Yardım Başvurusu

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Zaman Yatar?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır? İhtiyaç sahibi anne babalar için mama ve bez yardımı büyük bir imkan olarak görülmektedir. Mama ve bez yardımı ile bebeklerinin bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılayabilen aileler bu yardım sayesinde diğer benek ihtiyaçlarına yönelebilmektedir. Mama ve bez yardımı hakkında aradığınız birçok sorunun cevabı yazımızda bulabilirsiniz… Mama ve Bez Yardımı başvurusu nereye yapılır, e-Devlet Mama ve Bez Yardımı başvurusu nasıl yapılır, Mama ve Bez Yardımı başvuru şartları, Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için gerekli evraklar, e-Devlet Mama ve Bez Yardımı başvuru formu, Mama ve Bez Yardımı ne kadar gibi soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Kartı Başvurusu

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Sosyal yardımlaşma kurumuna kaydı olan ve maddi durumu yetersiz yoksul kimselere devlet pek çok konuda yardım etmektedir. Sosyal yardımlar sayesinde ise vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

İhtiyaç sahibi annelere yapılan yardımlardan biri de mama ve bez yardımıdır. Mama ve bez yardımı sayesinde yoksul kimselerin çocuklarının en temel ihtiyacı karşılanmış olur. Başvuru formunu dolduran anneler, mama ve bez yardımını almaya engeli bulunmuyorsa bu sosyal desteği almaya hak kazanır.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu 2023

Maddi açıdan vatandaşlara kolaylık sağlayan mama ve bez yardımı başvurusu birçok anneyi sevindirmiştir. İhtiyaç sahibi olan kişilere yapılan bu yardım sayesinde çocukların temel ihtiyaçları karşılanmış olur.

Maddi açıdan yoksun olan kimselerin başvuruda bulunabileceği mama ve bez yardımı sayesinde vatandaşlar az da olsa rahat bir süreç geçirmektedir. Son zamlardan sonra çocuklarının temel ihtiyaçlarını alamayan aileler devletin sunmuş olduğu bu imkandan yararlanabilirler.

Her yıl binlerce vatandaşa çeşitli yardımlarda bulunan devletimiz, 2023 yılında da sosyal yardımlarına devam etmektedir. Özellikle küçük yaşta bebeği olan ve yeni doğum yapan anneler çocukları için mama ve bez yardımına başvurmaktadır.

Mama ve bez yardımını almak için başvuruda bulunabileceğiniz yerler;

 • Kaymakamlık
 • Muhtarlık
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı
 • Sosyal hizmetler müdürlükleri
 • Sosyal güvenlik kurumları
 • Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı il müdürlüğü

Yukarıda saydığımız kurumlara giderek mama ve bez yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır 2023

Yeni doğum yapan anneler ya da küçük yaşta çocuğu olan kişiler mama ve bez yardımı almak için başvuruda bulunabilirler. Başvuruyu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı, kaymakamlık binalarında bulunan sosyal yardımlaşma derneğine yapabilirler.

Ayrıca mama ve bez yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da muhtarlıklara da başvuru yapabilirsiniz.

Her yıl yapılan binlerce yardımlar sayesinde özellikle de mama ve bez yardımı sayesinde pek çok yoksul kişilerin çocuklarının ihtiyaçları giderilmiş olur. Böylelikle ailenin mama ve bez için harcayacağı maddi yük azalmış olur.

e-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Mama ve bez yardımı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bunun için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamanız gerekmektedir.

Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada sosyal yardım türleri yazmaktadır. Burada sosyal yardım türleri arasından mama ve bez yardımını seçerek başvuruyu yapabilirsiniz.

Anneler yeni doğan bebek paketi yardımına doğumdan sonraki 6 ay boyunca başvuruda bulunabilirler. Bunun için e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının mama ve bez yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamanız ve yeterli olacaktır.

Kısacası e-Devlet üzerinden mama ve bez yardımı başvurularını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları 2023

Mama ve bez yardımı başvurusunda bulunmak için vatandaşların belli başlı şartlı taşıyor olması gerekmektedir. Başvuru şartları şunlardır;

 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınan bir belge)
 • Sosyal yardımlardan herhangi birini almıyor olmak
 • Gelir belgesi
 • Herhangi bir gelirin olmaması
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının olması
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte biri kadar olması

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler mama ve bez yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Bebek Bez ve Mama Para Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar 2023

Mama ve bez yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler bazı evrakları da yanında götürmeleri gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan evraklar ise şunlardır;

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Bebeğin kimlik fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Gelir belgesi
 • Bebeğin 2015 yılından sonra sağ olarak doğması
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Başvuru formu
 • Herhangi bir gelirinin olmadığını gösteren belge

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız önem arz etmektedir. Başvuru formunu doldurup sizden talep edilen belgeleri kuruma teslim ettikten sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

e-Devlet Mama ve Bez Yardımı Başvuru Formu 2023

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından alınan talep formu mama ve bez yardımı için başvuru formudur. Başvuru formunu doldurduktan sonra kuruma teslim etmeniz gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden mama ve bez yardımı için başvuruda bulunmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamanız yeterlidir. Daha sonra buradan mama ve bez yardımı için başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Bebek Bezi Yardımı Başvurusu 2023

Bebek bezi yardımına başvurmak isteyen birçok anne başvuruların nasıl yapıldığını merak etmektedir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çeken pek çok aileye ilaç gibi gelen mama ve bez yardımı sayesinde ailelerin maddi yükü de hafiflemiş olmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlık, Muhtarlık ya da SGK bebek bezi yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Saydığımız bu yerlere bizzat giderek başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için e-Devlet sistemine girmeniz ve arama kısmına e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama yazmanız daha sonra ekrana çıkan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi kişilere verilen mama ve bez yardımı için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yardımcı olmaktadır. Birçok sosyal yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu senede yardımlarına hızla devam etmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mama ve bez yardımı için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikle başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunu değerlendiren gerekli gördüğünde de yerinde incelemeler yapan kurum, ailenin maddi durumunu da göz önüne alarak uygun görmesi halinde mama ve bez yardımı yapmaktadır.

Mama ve bez yardımı yalnızca ihtiyaç sahibi olan kişilere verilmektedir. Yani her aileye mama ve bez yardımı yapılmaz. Yardım için başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen ailelere mama ve bez yardımı 2 yıl boyunca verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama 2023

Bizzat sosyal güvenlik kurumundan başvuru sonucunu öğrenebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de mama ve bez yardımı başvurusunu sorgulatabilirsiniz.

Bizzat sonucu öğrenmek için kuruma gideceğiniz zaman mutlaka yanınıza kimlik kartınızı almalısınız.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar 2023

Mama ve bez yardımı her ay düzenli olarak annelerin PTT hesaplarına yatmaktadır. 2023 yılı itibariyle mama ve bez yardımı aylık 239 TL dir. 2 yıl boyunca mama ve bez yardımı her ay düzenli olarak başvuru sahibinin hesabına yatmaktadır.

İkametgah değişikliği durumunda annelerin almış olduğu mama ve bez yardımı kesilmektedir. Bu sebeple ikametgah adresiniz değişince bunu mutlaka kuruma bildirmelisiniz. Kuruma bildirdiğiniz zaman mama ve bez yardımını almaya devam edebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Ne Zaman Yatar

Mama ve bez yardımı için başvuruda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilerin yardımları 2 yıl boyunca her ay düzenli bir şekilde hesaplarına yatmaktadır.

 

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar Süre Verilmektedir?

2 yıl boyunca bu yardımdan faydalanabilmektesiniz.

Mama ve Bez Yardımı Kaç TL?

239 TL olarak güncellenmiştir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Mama bez yardımı istiyorum başvurusu allh için yardım bekliyorum çocuklarim icin ne olur cvp bkliyom

 2. Evim kira iki tane çocuk var süt yok bez yok kirada oturuyorum bana yardım ediyor

 3. Deprem nedeniyle madi sıkıntı çekiyorum bunun için bim market kartı için yardımcı olursanız memnun olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu