E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Öğrenim-Öğrenci Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi ya da bir diğer yaygın kullanımıyla öğrenim belgesi, halen eğitimine devam etmekte olan ya da mezun olmaya hak kazandığı halde henüz mezuniyet belgesi (diploma) hazırlanmamış olan öğrenciler için düzenlenen belgedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında okuyan ilköğretim öğrencileri ve YÖK’e bağlı yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için ilgili kurumlar tarafından düzenlenir.

E-devlet kapısı, kamu kurum ve kuruluşlarının her geçen gün daha da artan katılımlarıyla, resmi işlemleri tek tek kurumları dolaşmadan, internet kanalıyla yapmamıza olanak sağlıyor. Yükseköğretim öğrenci ve mezunlarının gerçekleştirdiği pek çok işlem de e-devlet sisteminde yer alıyor. Böylece başka bir şehirde hatta başka bir ülkede olsanız bile, akademik hayatınıza ait verilere kolayca ulaşabilir, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde 2005 yılından itibaren kullanıma açılan E-okul uygulaması da ilköğretim aşamasındaki öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticiler için büyük kolaylık sağlayan bir uygulama olarak hayatımıza girdi.

E-Okuldan Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarına kayıtlı olan öğrenciler öğrenci belgelerini, bakanlığın e-okul uygulamasını kullanarak internet üzerinden dakikalar içerisinde alabilirler.

e-okul

Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesinden erişilebilen uygulamaya girildiğinde açılan pencerede, uygun kutucuklara öğrencinin T.C. Kimlik numarası ve okul numarasıyla birlikte güvenlik kodu yazılarak sisteme girilir. Son derece kolay bir kullanıma sahip olan uygulama sayesinde, öğrencinin ders programı, devamsızlık bilgileri, not durum belgesi, sınav bilgileri, sorumlu olduğu proje bilgileri de sorgulanabilir. Yine bakanlığın web sitesinde bulunan “MEB Yardım Masası” ve “Kullanım Kılavuzu” sayfalarından, uygulamanın kullanımıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak mümkün.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilköğretim, ortaöğretim ya da açıköğretim kurumlarında okuyan öğrenciler, öğrenim belgelerini kayıtlı bulundukları kurumdan da alabilirler.

E-Okuldan Öğrenci Belgesi Almak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) bağlı üniversite, yüksek okul, açıköğretim fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler, öğrenci belgelerini e-Devlet Kapısı uygulamasını kullanarak alabilirler. Mezun durumundaki öğrencilerin e-Devlet diploma sorgulama işlemini de bu yolla yapabilmeleri mümkün.

  • Öncelikle e-devlet kapısı uygulamasına girmek için T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gerekir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden, kişinin bizzat başvurusuyla alınabilir. Sisteme ilk kez giriş sağladıktan sonra telefon numaranızı kaydederseniz, şifreyi unutmanız halinde SMS yoluyla yeni şifre alabilirsiniz.

e-devlet kapısı giriş

  • Kimlik doğrulama adımını geçtikten sonra, karşınıza gelen arama çubuğuna, aradığınız hizmeti (öğrenci belgesi, öğrenim belgesi vb.) yazarak enter tuşuna basın.

hizmet arama

  • Bundan sonra karşınıza gelecek sayfada, aramanızla ilgili sonuçlardan uygun olanı seçin ve tıklayın.

öğrenci belgesi

  • Bir sonraki aşamada artık, kimlik bilgilerinize bağlı olarak, bağlı bulunduğunuz okul ve öğrencilik bilgilerinize ulaşırsınız. Dilerseniz sistem üzerinden belgenin çıktısını alabilir, belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

E-Devletten Öğrenci Belgesi Almak İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet Öğrenci Belgesi Geçerli mi?

E-devletten alınan öğrenci belgesi, elektronik imzalıdır. Bu belgeyi tüm resmi kurum ve kuruluşlarda kullanabilirsiniz. Belgenin üzerinde bulunan barkod numarası, belgeyi teslim ettiğiniz kurum tarafından sorgulanabilir ve böylece doğruluğu anlaşılabilir.

Bazı kurumların istediği belgeler, özel bir açıklama gerektiriyor olabilir. Bu durumda öğrenci belgesini okulunuzun öğrenci işlerinden almalısınız. Öğrenci işlerinden belge almak için bizzat başvuruda bulunmanız ya da belgeyi sizin için alacak kişiye imzalı bir dilekçe vermeniz gerekir. Özel bir açıklama gerektirmeyen öğrenim belgelerini başvuruda bulunduğunuz gün hemen alabilirsiniz. Çoğu okul bunun için başvuru formu doldurmanızı istemez. Fakat eğer istediğiniz belge özel bir açıklama gerektiriyorsa, bunun için başvuru talep formu doldurmanız gerekir. Bu formu elden, faks yoluyla, e-posta aracılığıyla ya da postayla okulunuza iletebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan öğrenci belgesini sadece kendiniz, kimliğinizi göstererek alabilirsiniz.

Öğrenim Belgesi Diploma mı?

Öğrenim belgesi, diploma değildir. Diploma, öğretim kurumundan mezun olma şartlarını sağlayan öğrencilere verilir. Öğrenim belgesi ise örneğin nakil, kayıt dondurma gibi işlemlerle, kimi devlet kurumlarına ( örn: ehliyet sınavı) başvurularda öğrenci olduğunuzu kanıtlamak için kullanacağınız bir belgedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.