Edevlet.net

YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ

20.11.2014

Artık yurtdışında çalışan vatandaşlarımızda emekli olabilecek. SGK aldığı karara göre daha önceleri evrak eksikliği nedeniyle emekli olmaya hak kazanamayan vatandaşlarımız artık emekli olabilecekler.

Alınan bu karara göre artık evrakları eksik olan vatandaşlarımız taahhütname vererek emekli olmaya hak kazanacaklar. Ancak verilen bilgiler eksik ya da yanlış çıkarsa emekli maaşı yanlış bilgi veren kişiden faizi ile birlikte geri alınacaktır. Böyle bir yola gidilmesinin sebebi ise bazı vatandaşlarımızın bu haktan yararlanmaları için kendilerini yurtdışında çalışıyor olarak göstermesidir. Bundan dolayı artık SGK sigorta bilgilerinin yanında Türkiye’ ye giriş ve çıkış tarihini gösteren belgeler istemektedir. Yalnız 1991 yılından itibaren bilgisayarlı kayıt ortamına geçilmesi ile birlikte yurtdışında çalışan birçok vatandaşımız bu durumu belgeleyemez oldu. Bu durum karşısında SGK yeni bir çözüm buldu. Bu çözüme göre Türkiye’ ye giriş ve çıkışlarını belirtemeyen vatandaşlar “doğruluk beyannamesi” verecektir. Bu beyannamede yurtdışında çalıştığına ve bu konuda verilen bilgi ve belgelerin doğru olduğuna ilişkin taahhüt vereceklerdir. Bu taahhüt ile vatandaş yanlış bilgi verdiyse aldığı maaşları faizi ile birlikte iade edecektir. SGK bu konuların doğrulunu ilgili ülkenin sosyal güvenlik kurumlarında inceleyecektir.

İşte SGK aldığı bu karar ile yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi vermiş oldu. Artık doğruluk beyannamesi ile yurtdışında çalışan vatandaşlarımızda emekli olabileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Olgun dedi ki:

    Almanyada meslek egitiminde calisilan pirimleri odenen kisiler boclanabilirmi