Edevlet.net

Öğrenim-Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E Devlet’ten Alınır mı?

Öğrenciler eğitim hayatları boyunca farklı kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunurken birtakım belgeler ibraz etmek zorundadırlar. Öğrencinin okul ve kimlik bilgilerini, ders notlarını ve ortalamasını belirten çeşitli dokumanlar ilgili eğitim kurumu tarafından düzenlenir ve bu evrakları talep eden öğrenciye teslim edilir. İşte öğrencilerden istenen bu tip dokümanların en başında da öğrenim belgesi gelir.

Öğrenci Öğrenim Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi ya da bir diğer yaygın kullanımıyla öğrenim belgesi, halen eğitimine devam etmekte olan ya da mezun olmaya hak kazandığı halde henüz mezuniyet belgesi (diploma) hazırlanmamış olan öğrenciler için düzenlenen belgedir. Öğrenim durumu belgesi olarak da bilinen bu evrak, söz konusu öğrencinin bağlı olduğu eğitim kurumuyla ilişkisini kanıtlar.


Öğrenci belgesi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında okuyan ilköğretim öğrencileri ve YÖK’e bağlı yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için ilgili kurumlar tarafından düzenlenir. Öğrenim belgesi üzerinde öğrencinin kimlik bilgileri, okul numarası, sınıf düzeyi gibi bilgiler yer alır. Fikir oluşturması açısından aşağıda bir adet öğrenci belgesi örneği verilmiştir.

Öğrenci Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenciler eğitim hayatlarının ilk gününden itibaren sık sık öğrenci belgesi alma ihtiyacı duyarlar. Çünkü öğrencinin okuluyla bağının resmi bir dokümana işlenmiş hali olarak da tanımlanabilecek öğrenci belgesi birçok başvuru işlemi için lazım olabilir.


Öğrenciler burs ve staj başvurusu, proje kayıtları, okullar arası yarışma ve müsabaka başvuruları gibi eğitim ile ilgili durumlarda öğrenci belgesine ihtiyaç duyabilirler. Yurtlar kayıt sırasında kişilerden öğrenci belgesi talep eder. Belediyeler öğrenciye indirimli ulaşım kartı vermeden önce söz konusu kişinin öğrenci olduğunu kanıtlaması için ilgili belgeyi sunmasını ister. Öğrencilerin askerlik işlemlerinde veya öğrenci hesabı açmak için gittikleri bankalarda da bu belgeyi ibraz etmeleri gerekir. Bunun yanında kişiler ehliyet için öğrenim belgesi sunarak eğitim seviyelerini kanıtlamak zorundadırlar.

Öğrenim Belgesi Diploma mıdır?

Öğrenim belgesi, diploma değildir. Diploma, öğretim kurumundan mezun olma şartlarını sağlayan öğrencilere verilir. Öğrenim belgesi ise örneğin nakil, kayıt dondurma gibi işlemlerle, kimi devlet kurumlarına başvurularda öğrenci olduğunuzu kanıtlamak için kullanacağınız bir belgedir.

Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Öğrenci belgesi çıkarma işlemini gerçekleştirebilmek için izlenebilecek birkaç farklı yol var. Bu yöntemlerden ilki eğitim görülen kurumun ilgili birimine başvurmaktır. Diğeri ise internet aracılığıyla öğrenci belgesi oluşturmaktır. Öğrenci belgesi almak için izlenecek bu yollar eğitim kurumunun seviyesine göre değişiklik gösterebilir.

Ortaokul ve Lise Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

İlkokul veya ortaokul öğrenci belgesi için öğrenciler veya veliler eğitim görülen okulun idari birimleriyle iletişime geçebilirler. Aynı durum lise öğrenci belgesi almak isteyen kişiler için de geçerlidir. Öğrenci numarası ve kimlik bilgileriyle okulun idaresine başvurarak yetkili kişiden öğrenci belgesi düzenlemesini isteyebilirsiniz.


Bunun yanında ilkokul, ortaokul ve lise öğrenci belgesi için e-okul sistemini de kullanabilirsiniz. 2005 yılından itibaren kullanıma açılan e-okul uygulaması ilköğretim aşamasındaki öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticiler için büyük kolaylık sağlayan bir uygulama olarak hayatımıza girdi. E-okul sistemi sayesinde öğrenci belgesi almak da oldukça kolay bir hale geldi.

Açık Lise Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Bilindiği gibi ülkemizde lise eğitimi açık öğretim şeklinde alınabiliyor. Herhangi bir şekilde okula devam edemeyen kişiler açık lise okuyarak lise diploması alabiliyorlar. Açık lise öğrencilerinin de tıpkı diğer öğrenciler gibi öğrenim belgesine ihtiyaçları olabiliyor.


Açık lise öğrenci belgesi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Eğer internet erişiminiz yoksa açık lise öğrenci belgesi çıkarma işlemi için en yakın irtibat bürosuna giderek dilekçe vermeniz gerekiyor. Öğrencinin kimlik ve okul bilgilerini içermesi gereken bu dilekçe örneğini bölüm sonundaki linke tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.


Açık Lise Öğrenci Belgesi Talep Dilekçesi Örneği

Üniversite Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Üniversitede okuyan bir öğrenci öğrenim belgesi almak için öğrenci işleri bürosuna başvurabilir. Her üniversite bünyesinde yer alan bu ofis öğrencilere yardımcı olmak için kurulmuştur. Öğrenciler de bu bölümden öğrenci belgesi, transkript, başvuru formları gibi eğitim hayatlarıyla ilgili evrakları temin edebilirler.


Üniversite öğrencileri öğrenim belgesi almak için interneti de kullanabilirler. Son yıllarda hızla büyüyen e-devlet kapısı, kamu kurum ve kuruluşlarının her geçen gün daha da artan katılımlarıyla, resmi işlemleri tek tek kurumları dolaşmadan, internet kanalıyla yapmamıza olanak sağlıyor. Yükseköğretim öğrenci ve mezunlarının gerçekleştirdiği pek çok işlem e-devlet sisteminde yer alıyor. Böylece başka bir şehirde hatta başka bir ülkede olsanız bile, akademik hayatınıza ait verilere kolayca ulaşabiliyor, başvurularınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Peki, Çocuğumun Öğrenci Belgesini Nasıl Alabilirim?

Bazen velilerin de çocuklarının öğrenci belgesini almaları gerekebilir. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin velileri çocuklarının öğrenim belgesini kolaylıkla alabilirler. Veliler bu işlem için okulun idaresine başvurabilirler. Velisi oldukları öğrencinin kimlik ve okul numarası bilgilerini yetkili kişiye ileterek öğrenci belgesi düzenlenmesini talep edebilirler. Bunun dışında kişiler çocuklarına ait öğrenim belgesini almak için e-okul sistemini de kullanabilirler.

Çocuğum Hangi Okula Kayıtlı? Nasıl Öğrenebilirim?

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Bir önceki bölümde öğrencilerin eğitim düzeylerine göre öğrenim belgesi alabilecekleri yerleri anlattık. Bu bölümde de öncelikle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ve bu öğrencilerin velilerinin kullanabileceği e-okul sisteminden öğrenci belgesi almaktan bahsedeceğiz. Daha sonra da açık lise, üniversite ve aöf öğrenci belgesi almak için kullanılabilecek e-devlet sayfasını anlatacağız.

E-Okuldan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarına kayıtlı olan öğrenciler öğrenci belgelerini, bakanlığın e-okul uygulamasını kullanarak internet üzerinden dakikalar içerisinde alabilirler. Bu işlem için aşağıda verilen adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen e-okul resmi internet sitesine gidin.
  • Açılan sayfada iki farklı giriş opsiyonu göreceksiniz. Veli veya öğrenci olarak giriş yapıp öğrenim belgesi almak için “Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi” sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda sizden istenilen öğrenci kimlik numarası ve öğrenci okul numarasını bilgilerini girin ve güvenlik kodunu ilgili boşluğa eksiksiz bir şekilde yazın. Tüm boşlukları doldurduktan sonra “Giriş” yazısına tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Giriş işlemini tamamladıktan sonra karşınıza çıkan menüden öğrenci belgesi sorgulama ve çıkarma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Yalnız önemli bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. E-okul sisteminden alınan belge tam onaylı değildir. Bu nedenle bazı kurum ve kuruluşlara bu belgeyi sunmadan önce okul idaresine onaylatmanız gerekebilir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi belgeyi ibraz edeceğiniz kurumdan alabilirsiniz.

E-Okul öğrenci belgesi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Öğrenci Okul Numarası Nereden Öğrenilir?

E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) bağlı üniversite, yüksekokul, açık öğretim fakültelerinde öğrenim gören ve açık lise okuyan öğrenciler, öğrenci belgelerini e-devlet kapısı uygulamasını kullanarak alabilirler. Mezun durumundaki öğrencilerin e-devlet diploma sorgulama işlemini de bu yolla yapabilmeleri mümkün.


E-devlet öğrenci belgesi sorgulama ve çıkarma işlemleri için aşağıda verilen adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Verilen adımlar üniversite, açık öğretim fakültesi ve açık lise öğrencilerinin hepsi için geçerlidir. Yalnızca giriş linki farklıdır. Üniversite ve açık öğretim fakültesi öğrencilerinin kullandığı e-devlet sayfasıyla açık lise öğrencilerinin kullandığı e-devlet sayfası farklıdır. Bunun dışında kalan tüm adımlar aynı şekilde izlenmelidir.

  • Öncelikle e-devlet portalının öğrenci belgesi sorgulama sayfasına gidin.
  • Eğer üniversite ve aöf öğrenci belgesi işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız bölüm sonunda verilen “Yüksek Öğrenim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama” linkine tıklayın.
  • Eğer açık lise öğrenci belgesi almak istiyorsanız “Milli Eğitim Bakanlığı-Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Belgesi Sorgulama” linkine tıklayın.
  • Size uygun linke tıkladıktan sonra açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayın. Çünkü e-devlet öğrenim belgesi sayfası üzerinden işlem yapabilmek için ilk olarak sisteme giriş yapmalısınız.
  • E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden satın alabilirsiniz. Veya diğer giriş opsiyonlarını kullanabilirsiniz. Siz sisteme giriş yaptıktan sonra öğrenci belgesi ekrana gelecektir. Bu belgeyi bilgisayara kaydederek çıktısını alabilirsiniz.


E-devlet “Yüksek Öğrenim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!


E-devlet “Milli Eğitim Bakanlığı-Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Belgesi Sorgulama” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet Öğrenci Belgesi Geçerli mi?

E-devletten alınan öğrenci belgesi, elektronik imzalıdır. Bu belgeyi tüm resmi kurum ve kuruluşlarda kullanabilirsiniz. Belgenin üzerinde bulunan barkod numarası, belgeyi teslim ettiğiniz kurum tarafından sorgulanabilir ve böylece doğruluğu anlaşılabilir.


Çok nadir de olsa bazı zamanlarda kimi kurumların istediği belgeler, özel bir açıklama gerektirebilir. Bu durumda öğrenci belgesini okulunuzun öğrenci işlerinden almalısınız. Öğrenci işlerinden belge almak için bizzat başvuruda bulunmanız ya da belgeyi sizin için alacak kişiye imzalı bir dilekçe vermeniz gerekir. Özel bir açıklama gerektirmeyen öğrenim belgelerini başvuruda bulunduğunuz gün hemen alabilirsiniz. Çoğu okul bunun için başvuru formu doldurmanızı istemez. Fakat eğer istediğiniz belge özel bir açıklama gerektiriyorsa, bunun için başvuru talep formu doldurmanız gerekir. Bu formu elden, faks yoluyla, e-posta aracılığıyla ya da postayla okulunuza iletebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan öğrenci belgesini sadece kendiniz, kimliğinizi göstererek alabilirsiniz.

Transkript Nereden Alınır?

Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Harçlar Hangi Bankaya Yatırılacak?

Açık Lise Kaç Kredi İle Bitirilir? 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.