Edevlet.net

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartlar Neler?

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İlksan), ilkokul öğretmenlerinin maaş ve ücretlerinin ödenmesi ve söz konusu çalışanların sosyal güvenlik ihtiyacının karşılanması için 1943’te kurulan bir sandıktır. Genç cumhuriyet döneminin kısıtlı kaynakları, standart bir sosyal güvenlik sisteminin olmaması ve dünya çapındaki ekonomik kriz nedeni ile baş gösteren bütçe yetersizliği sebebiyle kurulan meslek sandıklarından biri olan İlksan, günümüzde de faaliyetini sürdürmeye devam ediyor. 1985’ten beri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan İlksan, üyelerine başta İlksan doğum yardımı ve İlksan çocuk yardımı olmak üzere pek çok sosyal yardım ve ikraz fonu açıyor.

İlksan Üyeleri Kimlerdir?

4357 Sayılı kanuna göre İlksan üyeleri aşağıdaki kişilerden oluşur:

 • Sınıf öğretmenleri
 • Rehber öğretmenler
 • İlkokul çağındaki öğrencilerin özel eğitim öğretmenleri
 • Yardımcı ve stajyer sınıf öğretmenleri
 • Müfettişler ve müfettiş yardımcıları
 • İlkokullar haricindeki kurumlarda sınıf öğretmeni unvanıyla çalışan öğretmenler
 • Milli Eğitim müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürleri
 • Milli Eğitim Müdürlükleri’nde “Genel İdare Hizmetleri” kapsamındaki personel
 • 4/B statüsünde üyelik kapsamında görevlere atananlar
 • Atamaya esas branşı sınıf öğretmeni olup Halk Eğitim Merkezi, Akşam Sanat Okulu, öğretmenevleri, Bilim Sanat Merkezi vb. yerlerde görevli müdürler ve müdür yardımcıları
 • Sandık İşlerinde çalışan memurlar

Bu unvanları taşıyanlar görevlerine atandıkları andan itibaren kanun gereği İlksan üyesi olur. İlksan üyeleri yukarıda bahsedilen görevler haricinde bir göreve atandığında üyelikleri silinir. Yine de yeni görevleri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir kurumda ise dilekçe vererek üyelik kaydını yenileyebilirler. 

İlksan üyelerinden aidat toplanır ve yardım fonları bu şekilde oluşturulur. Kadrolu üyelerden emekli keseneği matrahlarının yüzde 2’si oranında, sözleşmeli üyelerden ise esas kazançlarının yüzde 2’si oranında üyelik aidatı alınır. Aidat miktarı değiştirilemez.

İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

İlksan kuruluş misyonunu hala sürdürerek sosyal yardım fonları sunmaya devam ediyor. Söz konusu sosyal yardımların en önemlilerinden biri ise doğum yardımıdır. Doğum yardımı konusunda İlksan üyelerinin sıklıkla yaşadığı kafa karışıklığına son vermek için İlksan doğum yardımı şartları ile ilgili bilgiler ve en çok sorulan sorulara cevaplar hazırladık.

İlksan Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Üyelerin her biri bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı talebinde bulunabilir. Anne ve babanın her ikisi de İlksan üyesi ise doğum yardımından ayrı ayrı faydalanma imkanları vardır.

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımının miktarını Sandık Yönetim Kurulu belirler. Doğum yardımı tutarı 2021 itibariyle 375 TL’dir.

İlksan Doğum Yardımı Ne Zaman Başladı?

İlksan doğum yardımı, sandığın Aidat ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliğinde yapılan değişiklik kapsamında Ekim 2017 tarih ve 2721 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dolayısıyla bu tarihten sonra doğum yapan İlksan üyeleri doğum yardımına başvurabiliyor. 

İlksan Doğum Yardımı Geriye Dönük Alınır Mı?

Yukarıdaki maddede bahsedilen yönetmelik değişikliği kapsamında İlksan Genel Başkanı Tuncer Yılmaz bir açıklama yaptı ve doğum yardımı ücretinin geriye dönük ödeme kapsamına girmediğini söyledi. Yani İlksan doğum yardımında geriye dönük bir ödeme söz konusu değildir.

İlksan Doğum Yardımı İçin İstenen Belgeler

İlksan doğum yardımı için gerekli belgeleri çalıştığınız kurumun idari amirine onaylatmanız gerekmez. Doğum yardımını alabilmek için temin edilmesi gereken evraklar şu şekildedir:

 • İlksan doğum yardımı formu
 • Aile nüfus kayıt örneği

İlksan doğum yardımı talep formunu indirmek için TIKLAYINIZ!

İlksan Doğum Yardımı Formu Nereye Gönderilir?

Gerekli evrakları doldurduktan sonra doğum yardımı başvuru belgelerini İlksan Genel Müdürlüğü’ne elden ya da APS, kargo, posta gibi yollarla teslim etmeniz gerekir. İlksan’a göndereceğiniz kargo ya da APS kurye gönderilerinizi PTT Kargo 403073892 müşteri numarası ile yüzde 50 indirimli gönderebilirsiniz. İlksan’ın açık adresi ise şudur:

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Genel Müdürlüğü

Demirkapı Sokak No:24 Demirlibahçe 06340 Mamak/Ankara

İlksan Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

İlksan doğum yardımı için başvuru evraklarınız yeterli ise talebiniz kayda geçtikten sonra İlksan doğum yardımı formunda verdiğiniz banka hesap numarasına 8 iş günü içerisinde para gönderilir. Eğer gelmezse başvurunuzla ilgili bilgi almak ve evrak tamamlamak için İlksan Genel Müdürlüğü’yle iletişime geçin.

İlksan Genel Müdürlüğü telefon numarası: 444 1 943

İlksan Doğum İkrazı ile İlgili Detaylar

İlksan’ın verdiği sağlık ikrazlarından biri de doğum içindir. Üyelerden birine 12, 18 veya 24 ay vadede 5000 TL’ye kadar düşük nemalı karşılıklı yardım payı verilir. İkraz başvurusu için sandığa kaç yıldır kayıtlı olduğunuz önemli değildir, sandık üyesi olmanız ve aidatlarınızı ödüyor olmanız yeterlidir.

İkraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkraz başvurusu sırasında izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlksan resmi internet sitesi olan ilksan.gov.tr’deki üye bilgi sistemi aracılığı ile online ikraz ön başvurusu yapın.
 • Ön başvuru belgelerinin çıktısını alın ve kurum amirinize onaylatın.
 • Belgeleri ıslak imzalı şekilde yukarıda adresi verilen İlksan Genel Müdürlük Binası’na posta yoluyla ya da elden ulaştırın.

İlksan resmi internet sitesine erişmek için TIKLAYINIZ!

İlksan üye sisteminden online ikraz başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

İkraz Başvurusunda İstenen Belgeler

İlksan İkraz Başvuru Yönetmeliğine göre ikraz başvurusu için gereken belgeler şu şekildedir:

 • Doğumu takip eden 6 ay içinde başvurmak suretiyle alınan nüfus kayıt örneği
 • Borçlunun imzaladığı İkraz İstek Form ve Taahhütnamesi
 • Üyenin imzaladığı İkraz Hayat Sigortası Formu
 • Sağlık Beyanı Bildirim Formu

Bunun dışında ikraz alınacak üyeden;

 • Nema, damga vergisi, ikraz hayat sigortası tahsil edilir.
 • Kefalet sigortası kapsamında ikraz kullanacak üyeler için üstteki kesintilere ek olarak kefalet sigorta primi tahsil edilir.
 • Üyenin aynı türe ait devam eden ikraz borcu mevcutsa (ve taksitlerinin en az yarısı ödenmişse) bu ikraza ait borç bakiyesi gönderilecek ikrazdan peşin olarak tahsil edilir.

Kimler İkraz Kullanamaz?

İlksan üyeleri;

 • İkrazların taksitlerinin toplamı net maaşlarının yüzde 75’ini geçiyorsa ikraz kullanamaz.
 • Genel ikraz borcunun tamamını ya da taksitlerinin en az yarısını ödemeden yeniden genel ikraz talebi iletemez.

İkraz Ödemesi Ne Zaman Gerçekleşir?

İkraz ödeme günleri salı, perşembe ve cuma olmak üzere üç gündür. Başvuru evraklarınız yeterli ise ikraz talebiniz kayda geçtikten sonraki 8 iş günü içerisinde paranız İkraz İstek Form ve Taahhütnamesi’nde belirttiğiniz banka hesabına gönderilir. Gelmezse ikraz talebiniz ve başvuru evraklarınızın durumu ile ilgili bilgi almak için İlksan Genel Müdürlüğü ile iletişime geçin.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Kreş Parası Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.