS oturumlarına giriyordu. Yeni sistem ile birlikte adaylar, aynı gün içerisinde birinci ve oturuma girmiş olacak. Eski sistemde olduğu gibi ikinci oturumlar için uzun süre bekleme olmayacak.

YKS-TYT’de Kaç Soru Sorulacak?

Sınavda adaylara;

  • Türk Dili ve Edebiyatı /Sosyal Bilimler-1 testinde; Türk Dili ve Edebiyatı’ndan 24 soru, Tarih-1’de 10 soru, Coğrafya-1’de 6 soru olmak üzere toplam 40 soru sorulacak. Matematik testinde de adaylar 40 soru cevaplayacak.
  • Sosyal Bilimler-2 testinde; Tarih-2’de 11 soru, Coğrafya-2’den 11 soru, Felsefe grubundan 12 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden de 6 soru olmak üzere toplam 40 soru sorulacak.
  • Fen Bilimleri testinde; Fizik’ten 14, Biyoloji ve Kimya’dan da 13 soru olmak üzere, adaylar tarafından toplam 40 soru çözülecek.
  • Pazar günü gerçekleştirilecek olan yabancı dil testinde de adaylara 80 soru sorulacak.

2023 YKS-TYT Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl YKS için sınav tarihleri de ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde yayınlandı. Açıklanan sınav takvimine göre;

  • YKS 1. oturum, 17 Haziran 2022
  • YKS 2. oturum 18 haziran 2022
  • YKS 3. oturumu-Yabancı Dil oturumu da 18 haziran 2023 öğleden sonra yapılacak.

Yükseköğretim programlarına geçiş için aranan 150 baraj puanı, bu sınavda da aranacak.

Lisans programları için adaylarda aranan 180 baraj puanı, adayların birinci oturum ile ikinci oturum performanslarının dikkate alınması ile hesaplanacak. Lisans programlarına geçişte, adayların Temel Yeterlilik Testi (TYT) için puanın yüzde 40’ı ve öğleden sonra gerçekleştirilecek oturumdaki puanın da yüzde 60’ının toplamının 180 olması gerekiyor. Adaylar, 180 ve üzeri puan aldıklarında lisans programları için tercih yapabilecek.

YKS-TYT Sınav Giriş Yerleri

YKS için sınav giriş yerleri, sınav tarihinden bir hafta önce ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminde ilan edilir. Sınava girecek olan adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sınava girecekleri yerleri öğrenebilirler. Sınav giriş yerlerini öğrenen adayların, yazıcıdan sınav giriş belgesinin çıktısını alması gerekiyor.

15 Dakika Kuralı

Sınav ile ilgili yapılan açıklamaya göre; sınav başlangıç saati olan saat 10.00’dan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklar. Öğrenci lehinde olan ve ÖSYM işleyişi için herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü iyileştirmenin yapılacağı belirtildi.

ÖSYM Şifre Alma ve Değiştirme Nasıl ve Nereden Yapılır?

 

YKS de Yapılan Son Değişiklikle Hangi Konular Sınavdan Çıkarıldı?

Yaşanan deprem felaketinden dolayı tüm derslerin 12.sınıf ikinci dönem konuları sınava dahil edilmeyecektir.

YKS Ücreti Ne Kadar?

TYT, AYT ve YDT olarak düzenlenen oturumlarda, her bir oturum için 115 TL alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu