Emeklilik

2024 Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer? Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları, e-Devlet Emekli Maaşı Banka Değişikliği, Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Promosyonu, Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer ve daha fazlası yazımızda...

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer? Emekli maaşını başka bankaya transfer etmek isteyen kişiler nasıl bir yol izlemeli gelin birlikte bakalım. e-Devlet aracılığıyla emekli maaşı banka değişikliği, emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer, emekli maaşını başka bankaya taşıma şartları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Uzun yıllarını çalışarak geçiren herkes, emekli olacağı günün hayali ile yaşar. Ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekli var ve her yıl yüz binlerce kişi daha emekli nüfusuna dahil oluyor. İşten çıkma ve gelir kaybı riski olmayan milyonlarca emekli, bankalar için çalışmak istedikleri potansiyel müşteri grubunu oluşturuyor ve bankalar, çeşitli promosyonlar ile kampanyalar düzenleyerek daha fazla emekliyi kendi çatıları altında toplamayı hedefliyor. Bu kampanyaların başında bankaların emeklilere sunduğu farklı farklı promosyon bedelleri geliyor. Hal böyle olunca da eskiden, emekli olduğu andan itibaren sadece bir bankadan maaş alan emekliler, günümüzde kendilerine cazip gelen promosyonu sunan bankaya emekli maaşı taşımanın yollarını arıyor.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekliliğe ulaştıktan sonra maaşınızı hangi bankadan almak istediğinize siz karar verebiliyorsunuz. İlk maaşınız talep ettiğiniz bir banka ya da PTT şubesi aracılığı ile ödenirken sonrasında maaş aldığınız süre boyunca farklı zamanlarda farklı bankalara maaşınızı taşıma hakkına sahipsiniz. Emekli maaşını başka bankaya taşımak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz…

emekli maaşı banka değişikliği
emekli maaşı banka değişikliği

SGK’ya Başvuru Yaparak Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Çok tercih edilen bir yöntem olmamakla birlikte dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu il ve merkez müdürlüklerine başvuru yaparak banka değişikliği için talepte bulunabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden talebinizi iletmek için kullanmanız gereken değişiklik talep formu örneğine aşağıda sizinle paylaşacağımız linkten ulaşabilirsiniz. Bu talep formu ile banka değişikliği yanında adres değişikliği, üç aylık olarak ödenen maaşın aylık olarak ödenmesi gibi farklı talepleri de ilgili kuruma iletmeniz mümkün.

Banka değişikliği talep formu için TIKLAYINIZ!

Bankaya Başvuru Yaparak Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Banka değişikliği için tercih edilebilecek bir diğer yöntemde ise, yeni çalışmak istediğiniz bankaya kimliğiniz ile başvurabilirsiniz. Banka, başvurunuz üzerine değişiklik işlemini yapacaktır. Değişiklik işlemini yaparken bankanın sunduğu promosyondan yararlanabilmeniz için en az üç yıl aynı bankada kalacağınıza dair bir taahhütname imzalamanız gerekir. Bu taahhütname ile birlikte bankanın promosyon karşılığı olarak size sunduğu kredi kartı, otomatik ödeme gibi çeşitli ürünleri kullanmayı da kabul etmiş olursunuz.

e-Devlet Aracılığıyla Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı banka değiştirme işlemi, bankaya gitmenize gerek kalmadan, birçok devlet dairesinin sunduğu hizmete ulaşma imkanı sağlayan www.turkiye.gov.tr adresinden, yani e-devlet sistemi üzerinden de kolaylıkla yapılabilir.

  • Bunun için öncelikle kendi hesabınızla e-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Eğer henüz şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Sisteme şifre ile girmek dışında mobil imza ve e-imza gibi uygulamalarla girebileceğiniz gibi, çalıştığınız herhangi bir bankanın internet bankacılığı sistemi üzerinden de giriş yapabilirsiniz.
  • Sisteme girdikten sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından SSK emeklisi iseniz 4A, BAĞ-KUR emeklisi iseniz 4B, memur emeklisi iseniz 4C Banka ve Adres Değişikliği seçeneklerinden sizin için uygun olan başlığa girmeniz gerekir. Detaylı bilgileri ve bağlantıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

qum9w88sty5aizaajjiasfmehiobj0bn0vh3invi

  • SSK, BAĞ-KUR ya da Emekli Sandığı sayfalarından sizin için uygun olan sayfaya girdikten sonra mevcut banka adı, il ve şube bilgilerinin olduğu sayfa karşınıza gelecek.
  • Bu sayfada bulunan “Şube Değiştir” butonuna tıklayarak açılan sayfada yeni banka adı, il ve şube bilgilerini seçerek e-Devletten emekli maaşı banka değişikliği işlemini tamamlamış olursunuz.
  • e-Devletten emekli maaşı banka değişikliği işlemini yapmak için sizin için uygun olan sayfaya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

4A Banka Değişikliği sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!.

4B Banka Değişikliği sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

4C Banka Değişikliği sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Emekli maaşı banka değişikliğini yapabilmek için mevcut bankadaki promosyon sürenizin dolmasını beklemelisiniz. Değişiklik için başvurunuzu son maaşınızı aldıktan hemen sonra yaparsanız sonraki ay maaşınız yeni bankanıza aktarılmış olur.

banka değişikliği ne kadar sürer?
banka değişikliği ne kadar sürer?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Maaşın başka bankaya taşınması ile ilgili cevabı merak edilen bir diğer soru ise; emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer? Emekli maaşınızı başka bankaya taşımak için yaptığınız başvuruyu takip eden ilk maaşınız yeni bankanıza yatar. Kimi zamanlarda ise; eğer maaş gününüze az bir süre kalmışsa bir sonraki ay maaşınız yeni bankanıza aktarılır. Aktarım talebi yaptıktan sonra iki ay içerisinde hala maaşınız yeni bankaya geçmediyse bu, bir sorun olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşüp varsa sorunun tespiti ve giderilmesi için yardım alabilirsiniz.

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, maaş aldığınız bankayı değiştirmek tamamen sizin inisiyatifinizde. Ancak bu değişikliği her istediğiniz zaman yapmak mümkün değil. Emekli maaşınızı farklı bir bankaya taşımak için aşağıdaki şartları da sağlamanız gerekiyor. 

  • Bankalar, emekli müşterileri için çok cazip fiyatlarla kredi imkanı sunuyor. Siz de maaşınızın bağlı olduğu bankadan ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi kullandıysanız, bu aynı zamanda kredi süresi boyunca aynı bankada kalmanız gerektiği anlamına geliyor. Çünkü banka kredi ödemesinin maaşınızdan otomatik kesilecek olmasına istinaden indirimli ve kolay bir şekilde kredi imkanı sunuyor. Maaşınızın bağlı olduğu banka hesabınızda herhangi bir kredi borcu bulunması halinde maaşınızın üzerinde banka değişikliği ile ilgili bloke olacağı için değişiklik yapılamaz. Kredi borcu olan emeklinin banka değişikliği yapabilmesi için öncelikle borcunun tamamını kapaması gerekiyor. Bunun için kredi süresi sonuna kadar, yani tüm taksitler bitene kadar bekleyebileceğiniz gibi toplu ödeme ile kredinizi vadesinden önce kapatmayı da seçebilirsiniz.

 

  • Emekliler için promosyon bedelleri üç yılda bir ödeniyor. Daha önce mevcut bankanızdan promosyon aldıysanız bu, üç yıl süreli bir taahhütname ile bankaya bağlı olduğunuz anlamına gelir. Taahhütnamenin devam ettiği süre boyunca maaşınız üzerinde aktarım ile ilgili bloke olacağından banka değişikliği yapılamaz. Ancak mutlaka değişiklik yapmak istiyorsanız bu durumun bir çözümü var. Taahhüdün bitmesine kalan süreye denk gelen promosyon bedelini bankaya ödeyerek blokenin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz ve akabinde banka değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Kesenek İadesi Alınır mı?

Emekli Maaşından Neden Kesinti Yapılır? Sebepleri Neler?

4A Emekli Maaşı Ödeme Bilgileri Sorgulama

 

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma e-Devlet İle Yapılır mı?

Evet.

3 Yıl Geçmeden Emekli Maaşı Farklı Bankaya Taşınabilir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu