Yardım Başvurusu

Doğum Yardımı Başvuru 2024 Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum Yardımı Başvuru - Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi, e-Devlet'ten Doğum Parası Başvurusu, Doğum Yardımı Nedir? Doğum Yardımı Başvuru Formu e- Devlet, Doğum Yardımı Kime Verilir? Doğum Yardımı Ne Kadar? Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Doğum Yardımı Sorgulama, Doğum Parası Ne Kadar? Doğum Parası Ne Zaman Alınır ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Doğum Yardımı Başvuru – Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi; Ekonomik ve sosyal yönden vatandaşının tümüyle ilgilenen devlet, sosyal devlet anlayışına sahip demektir. Ülkemiz de bu anlayışla ilerlemekte ve vatandaşlarına yardımcı olmaktadır. Vatandaşlarını her türlü riske karşı koruyan ve pek çok hizmeti sunan devletimiz, sosyal yardımlarla vatandaşları maddi ve manevi olarak desteklemektedir. Bu sosyal yardımlardan biri de Doğum Yardımıdır.

Doğum Yardımı nedir, Doğum Yardımı Başvurusu nereye yapılır, Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl yapılır, Doğum Yardımı Başvuru Şartları nelerdir, Doğum Parası Kimlere verilir gibi pek çok soruyu sizler için cevapladık…

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır? İlksan Doğum Yardımı Şartları

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı yani doğum parası, anne ya da babanın SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı sigorta türlerinden herhangi birine bağlı çalışanların, yeni doğan bebekleri için alabilecekleri yardımdır. Yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik doğum yardımı parası, annenin hesabına yatırılmaktadır.

Doğum yardım parası, bir defada verilen maddi bir destektir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlar konusunda çalışmalarına devam etmekte ve doğum yardımlarını da sürekli olarak takip etmektedir.

0-5 yaş aralığı çocuklar için verilen doğum parası, temel ihtiyaçların karşılanması konusunda maddi destek sağlamak amacını taşır.

doğum yardımı başvuru
doğum yardımı başvuru

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı, pek çok anne veya babanın başvurusunu yaptığı sosyal yardım türlerinden biridir. Doğum yardımında annelere belirli bir miktar para verilerek, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olunur. Peki doğum yardımı başvurusunu nereye yapacağız, bakalım…

Doğum yardım parasına başvuru yapmak isteyenler, ikamet ettikleri yerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlükleri ya da sosyal hizmetler merkezlerine gitmelidirler. Burada başvuru formu verilerek başvurunuzun resmiyet kazanması sağlanır.

Doğum yardımı için anne gidemezse baba da başvuru için gidip talep oluşturabilir.

Pek çok sosyal yardımın e-Devlet sistemi üzerinden alındığı bilinmektedir. Yapılan değişikliklerle beraber İlksan doğum yardımı başvurusu da e-Devlet sistemi üzerinden alınabilecek duruma getirilmiştir.

e-Devlet üzerinden doğum yardımı yani doğum parası almak isteyenler; https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu linkini kullanabilirler.

doğum yardımı başvurusu nereye yapılır?
doğum yardımı başvurusu nereye yapılır?

Doğum Yardımı Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Doğum yardımı başvurusunu yapmak istiyorsanız öncelikle doğumun yapılmış ve bebeğin kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir. Kimlik işlemlerinin ardından resmiyet kazanan durum en azından başvurunun gerçekleşmesi önündeki engeli kaldırmış olur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlükleri ya da sosyal hizmet merkezlerine gidecek olan anne ya da baba doğum yardımı başvurunu yapabilirler. Ancak doğum yardımı dilekçesini doldurmaları gerekmektedir.

Doğum İzni Kaç Gün? Babalık İzni Kaç Gün, Ne Zaman Başlar?

e-Devlet Doğum Yardımı Başvurusu

Doğum yardımına başvurmak isteyen anneler, bebeğin kimliği çıktıktan sonra ancak başvuru yapabilirler. e-Devlet sistemi üzerinden İlksan doğum yardımı başvurusu gerçekleştirilmektedir. Doğum yardım parası için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ya da sosyal hizmetler merkezlerine gitmek gerekmektedir.

e-devlet doğum yardımı başvurusu
e-devlet doğum yardımı başvurusu

Doğum Yardımı Başvuru Şartları

Doğum yardım parası almak isteyenler bazı şartları sağlıyor olmalılar. Bunlar;

 • Anne ya da babanın T.C vatandaşı olması (Mavi Kart sahibi olanlar da)
 • Doğumun 15 Temmuz 2015 sonrası gerçekleşmesi
 • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi
 • Kimlik paylaşım sisteminde bebeğin doğumunun kayıtlı olması
 • Doğumdan sonra 5 yıl içerinde yardım parasına başvuru yapmak
 • Doğumdan önce, en az 120 günlük sigorta primlerinin yatırılmış olması (anne ya da babanın)

Doğum Yardımı İçin Gerekli Evraklar

 • Annenin T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Çocuğun T.C kimlik kartı ve fotokopisi
 • Doğum yardımı parası başvuru dilekçesi
 • Doğum belgesi
 • Doğum raporu

Doğum yardımı yani doğum parasına başvurmak isteyen anneler, kuruma giderken bu belgeleri de yanlarında götürmelidir. Ayrıca kişinin durumuna göre herhangi bir ek belge istenirse de temin edilmelidir. Yardımların amacı kişinin gerçek hak sahiplerine verilmesini sağlamaktır. Bu nedenle tüm yardım başvuruları titizlikle değerlendirilmektedir.

doğum yardımı
doğum yardımı

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardımına başvurmak isteyen anne ya da babanın başvuru esnasında doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurması istenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi için; https://rayp.adalet.gov.tr/resimler/247/dosya/dogumyardimidilekcesi24-07-202013-55.doc linkini kullanabilirsiniz. Bu sayede dilekçeyi bilgisayarınıza indirmiş ve sorulan sorulara cevaplar vererek dilekçenizi doldurabilirsiniz.

Doğum Yardım Parası Kimlere Verilir?

Doğum yardımından yararlanmak isteyen binlerce vatandaş, çocukları için bu yardımın başvuru sürecini takip etmektedir. Doğum yardımında verilen para ile bebeğin mama, bez, ıslak mendil, şampuan gibi temel ihtiyaçlarını gidermeniz mümkündür.

Ancak doğum yardımı herkese verilmemektedir. Doğum yardımı alabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Örneğin başvuruda bulunan anne ya da babanın T.C vatandaşı olması, anne ya da babanın doğumdan önce en az 120 gün için sigorta primlerinin yatmış olması yardımın alınabilmesi için aranan koşullardır.

Doğum yardım parası için doğumun tarihi de önem arz etmektedir. Bunun için 15 Temmuz 2015 sonrası olan doğumlar başvuru yapabilirler.

doğum yardım parası
doğum yardım parası

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama

Doğum yardımı başvurusunda bulunan anne ya da babalar başvuru sonuçlarını öğrenmek için e-Devlet sistemi ile beraber ALO 183 ya da ALO 144 hatlarını da kullanabilirler. Ayrıca başvuru yapılan il müdürlüklerine ulaşarak da başvuru sonucunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Doğum yardım parası miktarı, annenin kaçıncı çocuğunu dünyaya getirmesi ve gebeliğin çoğul olması gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. İlk doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL, üç ve üzeri doğum için 600 TL doğum yardım parası verilmektedir.

Doğum yardım parası tek seferlik verilen bir yardımdır.

Çoğul gebeliklerde de anneye doğum yardım parası verilmektedir.

SGK Özel Hastanede Doğumu Karşılıyor mu? Geri Alınabilir mi?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu