Kamu Hizmetleri

e-Devlet Taşınma Hizmeti Nedir? 2024 Adres Taşıma Hizmeti Nasıl Alınır?

e-Devlet Taşınma Hizmeti Nedir? Taşınma Hizmeti Nasıl Alınır? e-Devlet Taşınma Hizmeti Nasıl Kullanılır? e-Devlet Taşınma Yardımı, e-Devlet Taşınma Hizmeti Başvurusu, e-Devlet Taşınma Hizmeti Neleri Kapsıyor ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Taşınma Hizmeti Nedir? Taşınma Hizmeti Nasıl Alınır? e-Devlet sisteminin kullanılmasıyla birlikte artık pek çok işlemi internet üzerinden bu sistem ile gerçekleştirebilmekteyiz. e-Devlet, kamu hizmetlerine daha kolay ve hızlı erişim sağlayan bir uygulamadır. Kamu hizmetlerine erişim imkanı sunan e-Devlet uygulamasına; alt-üst soy sorgulama, vasiyet sorgulama gibi kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören hizmetlerin ardından taşınma hizmeti de eklendi.

Taşınma hizmetinin eklenmesiyle, gerekli olan tüm işlemler uygulamaya giriş yapılarak tek ekran üzerinden gerçekleştirilebilecek. Taşınma sırasında; abonelik taşıma, adres değişikliği ve okul değişikliği için kurumdan kuruma koşma derdi ortadan kalkmış olacak. e-Devlet ile kullanıcıların işlem yapabilmesi için, giriş seçeneklerinden bir tanesini kullanarak giriş yapması yeterlidir.

e-devlet taşınma hizmeti nedir?
e-devlet taşınma hizmeti nedir?

e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

37 milyondan fazla kullanıcıya ve üç binin üzerinde hizmete sahip olan e-Devlet’e, vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda yeni hizmet eklemeleri yapılır. Kullanıcılar uygulama üzerinden; SGK hizmet dökümü sorgulamadan trafik cezası sorgulamaya, mobil hat sorgulamadan askerlik belgesi sorgulamaya kadar birçok işlemi kısa sürede yapabilirler. e-Devlet girişi turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. Kullanıcılar giriş için;

  • e-Devlet şifresi
  • Mobil imza
  • e-İmza
  • T.C. kimlik kartı
  • İnternet bankacılığı seçeneklerini kullanabilirler.

e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak, kamu kurumları tarafından sunulan tüm hizmetler için işlem yapılabilir.

Öğrenim-Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E Devlet’ten Alınır mı?

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifre Ücreti Ne Kadar? 

e-Devlet şifresi, PTT şubelerinden alınabilir. Şifre kullanıcılara kapalı zarfın içerisinde, 4 Türk Lirası ücret karşılığında verilir. Şifre alındıktan sonra, turkiye.gov.tr internet sitesinden uygulamaya giriş yapılabilir. Şifre, kişisel bilgilere erişim imkanı sunar. Bu nedenle şifre başka kişiler ile güvenlik açısından paylaşılmamalıdır.

e-Devlet Taşınma Hizmeti Neleri Kapsıyor? 

e-Devlet uygulamasında taşınma hizmeti, adres değişikliği okul değişikliği, su ve elektrik aboneliği gibi işlemleri kapsar. Taşınma sırasında muhtar ya da kaymakamlığa gitmeye gerek kalmadan, sıra bekleme derdi yaşamadan tek ekran üzerinden taşınma ile ilgili işlemler kısa sürede yapılabilir. Taşınma hizmetinin uygulamaya eklenmesi ile ilgili olarak;

Taşınacak kişi e-Devlet’e girdiğinde bazı bilgiler otomatik olarak önüne gelecek. Hangi adrese gitmek istiyorsanız onu girdiğiniz anda çocuğunuzun okulunu da aynı anda o ekran üzerinden taşıyabileceksiniz. Aynı şekilde elektrik, su gibi tüm abonelik hizmetleri de buradan yapılacak” açıklaması yapıldı.

e-Devlet Taşınma İşlemi Nasıl Yapılır?

e-Devlet giriş işleminin ardından, ana sayfanın alt bölümünde yer alan ‘Hizmetler’ bağlantısına girilip kurum hizmetlerine ulaşılabilir. İstenilen kurum ve hizmet üzerinden işlem gerçekleştirilebilir. Bu seçenek dışında; ana sayfada bulunan arama kutucuğuna yapılmak istenen işlem ya da ulaşılmak istenen kurum hizmetleri yazılarak da daha kısa sürede işlem yapılabilir.

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır? (4 Farklı Yöntemle Şifre Alma)

 

Adres Değişikliği Bildirimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

20 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

Adres Değişikliği Bildirimi Yapmama Cezası Nedir?

Adres değişikliğinizi bildirmemeniz durumunda 128 TL ceza uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu