NedirSorgulamalar

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? 2024 Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır? Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Nasıl Alınır? Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği e-Devlet, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerelerde Kullanılır ve daha fazlası yazımızda...

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır? Vukuatlı nüfus kayıt örneği; kendiniz ve ailenizin tüm bilgilerini içeren belgedir. Peki vukuatlı nüfus kayıt örneğini nasıl alabiliriz… Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerelerde Kullanılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği birçok alanda ihtiyaç duyulan ve devlet tarafından verilen resmi belgedir. Sıklıkla ihtiyaç duyulan bir belge olması, nüfus müdürlükleri haricinde internet üzerinden de temin edilebilmesine zemin oluşturdu ve e-devlet üzerinden verilen hizmetlere dahil edildi.

Vukuatlı nüfus kaydı ve nüfus kayıt örneği aynı anlamda kullanılsa da aslında birkaç bilgi farklılığı olan benzer resmi evraklardır. Kullanım alanları da benzerdir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, sizin ve birinci dereceden yakınlarınızın temel bilgilerinin bulunduğu resmi bir belgedir. Bu belgede annenizin, babanızın, kardeşlerinizin, eşinizin, çocuklarınızın doğum yeri, doğum tarihi, açık adresleri, medeni durumu, sağ veya ölü olma durumu, kadınların evlenmeden önceki soyadı gibi bilgiler bulunur. Yabancı uyrukluların ve çifte vatandaşların da bilgileri vukuatlı nüfus kayıt örneğinde yer alır. Bu belgeyi kendiniz için alabileceğiniz gibi vekillik belgesi ile aile ağacınızda bulunan bir kişi için de alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Online Nüfus Müdürlüğü Kimlik Randevusu

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneğini il ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden veya kaymakamlıklardan alabilirsiniz. Bunun için kimlikte bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüklerine gitme zorunluluğunuz bulunmuyor. Bulunduğunuz il veya ilçedeki nüfus müdürlüklerinden bu belgeyi temin edebilirsiniz. Önceleri sadece il ve ilçe müdürlüklerinden alınabilen vukuatlı nüfus kayıt örneğini artık e-devlet sisteminin nüfus kayıt örneği sorgulama hizmeti sayesinde internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Kimlik belgeniz ile nüfus müdürlüklerine şahsen başvurarak bu belgeyi alabilirsiniz. Eğer aile ağacınızda bulunan bir kişi için vukuatlı nüfus kayıt örneği almak istiyorsanız kimlik belgenizin yanında vekillik belgesine de ihtiyacınız var. Fiziksel olarak yapılan başvurularda herhangi bir ücret talep edilmez.

E-Devlet sistemi üzerinden de bu belgeyi zahmetsizce alabilirsiniz. Ancak 18 yaşından küçük aile bireyiniz için bu belgeyi almanıza sistem müsaade etmez. Yine aynı şekilde internet üzerinden aldığınız belgeler için de ücret ödemeniz söz konusu değil.

vukuatlı nüfus kayıt örneği
vukuatlı nüfus kayıt örneği

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerelerde Kullanılır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği birçok kurum veya kuruluş tarafından talep edilebilir. Kullanım alanı oldukça geniş olduğu için önemli bir belgedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğini almak için nüfus müdürlüklerine gittiğinizde görevli memur size hangi amaçla bu belgeyi istediğinizi sorabilir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin kullanım yerleri aşağıdaki gibidir:

 • Bakanlıklar
 • Asker alma işlemlerinde Milli Savunma Bakanlığı
 • Adli makamlar
 • Adli işlemlerle sınırlı kolluk kuruşları
 • Dış temsilcilikler
 • Evlilik işlemlerinde evlendirme işlemini yapacak yetkili kişiler
 • Ölüm işlemlerinde resmi sağlık kuruluşları
 • Burs ve benzeri işlemlerde kurum ve kuruluşlar
 • Vize işlemleri
 • Miras ve emeklilik işlemleri
 • Yüksek lisans, doktora, Erasmus gibi eğitim işlemleri
 • İş başvuruları
 • Tayin işlemleri

Nüfus Kayıt Örneği Nedir ve Nereden Alınır?

Nüfus kayıt örneği sizin kimlik bilgileriniz ile eş ve çocuklarınızın kimlik bilgisinin bulunduğu belgedir. Doğum yeri, doğum tarihi, sağ/ölü durumu, medeni hal ve cinsiyet bilgileri bulunur. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde olduğu gibi size en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüklerinizden alabilirsiniz. Aynı zamanda zahmetsiz olarak e-devlet kapısından da bu belgeyi almanız mümkün.

E-Devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği veya Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Almak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Yazının devamında sizinle paylaştığımız linke tıklayıp, e-devlete giriş yapın. Ardından nüfus kayıt örneği sorgulama sayfasında karşınıza çıkan bilgilendirmeyi okuyup onaylamanız gerekiyor. Daha sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

bilgilendirme ve onay

 • Sorgulamanın 2. adımında karşınıza gelen sayfada “Kişi Kayıt Örneği”, “Aile Kayıt Örneği” veya “Nüfus Aile Kayıt Örneği” seçenekleri bulunur. Sizden bu belgeyi isteyen kurumun isteğine göre bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz. İsterseniz “Vukuatlı Belge” kutucuğunu işaretleyerek “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” almanız da mümkün. Kutucukları doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız.

sorgulama formu

 • Sorgulama sonucu sayfasında karşınıza çıkan PDF formatındaki belge, ihtiyacınız olan vukuatlı nüfus kayıt örneği veya nüfus kayıt örneğidir. Bu belgeyi sayfayı yazdırarak değil, uyarının üzerinde bulunan “Dosyayı İndir” butonundan indirerek bilgisayarınıza kaydedip çıktısını alabilirsiniz.

sorgulama sonucu

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği veya Nüfus Kayıt Örneğini almak için TIKLAYINIZ.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile Nüfus Kayıt Örneği Arasındaki Fark

Nüfus kayıt örneği, sizin ve ailenizin kimlik bilgilerini içeren bir belgedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus kayıt örneğinden fazla olarak anne/baba arasındaki evlenip boşanma ve eş/eski eş veya eşler arasındaki evlenip boşanma bilgileriyle birlikte adres değişikliklerinin de bulunduğu belgedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Alma (Adım Adım)

 

Nüfus Kayıt Örneğini Nereden Alabiliriz?

Önceleri nüfus müdürlüklerine giderek aldığımız nüfus kayıt örneğini artık sadece e-Devlet üzerinden alabilmekteyiz.

e-Devlet Sistemi Nedir?

e-Devlet sistemi, devletin vatandaşlara sunduğu hizmetlerin internet üzerinde bir sistem üzerinden sunulmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu