Trafik

Araç Vize Sorgulama 2024 Araç Vize Ücretleri

Araç Vize Sorgulama - Araç Vize Ücretleri, Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar, TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama, e-Devlet Araç Muayene Sorgulama, Egzoz Muayene Ücreti ve daha fazlası yazımızda...

Araç Vize Sorgulama – Araç Vize Ücretleri; Sağlıklı trafik akışı için kontrolden geçmiş araçlar ve zamanında yapılmış muayeneler son derece önem arz etmektedir. Araç Vize İşlemleri Nelerdir? e-Devlet Aracılığıyla Araç Muayene İşlemi Sorgulama? Araç Vize Ücreti ne kadar gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Motorlu kara taşıtlarının belirli zaman aralıklarıyla araç muayenesi gerçekleştirmesi zorunludur. Şu an için motorlu kara taşıtlarına muayene hizmeti aktif bir şekilde TÜVTÜRK tarafından verilmektedir. Trafikte yer alan araçların düzenli olarak kontrol edilmesi, trafikte yaşanacak can ve mal kaybının olabildiğince önüne geçilmesi adına önemlidir. Bu konuda izlenecek adımların ve uygulanacak işlemlerin her sürücü tarafından bilinmesi gerekir.

Araç Vize Sorgulama – Araç Vize Ücretleri

 • Aracınızın muayenesinin gerçekleştirilmesi gereken tarihin yaklaşması durumunda ilk olarak ücretsiz olarak randevu almanız gerekiyor. Randevunuzu aldığınız sistemden hemen hemen aynı adımları uygulayarak randevunuzu iptal edebilir, tarihinde değişiklik yapabilirsiniz.
 • Vergi veya trafik cezalarınızı muayeneye gitmeden önce kontrol etmenizde fayda var.
 • Muayene öncesinde egzoz emisyon ölçümü kontrolünü yaptırın. Eğer önceden bu işlemi gerçekleştirmediyseniz TÜVTÜRK istasyonlarında gerçekleştirilen muayeneden hemen önce de egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilirsiniz.

Tüvtürk Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

TÜVTÜRK Aracılığıyla Araç Muayene İşlemi Sorgulama

Araç muayene işlemi sorgulama için TÜVTÜRK’ün resmi web sitesinden yararlanabilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak siteye giriş yapınız. Açılan hizmet sayfasından muayene sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Girdiğimiz internet sitesi sonucunda karşımıza çıkacak olan sayfa aşağıda gösterilmektedir.

tüvtürk sorgu

 • Bu görselde olduğu gibi sırası ile plaka numaranızı, muayene numaranızı girerek “sorgula” butonuna basın. Arından karşınıza muayene sorgulama sayfası gelecek. Bu sayfadan randevunuzla alakalı detayları görüntüleyebilirsiniz. Bu işlem tamamen ücretsizdir.

TÜVTÜRK aracılığıyla araç muayene sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Aracılığıyla Araç Muayene İşlemi Sorgulama

kimlikdoğrulama ekranı

 • Aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek sayfadan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın. Bir sonraki açılan sayfa aşağıdaki gibi olacak.

giriş ekranı

 • Yukarıda örneğini gördüğünüz giriş ekranındaki boşlukları doldurarak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Şayet mevcut bir e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Şifreniz mevcut ancak hatırlamıyorsanız şifremi unuttum butonuna tıklayarak mail adresinize gelecek yönlendirme linki yardımıyla şifrenizi sıfırlayabilir ve yeni şifre belirleyebilirsiniz.
 • e-Devlet sistemine aynı zamanda mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı yollarıyla da giriş yapılabilir.

muayene sorgu

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek bu ekranda ilgili boşlukları doğru bir şekilde doldurarak muayenenizin durumunu sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet aracılığıyla araç muayene işlemi randevu ekranı için TIKLAYINIZ!

araç vize sorgulama | araç vize ücretleri
araç vize sorgulama | araç vize ücretleri

Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar

Randevu saatinde muayene istasyonuna gittiğinizde yanınızda olması gereken bazı belgeler ve evraklar vardır. Araç sahiplerinin muayene esnasında bahsi geçen belge ve evrakların eksik olmasından kaynaklanan bir problem meydana gelmesini engellemek adına araç muayene randevusundan evvel evrakları eksiksiz bir biçimde temin ettiğinden emin olması gerekir. Araç sahibi ve muayene sürecinin sağlıklı bir biçimde kontrol altında tutulabilmesi için bu gibi gerekliliklerin bulundurulması şarttır. Aracın muayenesinden önce bulundurulması gerekli olan belge ve evraklar şunlardır;

Araç Ruhsatı

Araç ruhsatı, araç muayenesi evvelinde yanınızda kesinlikle bulunması gerekli belgeler arasında ilk sıradadır. Şayet muayene esnasında aracınızın ruhsatı yanınızda değilse muayene işlemi gerçekleştirilmez. Ek olarak satış halindeki bir aracın muayenesi içi aracın tescil durumunu gösteren noterden alınmış geçici belgeyle muayene gerçekleştirilebilir.

Mecburi Trafik Sigortası

Aracın mecburi bir belgesi olan trafik sigortası poliçesinin mevcut olmaması muayene esnasında olumsuz durumları doğurabilir. Bu sebeple araç sigortasının yenilenme tarihi konusunda dikkatli olmalısınız. Sürücüler adına mecburi olan araç sigortası, yaptırılmaması halinde yalnızca muayene anında değil, aracın kullanımı anında veya olası bir kaza esnasında da ağır, ciddi sonuçların meydana gelmesine sebep olabilir. Birçok sebeple meydana gelme riski olan araç hasarlarının tamir edilmesi konusunda bu sigortanın yaptırılması çok önemlidir. Yaptırılmadığı durumlarda da cezai hükümler ve ciddi olumsuzluklar ile karşı karşıya kalınabilir.

Vekaletname Durumu

Şayet muayene götürdüğünüz aracın ruhsatı sizin üzerinize ise bu durumda herhangi bir vekalet belgesi istenmez. Yanınızda T.C. kimlik numaranızı gösteren herhangi bir belgenin bulunması yeterlidir. (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport belgelerinden herhangi biri olabilir)

Bulunduğunuz ay içerisinde herhangi bir aracı istasyona muayene için götürmüş ve ikinci kez bir aracın muayenesi için istasyonda bulunuyorsanız bu durumda araç sahibinin vekaletine ihtiyacınız var. Bu vekaletname mutlaka noter onaylı olmalıdır. Vekaletnamede belirtilen araçların bu şekilde muayenesi gerçekleştirilebilir. Vekaletnamede bir geçerlilik süresi belirtildi ise o süre dışında kalan bir tarihte muayene gerçekleştirmeniz mümkün olmaz. Vekaletname birden fazla araç için birden fazla kişi adına düzenlenebilir.

Çalıştığınız şirkete ait ve sizin kullanımınıza tahsis edilmiş bir aracı muayeneye götürdüğünüzde bir şirket yetkilisi tarafından imzalanmış bir yetkilendirme yazısını yanınızda bulundurmalısınız. Yetkilendirme yazısının içerisinde olunan yıl düzenlenmiş olması şart değildir ancak yazının üzerinde mutlaka tarih bulunmalıdır.

Yetkilendirme yazısı örneğini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

LPG’li ve CNG’li Araçlar

Muayeneye götürülmesi gereken aracın LPG veya CNG türünde bir yakıt tankı var ise, yakıt tankı üstünde olan bilgi etiketi yazıları okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde olmalıdır. Eğer aracın daha evvel sıvı gaz sistemi kullanımı ile onaysız olan kusuru var ise ve muayene tekrarı durumunda montaj tespiti raporu ve sızdırmazlık durumuna ilişkin raporun muayene esnasında mevcut olması şarttır.

Araç Vize Ücretleri

Araç vizesi ücretleri her yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge yolu ile açıklanır. Araç muayene ücretleri aşağıda belirtilen şekildedir. Aşağıda bulunan araçların cinsleri haricinde farklı motorlu taşıtlar açısından araç muayenesi ücretinin ne miktarda olacağı da yine aynı şekilde Bakanlık tarafından kararlaştırılmaktadır.

 • Otobüslerde, kamyonlarda, çekici ve tankerlerde: 1.527 TL
 • Otomobillerde, minibüslerde, kamyonetlerde, özel amaç açısından kullanılan taşıtlarda, arazi taşıtlarında, römorklu ve yarı römorklularda: 1.130 TL
 • Traktörlerde (römorklular, römorksuzlarda), motosikletlerde ve motorlu bisikletlerde: 575 TL

Araç muayene ücretleri yalnızca nakit olarak ödenebilir. Muayene geciktirildiği zamanlarda veya farklı durumlar halinde ise aracın sahibi, gecikme yaşanan her ay adına aracın muayenesinin tutarında %5’i kadar ceza ile karşı karşıya kalır. Araç üzerinde uygulanacak olan muayene cezaları araç cinsine, türüne bağlı olarak belirlenmiş olan muayene ücretiyle orantılı olarak hesaplanır.

Arabam Nereye Çekildi? Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

 

2023 Egzoz Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar Olacak?

2023 yılı için egzoz muayene gecikme cezası 6.277 TL olması planlanmaktadır.

Araç Muayenesi Ne Kadar Sürmektedir?

Araç muayenesi yaklaşık 20 ile 40 dk arasında değişkenlik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu